CHP'LİÖZTUNÇ: "AKP'NİN YANLIŞ POLİTİKALARI NEDENİYLE SU FAKİRLİĞİNİ KONUŞUYORUZ"

CHP'LİÖZTUNÇ: "AKP'NİN YANLIŞ POLİTİKALARI NEDENİYLE SU FAKİRLİĞİNİ KONUŞUYORUZ"

CHP’nin Doğa Hakları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, 22 Mart Dünya Su Günü’nde, Türkiye’nin yaşadığı su sorunlarına dikkat çekti. Öztunç açıklamalarında,...

CHP’nin Doğa Hakları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, 22 Mart Dünya Su Günü’nde, Türkiye’nin yaşadığı su sorunlarına dikkat çekerek “AKP var olanı korumak, geliştirmek yerine son damlasına kadar tüketmeyi tercih ettiği için bugün su fakirliğini konuşuyoruz” dedi.

AKP’nin yanlış su politikaları uyguladığını belirten Öztunç, iktidarın su sorunlarınıçözmek yerine her seferinde yeni bir yatırım alanı peşinde koştuğunu söyledi. Bugün yazılı açıklama yapan Öztunç; AKP Hükümeti’nin, tarımsal sulamaya yönelik kaynak arzını artırmak için 11. Kalkınma Planı’na eklediği yer altı barajlarını içme suyu kaynağı olarak sunduğunu kaydetti. Öztunç, İzmir’de 11 CHP’li büyükşehir belediye başkanının katılımıyla gerçekleştirilen “Başka Bir Su Yönetimi Mümkün” isimli su çalıştayından olumlu sonuçlar çıkacağını ifade etti.

Öztunç’un açıklamalarından satır başlarışöyle:

“AKP SORUNLARIN GERÇEK NEDENLERİNİ ANLAMIYOR”

“AKP sorunların gerçek nedenlerini ya anlamıyor ya da anlamak istemiyor. Günümüzde, özellikle büyük kentlerde yaşanan su krizinin aktif nedenlerinden birisi, tarımsal sulamadaki plansızlık ve kontrolsüzlükten kaynaklanıyor. AKP Hükümeti 11. Kalkınma Planı’na tarımsal sulamaya yönelik kaynak arzını büyütmek amacıyla eklediği yer altı barajlarını, içme suyu kaynağı olarak lanse ediyor.

ÖZTUNÇ’TAN ÖNERİLER

AKP yanlış su politikalarından vazgeçmek yerine, her seferinde yeni bir yatırım alanı yaratmak peşinde koşmaktadır. Su kayıp ve kaçak oranlarınıönlemeye yönelik yatırımlar daha acil durumdadır. Bütüncül planlamalar yapılmadan su kaynakları baraj, HES, balık çiftliği gibi projeler altında özelleştirilmemelidir. Yüzeysel ve yeraltı su kaynaklarının koruma ve beslenme alanlarında maden, atık tesisi vb. işletmelere izin verilmemelidir. Doğru tarımsal planlamalarla, iklim ve coğrafi özellikleri önceleyen tarımsal ürün desenlerinin yetiştirilmesine sevk edilmelidir. Daha fazla su, daha fazla ilaç kullanılmasına sevk eden endüstriyel tarım uygulamaları terk edilmelidir. Barajlardan tarlaya suyu götüren kanallardaki su kayıplarınıönlemek adına, kapalı devre sulama sistemleri teşvik edilmelidir.”

“KİŞİ BAŞINA DÜŞEN KULLANILABİLİR SU ORANINDAKİ EŞİTSİZLİKLERİ GİDERMEK GEREKİYOR”

CHP’li 11 büyükşehir belediyesinin “Başka Bir Su Yönetimi Mümkün” başlığıyla İzmir’de gerçekleştireceği su çalıştayından önemli sonuçların çıkacağını anlatan Öztunç, “Ayrım gözetmeksizin tüm yurttaşların ücretsiz ve güvenilir içme suyuna erişebilmelerini yasal güvenceye almak, kişi başına düşen kullanılabilir su oranındaki eşitsizlikleri gidermek gerekiyor. CHP Doğa Hakları olarak su havzalarını, sulak alanları koruyan ve varlığını sürdürmesini sağlayan bir yaklaşımla düzenlenecek Su Kanunu için çalışma yürütüyoruz” dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.