CHP’Lİ AKIN’DAN AKARYAKIT ZAMMINA TEPKİ: “ESNAFA VERİLEN DESTEK GERİ ALINDI”

CHP’Lİ AKIN’DAN AKARYAKIT ZAMMINA TEPKİ: “ESNAFA VERİLEN DESTEK GERİ ALINDI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; akaryakıta yapılan ÖTV zammını, “Eşel mobil sistemi iflas etti, fatura ÖTV zammı olarak vatandaşa kesildi. İktidarın yanlış politikalarıyla...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; akaryakıta yapılan ÖTV zammını, “Eşel mobil sistemi iflas etti, fatura ÖTV zammı olarak vatandaşa kesildi. İktidarın yanlış politikalarıyla enerjide yeni zamlar da kaçınılmaz. Esnafa verilen sözde destek de akaryakıt zammıyla birlikte geri alındı” sözleriyle değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, yaptığı yazılı açıklamada akaryakıtta yüzde 54 ile yüzde 186 arasında değişen ÖTV zammını değerlendirdi. Zammın “rekor oranda” olduğunu belirten Akın, yeni zamların da yolda olduğunu dile getirdi. Akın’ın açıklamasışöyle:

“EŞEL MOBİL SİSTEMİİFLAS ETTİ”

“Akaryakıta yapılan, bugün itibarıyla geçerli olacak rekor orandaki ÖTV zammı; iktidarın tamamen popülist bir şekilde uyguladığı‘eşel mobil sisteminin’ iflas ettiğinin göstergesidir. 33 ay önce popülist bir şekilde başlayan söz konusu uygulama bugün akaryakıtta vatandaşımıza fahiş zam olarak döndü. İktidar faturayı kendisine değil, yine vatandaşımıza kesti.

“SÖZDE DESTEK ZAM OLDU”

Yanlış ekonomi politikalarıyla 2018 yılında ortaya çıkan döviz krizinin ardından kur kaynaklı artışları pompa fiyatına yansıtmayıp ÖTV üzerinden karşılayan iktidar, böylece vatandaşa sözde destek verdiğini savunuyordu. Ancak bugün sözde destek, vatandaşa rekor zamma dönüştü. Bu süreç içerisinde iktidar akaryakıtta kur kaynaklı gizli zamları; ÖTV üzerinden, başka bir deyişle vatandaşın başka bir cebinden almaya devam etti.

“FATURA VATANDAŞIN SIRTINA”

Tek adam rejimine geçilmesiyle birlikte 4,5 TL seviyesinde olan dolar kuru; yanlış ekonomi politikaları nedeniyle 3 yıl içinde 8,5 TL seviyesine yükseldi. Bu durum başta LPG olmak üzere bütün akaryakıt türlerinde eşel mobil sistemi sürdürülemez noktaya getirdi.

“ENERJİDE YENİ ZAMLAR YOLDA”

Akaryakıtta yapılan rekor ÖTV zammı ulaşım maliyetlerini artıracak bu da pek çok sektörde yeni zamları beraberinde getirecek. Vatandaş, her ay otomatikleşen zamlarla bunalırken, önümüzdeki aylarda elektrikte de yeni zamların geleceği öngörülüyor. İktidar yandaş şirketlere her türlü imkanı tanırken, vatandaşı ise zamlarla eziyor. İktidar halkın faturalarını düşürmek için değil, yeni zamlara kılıf uydurmak için çalışıyor.

“ESNAFA SÖZDE DESTEK GERİ ALINDI”

15 aydır süren salgın döneminde 1 milyon 200 bin esnafımıza verilen göstermelik bütün desteklerin toplamı; yandaşşirketlerin bir kalemde silinen kira, ceza ve vergilerine erişemiyor. Bu durum ortadayken; esnafımızın temel girdilerinden biri olan akaryakıta yapılan zam; sözde desteğin verilmeden geri alınması anlamına gelmektedir.”

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.