CÜCENOĞLU'NUN KALEME ALDIĞI "DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ BİLDİRİSİ" 3 DİLE ÇEVRİLEREK YAYIMLANDI

CÜCENOĞLU'NUN KALEME ALDIĞI "DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ BİLDİRİSİ" 3 DİLE ÇEVRİLEREK YAYIMLANDI

Tiyatronun usta kalemlerinden iki önce yaşamını yitiren Tuncer Cücenoğlu'nun kaleme aldığı "27 Mart Dünya Tiyatro Günü" bildirisi Rusça, Azeri Türkçesi ve İngilizceye çevrildi.

Tiyatronun usta kalemlerinden iki yıl önce yaşamını yitiren yazar, eğitimci Tuncer Cücenoğlu'nun kaleme aldığı "27 Mart Dünya Tiyatro Günü Bildirisi", Rusça, Azeri Türkçesi ve İngilizceye çevrildi.

Türkiye'nin dünyaca tanınmış tiyatro yazarlarından Tuncer Cücenoğlu’nun 2011 yılında KKTC'de yapılan "27 Mart Dünya Tiyatro Günü" kutlamaları dolayısıyla kaleme aldığı ve her dönem geçerliliğini koruyacak bildiri üç ayrı dile çevrilerek Azercaycan'da da yayınlandı. Bu yıl tiyatroseverler Cücenoğlu'nun kaleminden çıkan "27 Mart Dünya Tiyatro Günü Bildrisi"nin Rusça, Azeri Türkçesi ve İngilizce çevirilerini okuyabilecek.

50 yıllık sanat hayatında 26 oyun kaleme almış, dördü yurt dışından olmak üzere 32 ödül kazanmış Tuncer Cücenoğlu'nun eserleri de 34 ayrı dile çevrilmişti.

Tuncer Cücenoğlu'un 10 yıl önce kaleme aldığı bildiri, "Tiyatro olayı, yazann metniyle başlayan, onunla devam eden ve kalıcılığı varsa onunla sürecek olan bir serüvendir" sözleriyle başlıyor.

Tiyatronun televizyon ve benzeri anlatım biçimlerine ve teknolojik gelişime karşın insanlığın vazgeçemediği bir sanat olarak varlığını sürdürdüğü vurgulanan bildiride, "Çünkü tiyatro muhaliftir, çünkü tiyatro; insanı insana insanca anlatan birebirliğiyle canlılığını sürdürmeyi başaran bir sunumdur, çünkü, tiyatro muhaliftir, çünkü tiyatro özgürdür, çünkü tiyatro barış içindir, çünkü tiyatro sınıflar üstüdür, çünkü tiyatro zulme karşıdır" ifadelerine yer veriliyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.