CHP’LİŞEVKİN: “ADANALILARIN 20 MİLYAR 930 MİLYON LİRA BİREYSEL KREDİ BORCU VAR!”

CHP’LİŞEVKİN: “ADANALILARIN 20 MİLYAR 930 MİLYON LİRA BİREYSEL KREDİ BORCU VAR!”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 2 milyon 258 bin 718 kişilik nüfusa sahip Adana’da 957 bin 347 kişinin bireysel kredilerle geçinmeye çalıştığını...

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 2 milyon 258 bin 718 kişilik nüfusa sahip Adana’da 957 bin 347 kişinin bireysel kredilerle geçinmeye çalıştığını belirtti. Şevkin, “Hayat pahalı, iş yok, para yok. Adanalıların 20 milyar 930 milyon lira bireysel kredi borcu var. Adanalı borç içinde yüzüyor” dedi.

CHP Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, başta gıda olmak üzere tüm sektörlerde yaşanan fiyat artışının vatandaşları derin bir ekonomik krizle karşı karşıya bıraktığını söyledi. Ekonomik duruma ilişkin yazılı açıklama yapan Şevkin, Türkiye’de artan fiyatlar karşısında maaşların eridiğini, işsizler de göz önüne alındığında 2 milyon 258 bin 718 nüfuslu Adanalıların yarısının bireysel olarak bankalara kredi borcu bulunduğunu söyledi.

Şevkin, bankalardan kredi alamayan, İŞKUR’a kaydı olmayan işsizlerin sayısının ise tam olarak bilinmediğini vurguladı. Adana’da 957 bin 347 kişinin bankalara olan 20 milyar 929 milyon 299 bin liralık krediyi ödeyemediğini ifade eden CHP’li Şevkin, iş potansiyeli nedeniyle 2000’li yıllara kadar göç alan bir kent konumundan bu günlerde yoğun işsizlik nedeniyle göç veren bir kente dönüştüğünü söyledi.

“ADANA’DA GERÇEK İŞSİZLİK YÜZDE 30’LARA DAYANDI”

İşsizliği Türkiye ortalamasının üzerinde olan Adana’nın nüfusa oranla ülkenin işsiz kentleri sıralamasında üst sıralarda yer aldığını söyleyen Şevkin, “Güvenilirliğini yitiren Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre Adana’nın yıllık ortalama işsizlik oranı yüzde 13,2’dir. Gerçek işsizlik ise yüzde 30’lara dayanmaktadır. Hükümetin her dönem göz ardı ettiği Adana’da kamu yatırımı neredeyse hiç yoktur. Üretim ve istihdam oluşturacak yeni işletmeler, fabrikalar açılmadığı gibi son 15 yılda 100’e yakın fabrikanın kapısına kilit vurulmuştur” dedi.

“ÇUKUROVA’NIN BEREKETLİ TOPRAKLARINDA ARTAN GİRDİ MALİYETLERİ NEDENİYLE ÇİFTÇİ TARIMDAN UZAKLAŞTI”

Çukurova’nın tarımdaki önemine dikkat çeken Şevkin, şunları söyledi:

“Tarımın başkenti konumundaki Çukurova’nın bereketli topraklarında artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçi tarımdan uzaklaşmıştır. Ürünü tarlada para etmeyen üretici çaresiz bir şekilde günübirlik işlere odaklanmıştır. Ekonomik döngünün önemli bir bölümünü oluşturan Adana merkezindeki Ziyapaşa, Gazipaşa, Atatürk Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı’nda yoğun olarak kepenkleri inmiş, boş işyerlerine, dükkânlara rastlanmaktadır.”

“RAYLI SİSTEM DOĞMAMIŞÇOCUKLARI BORÇLANDIRIYOR”

Adana Hafif Raylı Sistem’in toplam borcunun 1.2 milyar lirayı aştığını belirten CHP’li Şevkin, “Raylı sistem Bakanların ve Cumhurbaşkanı’nın söz verdiği gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilmeli. Projesi Cumhurbaşkanı’nın onayına kalan 2. Etap raylı sistem çalışmaları da bir an önce bakanlık tarafından başlatılmalıdır. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinin büyük bölümü raylı sistem borcuna kesilmektedir. Belediye hizmet üretmekte güçlük çektiği gibi Adana’da neredeyse doğmamışçocuklar bile raylı sistem nedeniyle borçlandırılmaktadır” dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.