CHP’Lİ TANRIKULU: NURTOPU GİBİ BİR DARBE GÜNDEMİMİZ DAHA OLDU

CHP’Lİ TANRIKULU: NURTOPU GİBİ BİR DARBE GÜNDEMİMİZ DAHA OLDU

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yayınladıkları bildirinin ardından, emekli amirallerin gözaltına alınmasını eleştirdi. Tanrıkulu,...

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yayınladıkları bildirinin ardından, emekli amirallerin gözaltına alınmasını eleştirdi. Tanrıkulu, “Nurtopu gibi bir darbe gündemimiz daha oldu. Ebedi mağdur olan AK Parti, iktidar olarak darbe gündemini kartopu gibi büyüterek, Türkiye’nin önüne attı” dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, düşüncenin açıklanması ve ifade özgürlüğünün anayasal güvence altında bulunduğunun altınıçizdi. Tanrıkulu, “Kaç kişinin daha gözaltına alınacağı belli değil. Düşünce açıklaması, ifade özgürlüğü anayasal güvence altındadır.  Bütün bunlardan bir gündem yaratıp insanları Türkiye'nin temel konuları konusunda fikir söylemekten, düşünce üretmekten alıkoymak ve böyle bir baskı yapmak asıl darbeci zihniyettir” dedi.

“GÖZALTI KARARI HUKUK DIŞI”

Tepki çeken bildirinin yönteminin, zamanlamasının ve içeriğinin eleştirilebileceğini belirten Tanrıkulu, ancak emekli amirallerin gözaltına alınmasının ifade özgürlüğüne darbe olduğunu kaydederek, “Görüş açıkladıkları için sabah saatlerinde bu insanların gözaltına alınmasını savunamazsınız. Gözaltına alınma işlemi gibi hukuk dışı bir işlem yapılmışsa bana düşen görev bu gözaltı işlemini eleştirmektir. Umarım savcılık bu kararından vazgeçer ve bu baskıcı anlayış bir kez daha mahkum olur” diye konuştu.

“EBEDİ MAĞDURİYET”

AKP’nin sürekli olarak mağduru oynadığınıöne süren Tanrıkulu, “Şimdi yine ebedi bir mağduriyete oynamak üzere bu düşünce açıklamasını kullanacaklar. Türkiye'nin kendi gerçek gündemini saklamaya çalışacaklar” dedi.

“MECLİS BAŞKANI EL BOMBASINI TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE ATTI “

Yaşanan son gelişmelerin Montrö ve İstanbul sözleşmeleri tartışmalarından kaynaklandığını anımsatan Tanrıkulu, "Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un, Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerden tek imza ile çekilebileceğini açıklayarak ülke gündemine el bombası attığını" savundu.

“BU TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ”

AK Parti’nin ekonomik açıdan, iç ve dış politika açısından Türkiye’yi yönetemez bir noktada olduğunu kaydeden Sezgin Tanrıkulu’nun açıklamasışöyle:

“Bu durumda neye oynayacaklar, ebedi mağduriyete. ‘Görüyorsunuz değil mi arkadaşlar? 20 yıldır ben iktidardayım ama hangi tehditlerle karşı karşıyayım’ bunu söyleyecekler. Tam da bunun zemini ile ilgili olarak, onun bütün kalemşörleri, bütün siyasetçileri, bütün sosyal medyanın trol esnafları ortaya çıktılar ve yine Adalet ve Kalkınma Partisi’ni ve iktidarını mağdur göstermeye başladılar. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz, ifade özgürlüğünü, düşünce özgürlüğünü, demokrasiyi sonuna kadar savunacağız, darbeye, darbecilere her koşulda karşıçıkacağız ve darbecileri, sivil darbe yapanları mahkum ettireceğiz.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.