CHP’Lİ KABOĞLU: “MERALARIN KÖYLÜNÜN ELİNDEN ALINMASININ ÖNÜNÜ AÇAN TEKLİF, ORMANLARI, KIYILARI DA YAPILAŞMAYA KURBAN EDECEK”

CHP’Lİ KABOĞLU: “MERALARIN KÖYLÜNÜN ELİNDEN ALINMASININ ÖNÜNÜ AÇAN TEKLİF, ORMANLARI, KIYILARI DA YAPILAŞMAYA KURBAN EDECEK”

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, TBMM komisyonuna getirilen Turizmi Teşvik Kanunu değişiklik teklifi için uyarıda bulunarak, ““Meraları, yaylakları köylünün elinden alınmasının...

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, TBMM komisyonuna getirilen Turizmi Teşvik Kanunu değişiklik teklifi için uyarıda bulunarak, “Meraları, yaylakları köylünün elinden alınmasının önünü açan ve ranta kurban eden teklif, ormanları, kıyıları da ranta ve yapılaşmaya kurban edecektir” dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, geçen hafta, TBMM Bayındır, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’na getirilen Turizmi Teşvik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.

“TEK KİŞİNİN KEYFİ TAKDİRİYLE TAHSİS EDİLİYOR”

Kaboğlu, Anayasa’nın 104. maddesinde sayılan Cumhurbaşkanı yetkilerinin ülke alanında yapılacak ihalelerin kime verileceğini belirleme yetkisine doğru genişletilmesi suretiyle, yerel yönetimlerin, Bakanlıkların, özerk kuruluşların, koruma heyetlerinin görev ve yetkilerine tecavüz edilemeyeceğini bildirdi. Anayasa Hukuku Profesörü olan Kaboğlu bu teklifle; doğal ve kültürel alanların tek kişinin iradesiyle onun seçeceği kişiye tahsis edilmesi yoluyla, turizm ve turizmin getirisinin, keyfi bir biçimde, Anayasa madde 63'ün koruduğu kültürel, doğal ve tarihsel değerlerin önüne geçirilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

“DEREBEYLİK KURMA YETKİSİ OLARAK NİTELENDİRİLEBİLİR”

Böylesi bir teklifin komisyon görüşmelerine atanmış bakanın dahi gelmediğine dikkat çeken Kaboğlu, “Meraları, yaylakları köylünün elinden alınmasının önünü açan ve ranta kurban eden teklif, ormanları, kıyıları da ranta ve yapılaşmaya kurban edecektir” dedi.

CHP milletvekili Kaboğlu, Cumhurbaşkanı’na Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgeleri’ni tek kişinin tasarrufuna sunma yetkisinin tanınmasını ise “derebeylik” olarak niteledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.