BURHANİYE’DE YAYALAR İÇİN "KIRMIZI ÇİZGİ" ÇEKİLDİ

BURHANİYE’DE YAYALAR İÇİN "KIRMIZI ÇİZGİ" ÇEKİLDİ

Türkiye'nin dört bir yanında sürücülerin yayalara olan farkındalığını arttırmak için "KırmızıÇizgimizi Çekiyoruz” sloganıyla yaya geçitleri boyandı. Burhaniye’deki uygulama ise...

Türkiye'nin dört bir yanında sürücülerin yayalara olan farkındalığını arttırmak için "KırmızıÇizgimizi Çekiyoruz” sloganıyla yaya geçitleri boyandı. Burhaniye’deki uygulama ise Kaymakam İlyas Memiş’in boyadığı yaya geçidiyle hayata geçirildi. 

Yurt genelinde, kavşak giriş ve çıkışlarıyla, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkını oluşturulması için yapılan “30 Mart’ta KırmızıÇizgimizi Çekiyoruz” projesi, Burhaniye’de de uygulanmaya başlandı.

Burhaniye Saip Hoca Bulvarında okul önünde ilçe protokolü tarafından yaya geçidinde bir çizgi kırmızı renge boyandı. Burhaniye Kaymakamıİlyas Memiş’in rulo ile boyayarak başlattığı uygulama kapsamında öğrencilere, üzerlerinde "hatalı sürücüye kırmızı düdük" yazılı tişörtler, şapka ve düdükler; araçlarda seyahat eden vatandaşlara da uyarı broşürleri dağıtıldı.

Farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek için düzenlenen etkinliğe, Burhaniye Kaymakamıİlyaş Memiş’in yanı sıra Burhaniye Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Yazgan, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Burak Alim Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş, ilçe protokol müdürleri, oda başkanları ve öğrenciler katıldı.

Kaymakam İlyaş Memiş, “İlçemizdeki tüm yaya geçitlerinde ve okul geçitleride belediyemiz tarafından çizildi. Sürücülerden istirhamımız daha hassas davranmaları. Eğer buralardan geçen yayalar varsa, durarak ilk geçiş haklarını yayalara vermeleri gerekiyor, tüm sürücülerimizden bu hassasiyeti beklediğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler de “Ülkemizde karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla, yayalara öncelik veren bir takım değişiklikler yapılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da "Önce Yaya" uygulamasına destek olmak için biz de belediye olarak, ilçemiz genelinde yaya kaldırımlarımızı boyadık. Amacımız yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak”  diye konuştu.

Yapılan uygulamalar kapsamında ilçedeki yaya geçitleri, Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince boyandı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.