CHP'Lİ HAKVERDİ: "SON 8 YILDA 334 BİN HEKTARLIK ORMAN ARAZİSİ TALAN EDİLDİ"

CHP'Lİ HAKVERDİ: "SON 8 YILDA 334 BİN HEKTARLIK ORMAN ARAZİSİ TALAN EDİLDİ"

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, ormanlık alanlarda yapılan tahribatın tespit edilerek, gerekli tedbirlerin belirlenmesi amacı ile TBMM'de araştırma komisyonu kurulması için önerge...

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, ormanlık alanlarda yapılan tahribatın tespit edilerek, gerekli tedbirlerin belirlenmesi amacı ile TBMM'de araştırma komisyonu kurulması için önerge hazırladı. Hakverdi, son 8 yılda ormanlık alanların 334 bin 35 hektarlık kısmının kamu yararı gerekçe gösterilerek özel teşebbüs tarafından talan edildiğini belirtti.

"SON 8 YILDA ORMANLIK ALANLARIMIZIN 334 BİN HEKTARLIK KISMI TALAN EDİLDİ"

Hakverdi'nin hazırladığı ve CHP milletvekillerinin imzasıyla TBMM'ye sunulan önergede, “Her fırsatta ağaç dikmekle övünen AKP iktidarının son 8 yılında ormanlık alanlarımızın 334 bin 35 hektarlık kısmı‘kamu yararı’ gerekçe gösterilerek maden, enerji ve turizm gibi faaliyetler için özel teşebbüslerin kullanımına açıldı. Şu an ormancılık dışı amaçlar için kullanılan alanlar 739 bin hektara ulaşmış durumda. Birçoğu 49 yıllığına kiralanan bu alanlar, uğradıkları tahribat sonrası orman olma özelliğini yitirmesine rağmen kâğıt üstünde hala ormanlık alan olarak görünmeye devam etmektedir" dedi.

"ORMAN ARAZİLERİ CUMHURBAŞKANI KARARI İLE ORMAN SINIRLARI DIŞINA ÇIKARILABİLECEK"

Hakverdi, kamu yararı gerekçe gösterilerek maden, turizm gibi amaçlar için firmalara verilen ancak kağıt üstünde orman olarak kabul edilen arazilerin Cumhurbaşkanı’nın kararı ile orman sınırları dışına çıkarılabileceğini vurguladığıönergesi şöyle:

“Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayınlanan ‘Orman Sınırları Dışına Çıkarma İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’ ile Cumhurbaşkanı’nca belirlenen alanlar orman sınırları dışına çıkarılabiliyor. Yani önce ‘kamu yararı’ gerekçe gösterilerek maden, enerji ve turizm gibi ormancılık dışı amaçlar için yandaş firmalara verilen ama hala kâğıt üstünde orman olarak kabul edilen ve bunlara eklenecek birçok ormanlık alan, artık bir Cumhurbaşkanı kararı ile orman sınırları dışına çıkarılabilecek.

Yüz yıllık ağaçların bulunduğu ormanlarımızı kesip yerine başka yerlere fidan dikenler, daha tutmamış bu fidanları ağaç, bu alanları da orman kabul ederek gerçekçi olmayan istatistiklerle övünse de yaptıkları işler; milli servetimiz olan ormanlık alanlarımızı ranta açarak, yandaş firmaların ticari faaliyetlerine tahsis etmekten öteye gitmiyor."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.