DAVUTOĞLU'NDAN "SEDAT PEKER" TEPKİSİ: "BÜTÜN YETKİLİLER DERHAL İSTİFA ETMELİDİR"

DAVUTOĞLU'NDAN "SEDAT PEKER" TEPKİSİ: "BÜTÜN YETKİLİLER DERHAL İSTİFA ETMELİDİR"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, organize suçörgütü lideri Sedat Peker'in videolu açıklamaları karşısında, "Acilen bir temiz eller operasyonu başlatılmalı" dedi. Davutoğlu,...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in videolu açıklamaları karşısında, "Acilen bir temiz eller operasyonu başlatılmalı" dedi. Davutoğlu, çalışmaların selameti açısından başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere tüm yetkililerin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

"PARALEL YAPI" UYARISI

Davutoğlu, organize suç örgütü lideri Peker'in videolu açıklamalarına ilişkin açıklama yaptı. Emniyet içinde yeni bir paralel yapılanmanın oluşturulduğuna dikkat çeken Davutoğlu şöyle konuştu:

"Bizlerin hukuk devleti ve sosyal adalet yürüyüşündeki çabalarına rağmen bugün gelinen nokta 28 Şubat ve 27 Nisan vesayetçilerine ve 15 Temmuz cuntacılarına teslim olmayan Türkiye’yi; 1990’ların karanlık aktörlerine, mafya reislerine, insanların malına mülküne çöken bürokratik oligarşi unsurlarına teslim etmeye kalkışmaktır. Devlet ve devlet adamları; bu kirli, karanlık, gayrımeşru ilişkilerden hesap sormak bir tarafa parçası gibi hareket ettikçe Türkiye’nin hukuk devleti olma iddiasına hiç kimsenin inancı kalmayacaktır. Emniyet teşkilatımızın da onuruna halel getirecek görünür, görünmez odakların vesayeti altına girmesinin önüne geçecek şeffaflığa acilen kavuşması gerekir. Aksi halde vaktiyle FETÖ’nün kurduğu paralel yapının ve vesayetinin benzerinin yaşanması ve milletimizin güvenliğinin teminatı olan teşkilatımızın bir güvenlik sorunu haline gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Öte yandan özgür ve bağımsız basın, toplumun haber alma hürriyetinin sağlanması için iktidardan bağımsız olmak zorundadır. Basının iktidarın baskısı altında olduğu otoriter rejimlerde bu görevini ifa etmesi mümkün olamaz. İktidarın güdümüne girmiş bir yandaş basın, temiz toplumun önündeki en önemli engellerden biridir.  Yasa dışı faaliyetlere yeterli müdahalenin yapılmaması, makamın kötüye kullanılması gibi neredeyse inkar edilemeyecek delillerle ortada olan olaylar ise ya sessiz kalınarak geçiştirilmekte ya da inkar edilmektedir. "

"TEMİZ ELLER OPERASYONU" ÇAĞRISI

Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere genel başkanlara seslenen Davutoğlu, Meclis'te hem araştırma hem de soruşturma komisyonu kurulması gerektiğini söyledi.

Davutoğlu soruşturma başlatılması gerektiğini söylerken de şöyle konuştu:

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 ton kokain sevkiyatı başta olmak üzere ilgili bütün iddialar konusunda acilen soruşturma başlatmalıdır. Devlet kurumları içinde etki kurmaya ve yapılanmaya çalışan bütün illegal yapılar ve paralel bağlantıları konusunda tam yetkili olarak çalışmak üzere geçmişinde hiçbir şaibe olmamış yetkililerden oluşacak bağımsız bir inceleme heyeti oluşturulmalıdır. İlgili konular bağlamında acilen bir temiz eller operasyonu başlatılmalı ve bu operasyon bütün odaklar temizlenene kadar sürdürülmelidir. Bütün bu çalışmaların selameti açısından başta İçişleri Bakanı olmak üzere iddialarla ilgili bütün yetkililer derhal istifa etmelidir. Aksi takdirde, Cumhurbaşkanı tarafından derhal azledilmelidirler! Bu iddialarla ilgili ihale ve tahsisler benzeri bütün ekonomik ve hukuki süreç ve işlemler yok hükmünde sayılmalıdır.

"TEMİZ SİYASET DEVRİMİ BAŞLATILMALIDIR"

Bu tür suçların bir daha işlenmemesi ve siyaset-illegal yapı ilişkilerinin, siyaset-paralel yapı ilişkilerinin bir daha ortaya çıkmaması için siyasi ahlak yasası başta olmak üzere kapsamlı bir temiz siyaset reformu, bir temiz siyaset devrimi başlatılmalıdır. Ayrıca, bugün buradan ilan ediyorum ki; biz Gelecek Partisi olarak bugünden itibaren Temiz Siyaset kampanyamızı başlatıyoruz. Bütün il ve ilçe teşkilatlarımızla birlikte bu kampanya bir eylem planıçerçevesinde tüm bu konular aydınlığa kavuşana kadar sürdürülecektir."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.