CHP'Lİ GÜZEL MANSUR: PANDEMİDE, HER GÜN 289 İŞÇİ KOD-29’LA İŞTEN ATILDI

CHP'Lİ GÜZEL MANSUR: PANDEMİDE, HER GÜN 289 İŞÇİ KOD-29’LA İŞTEN ATILDI

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) açıkladığı veriler Türkiye’de pandemi döneminde işten çıkarılmalara ilişkin tabloyu ortaya koydu. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, SGK’nın...

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) açıkladığı veriler Türkiye’de pandemi döneminde işten çıkarılmalara ilişkin tabloyu ortaya koydu. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, SGK’nın verilerine göre bu yıl 1 Ocak-15 Şubat arasında 12.985 çalışanın Kod-29’la işten çıkarıldığını, bunun da her gün ortalama 289 emekçinin Kod-29 ile işine son verildiği anlamına geldiğini açıkladı.

İşten çıkarma yasağı kapsamında işverenler sadece Kod-29’a göre, işçilerin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadığı gerekçesiyle işten çıkarmaya başvurabiliyor.

KOD 29 YASAĞI DELMENİN YOLU OLARAK KULLANILDI

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığı bilgileri paylaşan Güzelmansur, pandemi ile mücadele kapsamında işten çıkarılma yasağı olmasına rağmen, 2020 yılında 176.662 işçinin Kod-29 ile işten atıldığını aktardı. Kod 29’un işten çıkarma yasağını delmenin yolu olarak kullanıldığını Güzelmansur “İşte çıkarma yasağının olduğu 2020’de her gün ortalama 491 çalışan Kod-29’la işten atılmış” dedi.

SGK, İDDİALARIN DOĞRULUĞUNU TESPİT ETMELİ

Kod-29’un suiistimal edilmemesi ve birtakım kurallara bağlanması gerektiğine dikkat çeken Güzelmansur “Kod-29 ile işten çıkarılan bir kişi kıdem tazminatı alamaz, ihbar tazminatı alamaz, işsizlik maaşından yararlanamaz. Dahası yeniden iş bulmasınıçok zorlaştırır. İyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranış sebebiyle işten çıkarmanın adı olan Kod-29, işçi açısından doğurduğu bu olumsuzluklar nedeniyle belli kurallara bağlanmalı. Sadece işverenin beyanıyla işlem yapılmamalı, ispat yükümlülüğü uygulanmalı, SGK işverenin iddialarının doğruluğunu tespit ettikten sonra Kod-29’u devreye almalı” dedi.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.