BÜYÜKÇEKMECE'DE 19 MAYIS COŞKUSU

BÜYÜKÇEKMECE'DE 19 MAYIS COŞKUSU

Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının 102. yıldönümü Büyükçekmece’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında...

Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının 102. yıldönümü Büyükçekmece’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında bu yıl da kısıtlı etkinliklerle gerçekleştirilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Büyükçekmece’de renkli görüntülere sahne oldu.

Büyükçekmece’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Büyükçekmece gençliğinin Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı'na çelenk takdimi ile başladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından oluşturulan “19 Mayıs Milli Mücadele Konvoyu” aracılığıyla bayram coşkusu ilçenin 24 mahallesine taşındı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, gençlerle birlikte üstü açık otobüsten ilçe halkının bayramını kutladı. Bayram coşkusuna salladıkları Türk bayrakları ile ortak olan vatandaşların balkon ve sokaklarda oluşturduğu görüntüler zaman zaman heyecan ve coşkuyu zirveye taşıdı. Gün boyu devam eden 19 Mayıs Milli Mücadele Konvoyu’na ilgi yoğun oldu. 19 Mayıs tarihin Türk milleti adına büyük önem taşıdığını kaydeden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün şu açıklamayı yaptı:

“Memleket tamamen işgal altında. Yıl 1919 19 Mayıs. Ülkenin kurtarıcısı ve gelecekte Atatürk ismini alacak Mustafa Kemal Samsun’a çıkar. Hedef Anadolu halkını ayaklandırmak ve düşmana karşı topyekün bütün cephelerde mücadeleye girmek, savaşa girmek. Ve başarır. Sonuçta 30 Ağustos 1922'de düşman yurttan tamamen atılır. İşte bu büyük destanın başlangıcıdır 19 Mayıs. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bu anlamda bizim en büyük bayramlarımızın başında gelir. Kurtuluşumuzun başlangıcı olduğu için. Bütün ulusumuza Türk gençliğine kutlu olsun."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.