CHP'Lİ BAŞARIR'DAN UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ÖNERGESİ: "ÇOCUKLARIMIZI VE GENÇLERİMİZİ BU BELADAN KORUMALIYIZ"

CHP'Lİ BAŞARIR'DAN UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ÖNERGESİ: "ÇOCUKLARIMIZI VE GENÇLERİMİZİ BU BELADAN KORUMALIYIZ"

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, dünyada ve Türkiye'de özellikle sentetik uyuşturucu bağımlılığının arttığını dile getirdi ve uyuşturucu ile mücadeleyi arttırmak amacıyla...

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, dünyada ve Türkiye'de özellikle sentetik uyuşturucu bağımlılığının arttığını dile getirdi ve uyuşturucu ile mücadeleyi arttırmak amacıyla Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını talep etti. Başarır, "AMATEM'lerin sayısı arttırılmalıdır" dedi.

Meclis Başkanlığı’na uyuşturucu ile mücadele için araştırma önergesi veren CHP’li Başarır, “Ülkemizde uyuşturucuya erişim oldukça kolaylaştı. Özellikle bağımlılık yapan sentetik uyuşturucu kullananların sayısı arttı. Bırakın lise öğrencilerini, ortaokul öğrencilerinde dahi rastlanır oldu. Ne yazık ki uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için her 8 hastadan sadece biri bu imkana sahip olabiliyor. Bu sebeple ülkemizdeki AMATEM’lerin sayısının arttırılması gerekmektedir” dedi.

"ÇOCUKLARIMIZI VE GENÇLERİMİZİ BU BELADAN KORUMALIYIZ"

Hemen hemen her gün sentetik uyuşturucu kullanımı ve yakalanmasına dair haberlerin yer aldığını ifade eden CHP’li Başarır, “Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu beladan korumak zorundayız. Tek tek uyuşturucu maddelerin ismi ile dar bir alanda mücadele etmek yerine, bağımlılığın önlenmesi adına genel bir mücadele başlatılması kaçınılmazdır” dedi. Başarır önergenin gerekçesinde şunlara dikkat çekti: 

“Ülkemizde sentetik uyuşturucu (kannabinoid) kullanımıözellikle 2011 yılında artış göstermeye başlamış ve günümüze kadar da bu artış hızla gerçekleşmiştir. Ülkemizdeki sentetik uyuşturucu kullanımı, bırakın lise öğrencilerini ortaokul öğrencilerinde dahi görülmeye başlanmıştır. Bu durum birçok ebeveynin büyük sorunlarla baş başa kalmasına neden olmaktadır. Her türlü uyuşturucu maddeye, kokaine, metamfetamin ve daha onlarca bağımlılık yapan maddeye erişim daha kolaylaştı. Dünyada sentetik uyuşturucu olarak 400 çeşit olmakla beraber ülkemizde ise yaklaşık 100 çeşit sentetik uyuşturucu bulunmaktadır."

"2019 YILINDA TÜRKİYE'DE 347 KİŞİ UYUŞTURUCUDAN ÖLDÜ"

"Sentetik uyuşturucu kullananlarda, anksiyete, panik atağı, psikotik ataklar gözlenmekle beraber, kişi hem kendine hem de etrafına büyü ölçüde zarar verebilmektedir. Tedaviye ihtiyacı olan 8 bağımlıdan sadece biri bu imkana erişebilmektedir. Madde kullanım bozuklukları için ülkemizde AMATEM’lerin sayısı bir an önce arttırılmalıdır. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin raporunda, 2019 yılında, Türkiye’de 347 kişinin uyuşturucudan öldüğü bilgisi yer almaktadır. Yine aynı raporda, Türkiye 2019 yılında 19 ton ile dünyada en fazla eroin ele geçiren ikinci ülke oldu. Türkiye, dünyanın en fazla amfetamin ve ekstazi yakalayan ülkeleri arasında yer aldı."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.