BORSA İSTANBUL YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN ‘HUZUR HAKKI’ YÜZDE 33 ARTTI

BORSA İSTANBUL YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN ‘HUZUR HAKKI’ YÜZDE 33 ARTTI

Borsa İstanbul'un dün gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında alınan kararlardan biri de Yönetim Kurulu üyelerinin aldığı huzur hakkı ile ilgili oldu. Yönetim Kurulu üyelerinin aldığı“huzur...

BORA ERDİN

Borsa İstanbul'un dün gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında alınan kararlardan biri de Yönetim Kurulu üyelerinin aldığı huzur hakkı ile ilgili oldu. Yönetim Kurulu üyelerinin aldığı“huzur hakkı” yüzde 33 artırıldı. 

Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle istifa ettiğini duyurduktan sonra yapılan ilk olağan genel kurulda Borsa İstanbul'un yeni Genel Müdürü Korkmaz Enes Ergun oldu. Olağan genel kurul toplantısının gündem maddelerinden biri de yönetim kurulu üyelerinin aylık olarak aldığı‘huzur hakkı’ tarifesiydi. Kurul gündeminin 11’inci maddesi olan; “Yönetim  Kurulu  başkanına  ve  üyelerine  verilecek  huzur  hakkı,  ücret,  prim ve sair haklarının belirlenmesi" maddesine ilişkin olarak, Türkiye Varlık Fonu’nu temsilen Türkiye Varlık Fonu Yönetim AŞ temsilcisinin verdiği önerge ile; huzur hakkıücretlerinin Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri için aylık net 24 bin lira olarak belirlenmesine” karar verildi.

Geçen yıl nisan ayında yapılan olağan genel kurulda huzur hakkı 18 bin lira olarak belirlenmişti. Böylece yeni ‘huzur hakkı’ yüzde 33 artırılmış oldu. Borsa Istanbul mevzuatı gereği makam aracı, konaklama, harcırah gibi harcamalar da kurumca karşılanıyor. İlgili mevzuatta ayrıca aynı haklardan aile üyelerinin ise nasıl faydalandığışu şekilde yer alıyor:

“Yönetim  Kurulu başkanına ve üyelerine verilecek huzur hakkı, ücret, prim, ikramiye gibi mali menfaatler, ayni ve nakdî imkanlar ve yıllık kardan pay ve sair haklar ile bunların şekli ve tutarı her yıl genel kurulca; şirketçe karşılanacak yolculuk, konaklama ve temsil giderleri ile sigorta ve benzeri teminatlar ise yönetim kurulunca tayin ve tespit edilir. Yönetim Kurulu başkanı ve üyeleri ile eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kimseler personel ile aynışartlar dahilinde sağlık yardımlarından yararlandırılır.”

FAHRETTİN ALTUN DA YÖNETİMDE

Borsa İstanbul'un dün yapılan genel kurulunda yeni Yönetim Kurulu üyeleri de belirlendi. Yönetim Kurulu üyelerinin seçimine ilişkin yapılan oylama sonucunda Işınsu Kestelli bağımsız yönetim kurulu üyesi oldu. Yeni Genel Müdür Korkmaz Enes Ergun ve Katarlı ortağı temsilen Ahmed Ali Al-Hammadi de Yönetim Kurulu üyesi oldu. Mevcut Yönetim Kurulu’nda başkan olarak görev yapan Prof. Dr. Erişah Arıcan görevine devam ederken, Yunus Arıncı, Metin Kıratlı, Prof. Dr. Fahrettin Altun, Prof. Dr. Cem Demiroğlu ve Tevfik Eraslan’ın üyelikleri devam etti. 

KÂR DAĞITIMINA DA KARAR VERDİLDİ

Olağan genel kurul sonrası kurumun kar dağıtımı yapmasına da karar verildi. Yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

"2020 faaliyet yılına ilişkin Yıllık Entegre Faaliyet Raporu ve Bağımsız Denetim Raporu, 2020 yılı faaliyet ve hesap dönemine ilişkin yıl sonu Bilançosu ve Kar/Zarar Tablosu onaylandı. 2020 kârının kullanım şeklinin, dağıtılacak kâr ve kazanç oranlarının belirlenmesi ve kâr dağıtım hususunda Yönetim Kurulu’nun teklifi görüşülerek karara bağlandı. Kâr dağıtımı yapılmasına karar verildi.

AİLE ÜYELERİNE SAĞLIK YARDIMI DESTEĞİ

Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin ücret, prim ve sair hakların karara bağlanması" maddesi altında yer alan diğer imtiyazlar şöyle:

- Özel araç tahsisi.

-Görevle ilgili konularla yolculuk, seyahat, konaklama, harcırah, temsil ödeneği haklarından yararlanma imkanı. 

-Ayrıca bu kişilerin eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin Borsa İstanbul AŞ personeli ile aynışartlar dahilinde sağlık yardımlardan yararlandırılması

-Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin birden fazla işverenden ücret alması dolayısıyla gelir vergisi beyannamesi vermeleri durumunda ilave verginin Borsa İstanbul AŞ tarafından ödenmesi. 

-Devlet memuru olunması durumunda ise hesaplanan ilave verginin tamamının Borsa İstanbul AŞ tarafından ödenmesi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.