CHP'LİŞEVKİN, ADANALI ÇİFTÇİYİ DİNLEDİ: "PATATES SOĞAN PARA ETMİYOR"

CHP'LİŞEVKİN, ADANALI ÇİFTÇİYİ DİNLEDİ: "PATATES SOĞAN PARA ETMİYOR"

Adanalıüretici, patates ve soğanını tarlada bıraktı. Üretici Müslüm Karakulak, “Şu an tarlada soğanın kilosu 50 ila 60 kuruş civarında. Sadece işçiliğe 35 kuruş veriyoruz. Bu da çiftçimizin...

Adanalıüretici, patates ve soğanını tarlada bıraktı. Üretici Müslüm Karakulak, “Şu an tarlada soğanın kilosu 50 ila 60 kuruş civarında. Sadece işçiliğe 35 kuruş veriyoruz. Bu da çiftçimizin tamamen mağdur olduğu anlamına geliyor. Pazarlama sıkıntısını bir türlü aşamadık” dedi. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin “Taşı dikseniz, adamı dikseniz biten bu tarım topraklarında patates ve soğan maalesef para etmiyor. Tarım Bakanı’nı sorumluluğa ve tarımda planlama yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Adanalıüretici ve tüccarlar, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’e sıkıntılarını aktardı.

Çiftçi ve tüccarlar adına konuşan soğan ve patates üreticisi Müslüm Karakulak, pazarlama sorununa dikkat çekti. Soğan ve patates üretiminde maliyetlerin yüksekliğini de söyleyen Karakulak, “Şu an tarlada, hasat döneminde soğanın kilosu 50 ila 60 kuruş civarında. Sadece işçiliğe 35 kuruş veriyoruz. Bu da çiftçimizin tamamen mağdur olduğu anlamına geliyor. Pazarlama sıkıntısını bir türlü aşamadık” dedi. Karakulak, hasat dönemindeki mahsullerden tamamen zarar ettiklerini belirtti.

“TARIM POLİTİKASI, ÜRETİM PLANLAMASI YOK”

CHP’li Müzeyyen Şevkin ise “Tarımda üretim politikası ve planlama yok. Taşı dikseniz, adamı dikseniz biten bu tarım topraklarında patates ve soğan maalesef para etmiyor. Karpuz mevsimindeyiz. Turfanda karpuz üreticisi karpuzunu ne yapacağını bilmiyor” dedi.

Tarım Bakanlığı'nın plansızlığının hem patateste hem de soğanda geçen yıl yaşanan sorunun bu yıl da yaşanmasına neden olduğunu dile getiren Şevkin, “Patates, soğan tarlada bırakılıyor. Hem üretici hem de tüccar büyük mağduriyet yaşıyor. Yüksek girdi maliyetleri çiftçiyi perişan ediyor. Tarımdaki plansızlık ve pazarlama sorunu nedeniyle ürünler elde kalıyor. Tarım Bakanı’nı sorumluluğa ve tarımda planlama yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

“HER ŞEYE FAHİŞ ZAM YAPILDI”

Gübrede yüzde 100, mazotta yüzde 50, ilaçta yüzde 60, hidrolik, şanzıman, gres ve motor yağlarında yüzde 100’lük artış yaşandığını, çiftçinin kullandığı demir parçaların yüzde 100 fiyat artışına uğradığını dile getiren Şevkin, çiftçinin girdi maliyetlerinin sürekli yükseldiğini ancak verimli tarım topraklarında elde ettiği kaliteli ürününü satacak yer bulamadığını sözlerine ekledi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.