ÇUKUROVA BELEDİYE MECLİSİİSRAİL'İ KINADI

ÇUKUROVA BELEDİYE MECLİSİİSRAİL'İ KINADI

Çukurova Belediye Meclisi’nde grubu bulunan partiler ortak bildiri ile İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırısını kınadı. Başkan Soner Çetin tarafından okunan bildiride uluslararası...

Çukurova Belediye Meclisi’nde grubu bulunan partiler ortak bildiri ile İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırısını kınadı. Başkan Soner Çetin tarafından okunan bildiride uluslararası toplumun saldırılara karşı gerekli tepkiyi göstermesi ve insanlık suçu işleyenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanması istendi.

İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarıÇukurova Belediye Meclisi tarafından kınandı. Hazırlanan ortak bildiri CHP, İYİ Parti, MHP ve AKP grup başkanları ve meclis üyeleri tarafından imzalandı. Bildiri, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin tarafından okundu. İsrail’in Filistinlere yönelik saldırılarının kınandığı metin şöyle:

“On yıllardır İsrail’in devlet terörü mazlum Filistinlilerin canına kıymakta; kural, ilke tanımadan kadın çocuk dinlemeden Müslüman kanı akıtmaktadır. Mübarek Ramazan Bayramı'nı karşılamaya hazırlandığımız günlerde ve bayram günlerinde İsrail’in yeni saldırılarına tanık olduk. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa ve çevresinde terör devleti İsrail’in başlattığı saldırıda yine onlarca Filistinli hayatını kaybetti, yüzlercesi de yaralandı.

Çukurova Belediye Meclisi'nde grubu bulunan tüm partiler olarak İsrail’in insanlık dışı saldırılarınışiddetle kınıyoruz. Filistinlilerin yüzlerce yıldır yaşadığı topraklara el koyan, mazlum Müslümanlarıülkelerinde neredeyse mülteci haline getiren İsrail, her fırsatta hukuk dışı uygulamalarla yayılmacı anlayışını sürdürmekte, uluslararası toplum ise Filistinlerin yaşadığı gayri insani duruma sessiz kalmaktadır. Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı, Birleşmiş Milletler kararlarına aykırışekilde sürdürdüğü işgal ve yayılmacı politika tüm dünya tarafından ibretle seyredilmektedir. Seyredilmekte ama Türkiye ve birkaç duyarlıülke dışında da güçlü bir ses çıkmamaktadır.

Filistin’in kendi topraklarında işlenen insanlık suçunun hesabınıİsrail, dünya kamuoyu önünde vermelidir. Suçların sorumluları belirlenmeli, uluslararası yargı tarafından yargılanmalı, gerekli cezalara çarptırılmalıdır. Bu çerçevede Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin zaman geçirmeden harekete geçmesi gerekmektedir. Daha fazla insanın İsrail zulmüyle mağdur edilmemesi, canından olmaması, sevdiklerini kaybetmemesi için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çağrı yapıyoruz. Çukurova Belediyesi’nin CHP’li, İYİ Parti’li, MHP’li ve AK Parti’li üyeleri olarak, İsrail’in saldırganlığının karşısında durmaya ve Filistin halkı ile dayanışma içinde bulunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.