CHP’Lİ TORUN AKP’NİN TEKLİFİNE KARŞI AYM’YİİŞARET ETTİ

CHP’Lİ TORUN AKP’NİN TEKLİFİNE KARŞI AYM’YİİŞARET ETTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AKP’nin turizm bölgelerinde belediyelerin taşınmazlarının Turizm Bakanlığı’na devrini öngören kanun teklifinin Anayasa’ya aykırı olduğunu...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AKP’nin turizm bölgelerinde belediyelerin taşınmazlarının Turizm Bakanlığı’na devrini öngören kanun teklifinin Anayasa’ya aykırı olduğunu açıklayarak, Anayasa Mahkemesi’ni işaret etti. Torun, “Bu haliyle yasalaşması durumunda ise tüm hukuki girişimlerde bulunmaktan geri durmayacağız” dedi.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edilen, Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde belediyelerin yetkilerine ilişkin düzenlemeler de yer aldı. Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri içinde veya dışında kalan belediye, il özel idaresi ve yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına ait taşınmazlar yatırımcıların talebi, maliki idarenin uygun görüşüyle, tahsis bedeli maliki idareye ait olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yatırımcılara tahsis edilebilecek.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, teklifteki bu düzenlemeye sert tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Torun, iktidarın seçimle kazanamadığı belediyelerin yetkisini “zorbalıkla gasp etmeye çalıştığını” vurgulayarak, “19 yılda ülkemizin varlıklarını satıp satıp doymayan siyasi iktidar, şimdi de turizm bölgelerindeki belediyelerimizin taşınmazlarına ve yetkilerine göz dikmiştir. Bu iktidar, sandıkta alamadığı yetkiyi, masa başında zorbalıkla çalmak istemektedir. Belediye başkanlarımızın hakkını kimseye yedirmeyiz” dedi.

“Milletimiz şunu bilmelidir: Bu kanun teklifin tek amacı, turizm bölgelerindeki belediyelerimizin yetkilerini merkezi yönetimde toplamaktır” diyen Torun, teklifi “yağmacılık” olarak görerek, şunları belirtti:

Hiç kimse şunu unutmasın: Yerel seçimlerde milletimiz yetkiyi belediye başkanlarımıza vermiştir. Rant için gözü dönmüş iktidar, sandıkta milletten alamadığı yetkiyi, TBMM’deki çoğunluğuna dayanarak, masa başında zorbalıkla çalmak istemektedir. Bu teklif, turizm bölgelerinde belediyelerimizi görmezden gelerek, yağmacılığın önünü açacak bir tekliftir.

“MERALAR BAKANLIĞA DEVREDİLECEK”

Teklifin 6. Maddesi ile; mera, yaylak ve kışlakların yatırımcıya tahsis amacı değiştirilmekte ve bu alanların Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesinin önü açılmaktadır. Böylece; belediyelere tahsisli meraların da merkezi yönetime devri söz konusu olacaktır. Bu alanlar yatırımcıya tahsis edilerek, meralarda bile inşaat yapılmasına imkân tanınacaktır.

“TEK ADAM, TEK YATIRIMCIYA VERECEK”

Bunun yanında teklife göre; kültür ve turizm koruma ve geliştirme bölgelerinin tamamının veya belli bölgelerinin, tek bir ana yatırımcıya tahsisi için yapılan başvurular Cumhurbaşkanı tarafından incelenecek ve tek adamın seçeceği tek yatırımcıya izin verilecektir.

“BU İKTİDAR SABIKALIDIR”

Yine turizm bölgelerinde yatırımcılara yat limanı tahsis edilmesi yetkisi de belediyelerin elinden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmek istenmektedir. Ayrıca, turizm bölgelerinde belediyelere ait olan taşınmazların, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yatırımcıya tahsis edilmesinin önü açılmaktadır. Belediyelerin bu alanlardaki yetkileri ellerinden alınmak istenmektedir. Her ne kadar maddeye ‘idarenin uygun görüşüyle’ ibaresi eklenmiş olsa da uygulamada bir dayatma olacağı, bu iktidarın geçmiş sabıkalarından bellidir. Ayrıca, belediye meclisinde çoğunluğu olmayan seçilmiş başkanlarımızın yetkilerinin gasp edileceği su götürmez bir gerçektir.

“KABOTAJ KANUNU’NA AYKIRI”

Teklifin 3. Maddesinde ise kıyılardaki müstakil plaj işletmelerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ruhsat alma zorunluluğu getiriliyor. Yani iktidar, belediyelerin bu alandaki ruhsat yetkisine de darbe vuruyor. Teklifin 4. Maddesi ile de kıyılarda lüks çadır tesisi yapılmasına imkân tanınıyor. Bu tesisler sadece Bakanlıktan işletme belgesi alacak sonrasında başka bir koşul aranmaksızın faaliyete başlayacak. Belediyelerin bu konuda tek sözü bulunmayacak. Teklifin 11. Maddesiyle,  boyları 39 metrenin üzerinde olan yabancı ticari yatların, Türk kara sularında ticaret yapmasına izin veriliyor. Bu düzenleme de açıkça kapitülasyonları sonlandıran 815 Sayılı Kabotaj Kanunu’na aykırıdır.

"ANAYASA'YA AYKIRI"

Birçok yönüyle Anayasa’ya aykırı olan bu teklifin, bu haliyle yasalaşması durumunda ise tüm hukuki girişimlerde bulunmaktan geri durmayacağız. Hukuksuzluktan medet uman bu iktidar da şunu bilmelidir: Milletin, belediye başkanlarımıza verdiği yetkiyi ellerinden almaya çalışmak hukuksuzluktur. Milletimiz, iradesini hiçe sayanlara ilk seçimde gereken cevabı verecektir.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.