CHP SÖZCÜSÜÖZTRAK: “GÜVEN RUH GİBİDİR, TERK ETTİĞİ BEDENE ASLA GERİ DÖNMEZ”

CHP SÖZCÜSÜÖZTRAK: “GÜVEN RUH GİBİDİR, TERK ETTİĞİ BEDENE ASLA GERİ DÖNMEZ”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki CHP Ekonomi Masası heyeti Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Shakespeare’den yaptığı“Güven ruh gibidir. Terk ettiği bedene...

Burcu KAHRİMAN-Özgür Eren YILMAZ  

CHP Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki CHP Ekonomi Masası heyeti Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Shakespeare’den yaptığı“Güven ruh gibidir. Terk ettiği bedene asla geri dönmez” alıntısıyla ekonomide temel problemin “güven” olduğunu vurgulayan Öztrak, “Çok ciddi bir yapısal değişim programı koymamız lazım” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki CHP Ekonomi Masası heyeti Çankırı’ya geldi. Heyet ilk olarak Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu buhranın temel sebebinin “güven” olduğunu söyleyen Öztrak, ciddi bir yapısal değişim programıyla ülkenin küresel arenadaki yarışma gücünün artırılması gerektiğini belirtti. Öztrak, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı sunumda, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi, CHP’nin çözüm önerilerini anlattı.

“BORÇ VERMEDE BAŞTAN, DESTEK VERMEDE SONDAN İKİNCİYİZ”

Ülkenin ekonomik kriz, devlet krizi ve sağlık krizinin iç içe geçmesiyle büyük bir buhranın içine düştüğünü söyleyen Öztrak, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin Milli Gelirinin Saray vesayet rejiminin düğmesine basılan 2013’ten bu yana 241 milyar dolar eridiğini, 2023 rotasından çıkıldığını anlattı. Salgın döneminde vatandaşlara destek değil borç veren Hükümetin, salgının yönetiminde başarısız olduğunu, millete tedbir uygularken "lebalep" kongrelere devam etti. Salgında milletimiz canı ile cüzdanı arasında sıkıştırıldı. Kendi ligimizde milli gelire oranla vatandaşa borç vermede baştan ikinci, destek vermede sondan ikinci sıradayız.”

“KISA ÇALIŞMA UZATILMALI”

Türkiye’de günlük vaka sayısının 39 bini aşarak şu ana kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını söyleyen Öztrak, salgının en şiddetli döneminde, kısıtlamalar artırılırken kısa çalışma ödeneğinin uzatılmamasını eleştirdi. Kısa çalışmadan yararlanan 1,3 milyon çalışanın büyük kısmının, ödeneğin uzatılmaması halinde ücretsiz izne çıkarılarak günlük 47 liraya mahkum olacağını ifade eden Öztrak, “Kısa çalışma ödeneği pandemi süresince devam etmeli, ödenekten yararlanma şartları kolaylaştırılmalı, alt sınırı asgari ücret olmalıdır” dedi. Gelen tepkiler üzerine çiftçiye gönderdiği icraları 31 Mart’a kadar durduran Tarım Kredi Kooperatiflerinin de çiftçilere haciz yağdırmaya başlayacağını belirten Öztrak, Kooperatiflerin hacizleri en azından 3 ay daha ertelemesi gerektiğini ifade etti. 

“EN ÖNEMLİ RİSK, ÇEVRİLMESİ GEREKEN BORÇLAR”

Türkiye’nin önümüzdeki bir yıl içerisinde çevrilmesi gereken dış borcunun 190 milyar dolar, öngörülen cari açığının ise 14 milyar dolar olduğunu ifade eden Öztrak, önümüzdeki bir yıl içinde ekonomiyi çevirmek için en az 100 milyar dolara ihtiyaç olacağını kaydetti. Buna karşın rezervlerden 128 milyar doların buharlaştırıldığını, Merkez Bankası rezervlerinin 43 milyar dolar ekside olduğunu belirten Öztrak, “Ekonomide kısa dönemde en önemli risk, işte bu tablodur” diye konuştu.

“HER BİR VATANDAŞIN SIRTINA 5 BİN 882 TL EK YÜK”

Ekonomide sıfır hatayla gidilmesi gereken bir dönemde Hükümetin üst üste yanlışlar yaptığını kaydeden Öztrak, İstanbul Sözleşmesi’nin bir imzayla feshedilip Merkez Bankası başkanının değiştirildiği 19 Mart’tan bu yana dolar kurunun yüzde 15 arttığına, bu nedenle Türkiye’nin 450 milyar doları bulan dış borcun TL karşılığının 492 milyar TL yükseldiğine dikkat çekti. Bunun ülkedeki her bir vatandaşın sırtına ek 5 bin 882 TL yük yüklenmesi anlamına geldiğini belirten Öztrak, “Hükümetin yaptığı hataların bedelini, milletimiz en ağır şekilde ödüyor” dedi.

“PARİS İKLİM ANTLAŞMASINI ONAYLAYACAĞIZ”

CHP’nin çözüm için önerdiği adalet, üretim, hakça paylaşım ve sürdürülebilirlikten oluşan dört ayaklı stratejinin ayrıntılarını paylaşan Öztrak, “Yeni Kurumlar, Yeni Kurallar ve Yeni Kadrolar… Türkiye’yi içinde bulunduğu buhrandan ancak bu şekilde çıkarabiliriz” dedi. Stratejinin “Sürdürülebilirlik” ayağında önemli bir adımın da Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması olduğunu söyleyen Öztrak, “CHP iktidarında Paris İklim Anlaşması’nı onaylayacağız. Yeşil Mutabakata uyum sağlayacağız. Ancak bu şekilde, salgın sonrası dönemde kısalacak tedarik zincirlerini ülkemiz adına bir avantaj olarak kullanabiliriz. Ancak bu şekilde, çevre ve emisyon konusunda gerekli adımları atarsak yeşil finansmana erişimde öne geçebiliriz. Bunu yapmazsak, ülkemiz önündeki fırsatları kaçıracak, kısa ve orta vadede kişi başına gelirin yeniden 10 bin doların üzerine çıkması hayal olacak” diye konuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.