ÇOCUKLARI İÇİN 19 GÜNDÜR YÜRÜYEN UYGUR TÜRKÜ KADINLAR ANKARA'DA: "KENDİ DOĞURDUĞUM ÇOCUĞU TANIMIYORUM"

ÇOCUKLARI İÇİN 19 GÜNDÜR YÜRÜYEN UYGUR TÜRKÜ KADINLAR ANKARA'DA: "KENDİ DOĞURDUĞUM ÇOCUĞU TANIMIYORUM"

Çin Halk Cumhuriyeti'nin çocuklarını alıkoyduğunu söyleyen Uygur Türkü anneler, seslerini duyurmak için İstanbul'dan başlattıkları yürüyüşlerini 19 gün sonra Ankara’ya ulaşarak bitirdiler....

Çin Halk Cumhuriyeti'nin çocuklarını alıkoyduğunu söyleyen Uygur Türkü anneler, seslerini duyurmak için İstanbul'dan başlattıkları yürüyüşlerini 19 gün sonra Ankara’ya ulaşarak bitirdiler. Ulus Meydanı'nda Atatürk anıtıönünde konuşan bir anne, "En küçük çocuğum 8 aylık. Kendi doğurduğum çocuğu ben tanımıyorum. Bu nasıl bir dünya" derken gözyaşlarını tutamadı.

Çocukları ve ailelerinden 2016 yılından beri haber alamadıklarını söyleyen Uygur Türkü 6 kadının, İstanbul'dan Ankara'ya yaptıkları 19 günlük yürüyüş bugün tamamlandı. Ulus Meydanı'nda açıklama yapan 6 kadın, aylardır sesini dahi duyamadıklarıçocuklarına ve ailelerine kavuşmak istediklerini belirterek, "Biz sadece çocuklarımızın sesini duyabilmek istiyoruz" dediler.

Bir anne, "Gidebildiğimiz her yere gittik. Hala bir sonuç yok. Biz sadece çocuklarımızın seslerini duyabilmek için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul'dan Ankara'ya yürüyerek geldik. Bizim, çocuklarımızın hakkını kim koruyacak? Suçsuz, masum çocuklarımızın sadece sesini duyabilmek için iki senedir mücadele ediyoruz" dedi.

Beşçocuğunun Doğu Türkistan'da kaldığını söyleyen bir diğer anne ise, "En küçük çocuğum 8 aylık. Kendi doğurduğum çocuğu ben tanımıyorum. Bu nasıl bir dünya!" diyerek ağlamaya başladı. 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.