ÇANKAYA’DA 19 MAYIS TÖRENİ: "BAĞIMSIZLIĞIMIZI VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KAYBETMEYECEĞİZ"

ÇANKAYA’DA 19 MAYIS TÖRENİ: "BAĞIMSIZLIĞIMIZI VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KAYBETMEYECEĞİZ"

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen törende, 19 Mayıs’ın bir başlangıç olduğunu belirterek, “O’nun açtığı...

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen törende, 19 Mayıs’ın bir başlangıç olduğunu belirterek, “O’nun açtığı bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Hiçbir güç bizi bu yoldan geri çeviremez. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü asla ama asla kaybetmeyeceğiz” dedi.

Çankaya Belediyesi, 19 Mayıs’ın 102. yıl dönümünü, ilçenin dört bir yanında düzenlediği etkinliklerle kutluyor.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Atapark’ta düzenlenen törene katılarak Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. 

Törende konuşan Taşdelen, “Çankaya Belediyesi olarak Atamızın izinde yürümeye, O’nun ‘tek bir şeye ihtiyacımız var; çalışkan olmak’ sözünden hareketle durmadan çalışmaya, hizmetlerimizle Atamıza Çankayamıza layık olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Taşdelen, şunları söyledi:

“Atamızın gözleri gibi masmavi bir gökyüzünün altında aydınlık bir günde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz. O’nun ülkemize kazandırdıklarını, ülkemizi bize kazandırdığı noktada bayramlarımızı her geçen gün daha büyük bir coşkuyla kutlamamız gerektiğini anlıyoruz.  

19 Mayıs bir son değildir. 19 Mayıs başlangıçtır. İşgal altında olan bir ülkede emperyalizme teslim olmuş bir saltanata karşı silahlarını bırakmış, Mondros Mütarekesi’yle ordularını terhis etmesi gereken yıkılmış bir imparatorluğun üzerinde ve bir milletin, bir ulusun esareti üzerine kurulmuş karanlık günlerdi o günler. Ama Atatürk Mondros Mütarekesi’nden sonra 3 Kasım’da İstanbul’a geldiğinde Haydarpaşa Garı’nda inip oradan küçük bir tekneyle karşıya geçtiğinde İngiliz gemilerinin işgal kuvvetlerinin arasından geçmişti. İşgal altındaki İstanbul’a ilk geldiği gün ‘geldikleri gibi giderler’ demişti. 19 Mayıs’ta, 72 arkadaşıyla Bandırma Vapuru’yla Samsun’a gittiğinde de aynı inançla karaya ayak basmıştı.

O gün emperyalist güçlerin yenileceğine ve Türk Milletinin bağımsız ve özgür bir şekilde devletini kuracağına inanan insan Mustafa Kemal Atatürk’tü. O’nun bu inancına karşılık veren de büyük Türk Milletiydi. Biz böyle bir önderin, böyle bir liderin çocukları olarak dünyanın en şanslı milletiyiz. O’nun açtığı bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü asla ama asla kaybetmeyeceğiz. Cumhuriyetimizi ve Atatürk devrimlerini asla kaybetmeyeceğiz.”

"HİÇBİR GÜÇ SİLEMEZ"

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünü gençliğe armağan ettiğini hatırlatan Taşdelen, konuşmasınışöyle sürdürdü:

“Gençliğe Hitabesinde de aslında nelerle karşı karşıya kalacağımızı yine kendisi bizlere söylemiş. 19 Mayıs’ın 102. Yılında buradan Atamıza sesleniyoruz, ‘Büyük Atatürk, açtığın yolda gösterdiğin hedefe hiç durmadan yürüyeceğimiz ant içeriz’. Hiçbir güç bizi bu yoldan geri çeviremez. Hiçbir güç içimizdeki Atatürk sevgisini, beynimizdeki Atatürk bilincini hiçbir zaman silemez. Liderler görevleri bitince unutulurlar, dünyada örnekleri çok. Ama Mustafa Kemal Atatürk her geçen gün daha büyük bir özlemle, bilinçle sahip çıkılan bir lider.”

"ÇAĞLARI AŞAN BİR DÜŞÜNCE"

Atatürk’ün dar kalıplar içinde tarif edilen bir ideoloji bırakmadığını vurgulayarak "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünü hatırlatan Taşdelen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Atatürkçülük, bilime ve akla dayanır. Bilime ve akla dayanan düşünce sistemi sonsuza kadar yaşar, eskimez. Atatürk’ün bize emanet ettiği en büyük gücü de bilim ve akıldır. O nedenle Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesi çağları aşan bir düşüncedir.

Akılla bilimle çağdaş medeniyet hedefi göstermiştir. Atatürkçülüğü ve Atatürkçü düşünce sistemini en ilerici ve devrimci kılan budur. Onun için Atatürkümüzle uğraşmasınlar, güçleri yetmez. Kendi dar kafalarıyla asla bu sistemi silemezler. Bu düşünce sistemini, Cumhuriyeti gençlere emanet etmiş. Çünkü bu ilerici ve devrimci düşünce sistemini gençler savunurlar. Gençler hiçbir zaman yobazlığa bağnazlığa teslim olmazlar. Dar düşünce kalıplarına giremezler. O nedenle bu devinimi her zaman gençler sağlarlar. Gençliğin yaşla bir alakası yok, hepimiz bu ülkenin gençleri olarak Cumhuriyetimize sonsuza kadar sahip çıkacağız. Çankaya Belediyesi olarak Atamızın izinde yürümeye, O’nun "Tek bir şeye ihtiyacımız var; çalışkan olmak" sözüyle Atatürk’e layık olmanın çalışmaktan geçtiğine inanıyorum. Biz de durmadan çalışacağız, hizmetlerimizle Atamıza Çankayamıza layık olmaya devam edeceğiz.”

ÇANKAYA GENÇLİK BANDOSU MARŞLARLA KUTLUYOR  

İlçenin dört bir yanını 19 Mayıs’ın 102. yılı posterleriyle donatan Çankaya Belediyesi, özel olarak hazırlanan araçlarla ilçenin cadde ve sokaklarını marşlar eşliğinde dolaşarak vatandaşlara bayram coşkusu yaşatıyor. Vatandaşlara Atatürk’ün büyük eseri Nutuk ve bayrak da armağan ediliyor. Çankaya Gençlik Bandosu da Ahmed Arif Parkı, İsmet İnönü Parkı, Esat Pazar Yeri ve Özgürlük Meydanı, Kuğulu Park, Bahçelievler 7. Cadde, Anıt Park gibi noktalarda marşlarla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor.  

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.