CHP’LİİLGEZDİ: KÜLTÜR BAKANLIĞI’NIN GÖREVİ MAKAM ODASI YAPMAK MIDIR?

CHP’LİİLGEZDİ: KÜLTÜR BAKANLIĞI’NIN GÖREVİ MAKAM ODASI YAPMAK MIDIR?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuşİlgezdi, Arkeoloji Müzesi depolarının kapatılan Atatürk Havalimanı ve Maltepe’ye taşınması ile ilgili, “Kültür Bakanlığı’nın görevi makam...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuşİlgezdi, Arkeoloji Müzesi depolarının kapatılan Atatürk Havalimanı ve Maltepe’ye taşınması ile ilgili, “Kültür Bakanlığı’nın görevi makam odası yapmak mı? Bakanlığın görevi kültür mirasını korumaktır, Cumhurbaşkanlığı bürokratlarına makam odası yapmak değil” dedi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuşİlgezdi, Arkeoloji Müzesi deposu olarak kullanılan eski darphane binalarının boşaltılıp, tarihi eserlerin kapatılan Atatürk Havalimanı’na taşınması tartışmalarını değerlendirdi. İlgezdi, şöyle konuştu:

“Topkapı Sarayı’nın Eylül 2019’da Cumhurbaşkanlığına devredilmesi ile başladı süreç. Buradaki yetkililer Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın personelini Topkapı Sarayı yerleşkesinden uzaklaştırmak için tüm çalışmaları yapıyorlar. Bakanlığın laboratuvarını kullandırtmıyorlar, depoların taşınması için baskı yapıyorlar. Depolar taşınacak darphane binası Cumhurbaşkanlığı yetkililerine makam odası olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı kendi çalışmalarını engelleyen Cumhurbaşkanlığı yetkilileri ile mücadele etmek yerine depoları ve laboratuvarı taşımaya çalışıyor.”

CHP İstanbul Milletvekili Akkuşİlgezdi, “Depo müzeyi Atatürk Havalimanı yerine şu an depo olarak kullanılan eski darphane binalarına da yapılabilir. Bunu engelleyen bir şey yok. Aksine Arkeoloji Müzesi’nin yanındaki bu alanın müzenin devamı olması daha doğru bir karar” dedi.

"REKLAMINI YAPTIĞINIZ LABORATUVARI YOK ETMEK İÇİN ELİNİZDEN GELENİ YAPIYORSUNUZ"

Gamze Akkuşİlgezdi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarından Topkapı Sarayı yerleşkesinde bulunan ve çalışanların girişlerine dahi izin verilmeyen laboratuvarın reklamını yapmasına da tepki göstererek, “Reklamını yaptığınız laboratuvarı yok etmek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Böyle bir tutarsızlık olmaz. Çalışanlarınızın sokulmadığı laboratuvarın reklamını yapacağınıza laboratuvara ve çalışanlarınıza sahip çıksın” dedi.

İlgezdi, “Şu anki İstanbul laboratuvarına sahip çıkmayan genel müdürlük eski laboratuvarın fotoğrafı ile reklam yapıyor. 2012’de büyük paralar harcanarak yenilenen ve Türkiye’nin en önemli tarihi eser konservasyon ve restorasyonunun yapıldığı laboratuvar Topkapı Sarayı Cumhurbaşkanlığına bağlandığından beri çalıştırılmıyor. 100 personeli ile Türkiye’nin bütün müzelerinden gelen eserlerin bakım ve onarımları yapılamıyor. Genel Müdürlük laboratuvarın eski halinin fotoğrafı ile reklam yapıyor, Bakanlık ise laboratuvarı taşıyacağını söylüyor” diye konuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.