DANIŞTAY'DAN BİLDİRİ AÇIKLAMASI: "YAKIN GEÇMİŞTE DEMOKRASİYE DARBE VURMAK İSTEYENLER BUGÜN YARGI ÖNÜNDE"

DANIŞTAY'DAN BİLDİRİ AÇIKLAMASI: "YAKIN GEÇMİŞTE DEMOKRASİYE DARBE VURMAK İSTEYENLER BUGÜN YARGI ÖNÜNDE"

Danıştay Başkanlığı, 104 emekli amiralin imzaladığı bildiri için "Yakın geçmişte hukuka ve demokrasiye darbe vurmak isteyenler, bugün yargı mercileri önünde hukuka uygun şekilde yargılanmaktadır"...

Danıştay Başkanlığı, 104 emekli amiralin imzaladığı bildiri için "Yakın geçmişte hukuka ve demokrasiye darbe vurmak isteyenler, bugün yargı mercileri önünde hukuka uygun şekilde yargılanmaktadır" açıklamasını yaptı.

Danıştay Başkanlığı'nın web sayfasıüzerinden yapılan yazılı açıklamada, Montrö bildirisi için "Hukuk ve demokrasiye aykırı girişimleri çağrıştıran ifade ve üslup ile, devlet organlarının egemenlik yetkisine müdahale edilmesi, demokrasiye ve hukuk devletine zarar vermektedir" denildi. 

Danıştay Başkanlığı'nın açıklamasışöyle:

"Anayasamızda ve kanunlarımızda devlet organları ile bunların görev ve yetkilerinin neler olduğu gösterilmiştir. Egemenlik kayıtsız ve şartsız millete ait olup, Türk Milleti bu egemenliğini yetkili organları eliyle kullanır. Hukuk ve demokrasiye aykırı girişimleri çağrıştıran ifade ve üslup ile, devlet organlarının egemenlik yetkisine müdahale edilmesi, demokrasiye ve hukuk devletine zarar vermektedir.

Yakın geçmişte hukuka ve demokrasiye darbe vurmak isteyenler, bugün yargı mercileri önünde hukuka uygun şekilde yargılanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal kurum ve değerlerine, temel hak ve özgürlüklere yönelik bu tür girişimlere karşı, yargı kurumları hukukun üstünlüğünün ve demokratik değerlerin korunması yönünde üzerine düşeni, yargı yetkisini kullandığı millet adına yasalara uygun olarak yerine getirmeye devam edecektir.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.