CHP’Lİ KADINLAR: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇEKİLME KARARINI TANIMIYORUZ

CHP’Lİ KADINLAR: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇEKİLME KARARINI TANIMIYORUZ

CHP’nin kadın yöneticileri ile milletvekilleri, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin, “Bu karar açıkça Anayasa’mızı da yok saymaktır. Kadın cinayetleri politiktir. Biz, Erdoğan’ın...

CHP’nin kadın yöneticileri ile milletvekilleri, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin, “Bu karar açıkça Anayasa’mızı da yok saymaktır. Kadın cinayetleri politiktir. Biz, Erdoğan’ın TBMM’yi ve hukuku yok sayarak aldığıİstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız” dedi.

CHP’nin kadın yöneticileri ile milletvekilleri, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Önce CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ardından Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka konuştu. Konuşmanın satır başlarışöyle:

42 MİLYON KADININ HAKKI ALINDI:Ülke adına karanlık bir güne uyandık. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi, bir gecede tek adam hükümeti tarafından feshedildi! Bu kararla, koruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen en güvenli yer olan evlerinde hatta sokak ortasında katledilen binlerce kadın; bir kez daha öldürülmüştür. 42 milyon kadının hakkı elinden alınmıştır. Recep Tayyip Erdoğan tarafını bir kez daha belli ederek; kadınların yaşam hakkına sahip çıkan İstanbul Sözleşmesi’ne destek çıkacağına, zalimlerin yanında saf tutmuştur.

NEYİNDEN RAHATSIZ OLDUNUZ: Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemektedir. Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir. Şimdi AKP hükümetine soruyoruz: Bu sözleşmenin neyinden rahatsız oldunuz? Kadını yok sayan düzenden doğan kadına yönelik şiddetin ateşini harlamak, şahsım hükümetinin haddi değildir. Kadına karşı vahşet ve aile içi şiddet vakalarında yaşanacak artışın vebali, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerin boynundadır.

ÇEKİLME KARARINI TANIMIYORUZ: 20 Temmuz sivil darbesinin failleri durmuyor, haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarına devam ediyor. Dün gece TBMM’ye bir darbe daha yapıldı ve kadınların uzun mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımlar heba edildi, evrensel değerlerden uzaklaşıldı.  Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla; yani kanunla alınır. Bu karar açıkça Anayasamızı da yok saymaktır. Kadın cinayetleri politiktir. Biz, Erdoğan’ın TBMM’yi ve hukuku yok sayarak aldığıİstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız!

HER ALAN BİZİM MÜCADELE ALANIMIZDIR: Biz kadınlar korkmuyoruz, sinmiyoruz, zalimlere itaat etmiyoruz, geri durmuyoruz. Onlar korku yaymaya çalıştıkça, bizim örgütlü gücümüz her geçen gün büyüyor. Onlar dallarımızı budamaya çalıştıkça, bizim köklerimiz güçleniyor. Başta TBMM olmak üzere her platformda bu sözleşmenin gereklerinin yapılmasını sağlamak için kadın hareketiyle birlikte mücadelemize devam edeceğiz. Bundan sonra bulunduğumuz her alan; sokaklar, mahalleler, meydanlar dahil bizim için mücadele alanıdır. Vicdan sahibi her erkeğin annesi, eşi, kardeşi, arkadaşı olan ve yaşamın eşit ortağı olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Biz, hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz. Türkiye’ye aydınlık günleri bizler getireceğiz!

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.