ÇİFTÇİLER BORÇ ERTELEME İÇİN GERİ SAYIMDA 4 GÜN KALDI... YAPILANDIRMA GELMEZSE 7 NİSAN'DA ANKARA'DA EYLEM YAPACAKLAR

ÇİFTÇİLER BORÇ ERTELEME İÇİN GERİ SAYIMDA 4 GÜN KALDI... YAPILANDIRMA GELMEZSE 7 NİSAN'DA ANKARA'DA EYLEM YAPACAKLAR

Aylardır hükümetin ağzından çıkacak iki kelimeyi bekleyen çiftçilerin son ümidi tükeniyor. Tarım Kredi Kooperatifi borç ertelemelerinin son günü yaklaşırken, borçlara yapılandırma çıkmadı....

Dilan KUTLU

Aylardır hükümetin ağzından çıkacak iki kelimeyi bekleyen çiftçilerin son ümidi tükeniyor. Tarım Kredi Kooperatifi borç ertelemelerinin son günü yaklaşırken, borçlara yapılandırma çıkmadı. Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası'na olan piyasanın iki katını bulan yüksek faizli borçları nedeniyle tarlası, traktörü haczedilen çiftçiler, altıncı defa Ankara eylemi için hazırlanıyor. Çiftçi Ömer Sarı, “Tarım Kredi Kooperatifleri şimdiden çiftçileri arayarak, ’31 Mart’ta her şeyinizi haczedeceğiz’ diye söylemlere başlamışlar” dedi.

Türkiye'nin farklı illerinden toplanarak daha önce beş defa Başkent’e gelerek eylem yapan çiftçiler, ertelemeyle birlikte borçlara yapılandırma çıkacağından ümitliydi, ancak ertelemenin son tarihi olan 31 Mart 2021 yaklaşırken yüksek faizli borçlarla ilgili bir karar çıkmadı. Çiftçiler 7 Nisan'da bir kez daha Ankara'ya gelerek yetkililere seslerini duyurmaya çalışacak. Amasya Kızılcaköy’de çiftçilik yapan Ömer Sarı, “Ankara’ya gitmemizin sebebi, çiftçi borçlarının yapılandırılması, girdilerin düşürülmesi. Çiftçilerin girdi fiyatları o kadar yüksek ki buna ‘Dur’ diyen yok” dedi. Kendisinin grup dışında da Ankara’ya giderek hakkını aradığını anlatan Sarı, ANKA Haber Ajansı’na şu açıklamayı yaptı:

“ÇİFTÇİ TRAKTÖRÜM HACZEDİLECEK DİYE UYUYAMIYOR”

“Bizim Ankara’ya gitme sebebimiz çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifi’ne, Ziraat Bankası’na ve diğer özel bankalara bir hayli borçları var. Hiçbir çiftçimiz borçlarınıödeyemiyor. Çiftçilerimiz tarlasında, bahçesinde şevkle çalışamıyor. Tarlam, traktörüm haczedilecek korkusuyla uyku uyuyamıyor. Biz sesimizi devlet yetkililerine duyurmak için Ankara’ya gidiyoruz. Demek ki sesimiz duyulmamış. Türkiye genelinde çiftçiler toplanıp, gidiyoruz.

“SERA NAYLONU 17 BİN TL’DEN 40 BİN TL’YE ÇIKTI”

Ankara’ya gitmemizin sebebi, çiftçi borçlarının yapılandırılması, girdilerin düşürülmesi. Çiftçilerin yüksek girdi fiyatları o kadar yüksek ki buna ‘Dur’ diyen yok. Bugün sera naylonu aldım geçen yıl 17 bin liraydı, bu sene 40 bin lira. Fidenin tanesi 5 lira. Yemin çuvalı olmuş 130 lira. Bunlara ‘Dur’ diyen, çiftçiye sahip çıkan yok.

“YAPTIĞINIZ, SÜREKLİ KOLTUKLARINIZDA OTURUP VİDEO PAYLAŞMAK”

Buradan Ziraat Odası Başkanlığı’na seslenmek istiyorum. Biz oraya geldiğimizde söz verdiniz. Randevu talep ederek Cumhurbaşkanlığı ile birebir görüşme sağlayacağınızı söylediniz. Bunu yapmadınız. Yaptığınız, sürekli koltuklarınızda oturup video paylaşmak. Bizim gözümüzü bu şekilde boyamayın. Türkiye genelinde Ziraat Odaları başkanları, çiftçisinin yanında değil. Aylıklarınızı alıp yemeyi biliyorsunuz. Bugün, sahada olmanız lazım. Bizimle birlikte hareket etmeniz lazım. Ama şunu unutmayın, bir gün gelecek o koltuklara gerçek sahipleri talip olacak, gerçek sahipleri alacak elinizden.

“TARIM KREDİ ARAYIP ‘HACZEDECEĞİZ’ DİYOR”

Türkiye genelinden çiftçiler olarak taleplerimiz var. Tarım Kredi Kooperatifi dahil zirai tarımsal ürünler üreten şirketlerin devlet tarafından araştırılmasını istiyoruz. Çünkü çiftçileri çok büyük bir şekilde maliyetlerle, girdilerle ezmeye çalışıyorlar. Bana çiftçilerden telefonlar geliyor. Bu Tarım Kredi Kooperatifleri şimdiden çiftçileri arayarak, ’31 Mart’ta her şeyinizi haczedeceğiz’ diye söylemlere başlamışlar.”

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.