CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “DÖVİZ KURUNDAKİ OYNAKLIK SADECE YOKSUL KESİMLERİ ETKİLEMİYOR, SANAYİCİYİ DE ETKİLEMEYE BAŞLAMIŞ”

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “DÖVİZ KURUNDAKİ OYNAKLIK SADECE YOKSUL KESİMLERİ ETKİLEMİYOR, SANAYİCİYİ DE ETKİLEMEYE BAŞLAMIŞ”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, döviz kurundaki oynaklığın sanayiciyi de etkilediğini belirterek, “Şu anda sanayicinin en önemli şikayeti, ‘önümü göremiyorum.’...

Haber: BERKAY VAROL / Kamera: ÜNAL AYDIN 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, döviz kurundaki oynaklığın sanayiciyi de etkilediğini belirterek, “Şu anda sanayicinin en önemli şikayeti, ‘önümü göremiyorum.’ Döviz kurundaki oynaklık, sadece yoksul kesimleri etkilemiyor. Aynı zamanda hani hep ‘iyi durumda’ denen sanayiciyi de artık etkilemeye başlamış gözüküyor” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ankara'da OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde sanayicilerle buluştu. Öztrak, döviz kurunda yaşanan artışın sanayiciye olan etkilerine ilişkin ANKA Haber Ajansı’na konuştu. Sanayicinin durumunun da kötü etkilendiğini belirten Öztrak, şunları söyledi:

“Sanayicinin aradığı şey, istikrardır. Şu an Türkiye, müthiş bir istikrarsızlık içinde. Özellikle döviz piyasalarındaki bu aşırı dalgalanmalar, sanayiciyi ciddi şekilde rahatsız ediyor. Fiyat alamayıp ithalat yapamayan sektörler var. İthalatçılar fiyat vermiyor. Yine, fiyat verip, kendi fiyatlarını belirleyebilip kurlardaki aşırı oynaklık nedeniyle satamayan sektörler var. Dolayısıyla, şu anda sanayicinin en önemli şikayeti, ‘önümü göremiyorum’. Bu böyle çok uzun süre devam ederse tabi ki bu çok ekonomimize çok ciddi zararlar verecektir.

Döviz kurundaki oynaklık, sadece ve Türk lirasının, Türk parasının pul olması, sadece sabit gelirli kesimleri, yoksul kesimleri etkilemiyor. Aynı zamanda sanayiciyi de, hani hep ‘iyi durumda sanayici hep iyi durumda’ deniliyor. İyi durumda denen sanayiciyi de artık etkilemeye başlamış gözüküyor. Döviz kurundaki bu hareketlilikten son derece şikayetçiler. Bir an önce burada istikrarın sağlanması gerektiğini söylüyorlar. Tabi, bu pahalılıkta diğer taraftan buradaki istikrarsızlık algısını artıran bir husus.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.