DAVUTOĞLU: ACİLEN TEMİZ ELLER OPERASYONU BAŞLATILMALI, İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİ, ETMEZSE AZLEDİLMELİ

DAVUTOĞLU: ACİLEN TEMİZ ELLER OPERASYONU BAŞLATILMALI, İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİ, ETMEZSE AZLEDİLMELİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, organize suçörgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin "Acilen bir temiz eller operasyonu başlatılmalı ve bu operasyon bütün odaklar...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin "Acilen bir temiz eller operasyonu başlatılmalı ve bu operasyon bütün odaklar temizlenene kadar sürdürülmelidir. Bütün bu çalışmaların selameti açısından başta İçişleri Bakanı olmak üzere iddialarla ilgili bütün yetkililer derhal istifa etmelidir. Aksi takdirde, Cumhurbaşkanı tarafından derhal azledilmelidirler. Bu iddialarla ilgili ihale ve tahsisler benzeri bütün ekonomik ve hukuki süreç ve işlemler yok hükmünde sayılmalıdır" dedi.

Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi'nin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, bugünden itibaren “Temiz Siyaset” hareketini başlattıklarını duyurdu.

“BİR TUĞLA DA SEN ÇEK”

Ülkenin dört bir yanındaki il başkanlarının saat 17.00'de yaptığı basın açıklamasıyla başlattıkları kampanyaya; temiz siyaseti savunan bütün siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına, özgür medyaya ve hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün vatandaşlara destek çağrısında bulunan Davutoğlu, "Kritik süreçlerde tarihe ağırlığını koyan değerli halkımızın feraset ve vicdanına güvenerek diyoruz ki; Bir tuğla da sen çek" diye konuştu.

Basın toplantısında, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarının “otoriter yolsuzluk düzeninin mafyatik ilişkilerle desteklenen ve derinleşen çehresini açık bir şekilde gözler önüne serdiğini” dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"SÜRECİN EN HAZİN YÖNÜ CUMHURBAŞKANI'NIN SESSİZLİĞİ"

"Hatırlanacağı gibi, 15 Şubat 2021 tarihinde kamuoyu ile paylaştığımız "Temiz Siyaset Belgemiz'de bugün ülkede gittikçe derinleşen bir "otoriter yolsuzluk düzeninin" sistematik bir nitelik kazandığını ifade etmiş ve iktidar başta olmak üzere bütün siyasi partileri ve sivil toplumu bu yozlaşmaya karşı harekete geçmeye çağırmıştık.

Son yaşanan gelişmeler ve ortaya atılan iddialar bu otoriter yolsuzluk düzeninin mafyatik ilişkilerle desteklenen ve derinleşen çehresini açık bir şekilde gözler önüne sermiştir. Siyasi ahlak ve şeffaflık yasası temelinde temiz siyaset reformunu gerçekleştirmek için harekete geçtiğimizde bize karşı gerçekleştirilen parti-içi kumpasın ve darbenin arka planı ve aktörlerinin kim oldukları bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır.

Düşük profilli devlet makamları ile ehliyet ve liyakatın yok edildiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ürünü olan mekanizmalar bugünkü çürümüşlüğün, yozlaşmanın ve yolsuzluğun zeminini hazırlamıştır. Bizlerin hukuk devleti ve sosyal adalet yolunda gösterdiğimiz cansiperane çabalara rağmen bugün gelinen nokta 28 Şubat ve 27 Nisan vesayetçilerine ve 15 Temmuz cuntacılarına teslim olmayan Türkiye’nin kaderinin 1990’ların karanlık aktörlerine, mafyatik ilişkilerine, insanların malına mülküne çöken bürokratik oligarşi unsurlarına teslim edilmiş olmasıdır.

Bu sürecin en hazin yönü, bu vahim iddialar karşısında başta Cumhurbaşkanı olmak üzere iktidar cihetinin kabullenici sessizliğidir. Sayın Cumhurbaşkanına tekrar çağrıda bulunuyoruz: Eğer iddialar doğru değilse çıkın ve sorumluluk üstlenerek en yakın çalışma arkadaşlarınızı delillerle savunun; eğer bu iddialar doğruysa hukuk devletinin gerektirdiği adımları atın."

"İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİ, TEMİZ ELLER OPERASYONU BAŞLATILMALI"

Davutoğlu, atılması gereken adımları ise şöyle sıraladı:

“- Organize suç örgütlerinin illegal faaliyetlerini ve bağlantılarını araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM’de hem Araştırma Komisyonu hem de Soruşturma Komisyonu oluşturulmalıdır.

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 ton kokain sevkiyatı, cinayet ve intihar vakaları başta olmak üzere ilgili bütün iddialar konusunda acilen soruşturma başlatmalıdır.

- Devlet kurumları içinde etki kurmaya ve yapılanmaya çalışan bütün illegal yapılar ve paralel bağlantıları konusunda tam yetkili olarak çalışmak üzere geçmişinde hiçbir şaibe olmamış yetkililerden oluşacak bağımsız bir inceleme heyeti oluşturulmalıdır. 

- İlgili konular bağlamında acilen bir temiz eller operasyonu başlatılmalı ve bu operasyon bütün odaklar temizlenene kadar sürdürülmelidir.

- Bütün bu çalışmaların selameti açısından başta İçişleri Bakanı olmak üzere iddialarla ilgili bütün yetkililer derhal istifa etmelidir. Aksi takdirde, Cumhurbaşkanı tarafından derhal azledilmelidirler!

-Bu iddialarla ilgili ihale ve tahsisler benzeri bütün ekonomik ve hukuki süreç ve işlemler yok hükmünde sayılmalıdır.

-Bu tür suçların bir daha işlenmemesi ve siyaset-illegal yapı ilişkilerinin, siyaset-paralel yapı ilişkilerinin bir daha ortaya çıkmaması için siyasi ahlak yasası başta olmak üzere kapsamlı bir temiz siyaset reformu, bir temiz siyaset devrimi başlatılmalıdır.”

"TEMİZ SİYASET" KAMPANYASINA ÇAĞRI: "BİR TUĞLA DA SEN ÇEK"

Bütün siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına, medyaya ve vatandaşlara bugün başlattıkları“Temiz Siyaset” kampanyasına destek verme çağrısında bulunan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler Gelecek Partisi kadroları olarak bugün saf kalmanın ve temizliğin sembolü olan beyaz gömleklerimizle huzurunuzdayız. Buradan tek bir sesle ve tek bir yürekle haykırıyor ve söz veriyoruz yasaklara karşıözgürlüğü, hukuksuzluğa karşı adaleti, karanlık ilişkilere karşışeffaflığı, yolsuzluklara karşı temiz siyaseti, ötekileştirmeye karşı insan onurunu, dışlamaya karşı eşit vatandaşlık hukukunu, kayırmacılığa ve torpile karşı liyakatı, rant düzenine karşı kamu gücünü ve malını emanet bilen bir siyasi ve toplumsal ahlakı, özetle otoriter yolsuzluk düzenine karşı siyasi ahlaka dayalı demokratik hukuk devletini egemen kılmak üzere gece gündüz çalışacak, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Ülkemizde temiz siyaseti savunan bütün siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına, özgür medyaya ve hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün vatandaşlarımıza "Temiz Siyaset" kampanyamıza destek vermesi çağrısında bulunuyoruz. Kritik süreçlerde tarihe ağırlığını koyan değerli halkımızın feraset ve vicdanına güvenerek diyoruz ki; "Bir tuğla da sen çek.” 

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.