BORNOVA’DA AÇEV İLE “BABA BULUŞMALARI”

BORNOVA’DA AÇEV İLE “BABA BULUŞMALARI”

Kuruluşundan bu yana çocuk gelişimi konusunda babalara da eğitimler vererek ebeveynlik rollerinde destek olan AÇEV(Anne Çocuk Eğitim Vakfı) “Baba Destek Programı”çerçevesinde annelerin ardından...

Kuruluşundan bu yana çocuk gelişimi konusunda babalara da eğitimler vererek ebeveynlik rollerinde destek olan AÇEV(Anne Çocuk Eğitim Vakfı) “Baba Destek Programı” çerçevesinde annelerin ardından Bornovalı babalara da eğitim verdi. Bornova Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen eğitimler kapsamında babanın çocuğun gelişimindeki rolüne dikkat çekildi. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, eğitimin önemine dikkat çekerek bu önemli programı Bornova’da uygulayan AÇEV’e teşekkür etti.

Proje kapsamında bugüne kadar 60 bin babaya ulaşan AÇEV, Bornova Belediyesi’nin desteğiyle 22 babayla buluşma gerçekleştirdi.3-6 yaş ve 7-11 yaş arasıçocuğu olan babalara yönelik geliştirilen "Baba Buluşmaları" kapsamında evlere, çocukların gelişimini destekleyecek malzemeler (çeşitli oyunlar, kırtasiye malzemeleri gibi) çocuk kitapları, babalarıçocuk gelişimi konusunda haftalık metinler ve çocuklarla birlikte gerçekleştirebilecekleri çeşitli etkinliklerden oluşan kutu gönderildi. AÇEV gönüllüsü eğitimciler kutu içerisindeki malzemelerden ve içeriklerden babaların etkin bir şekilde yararlanabilmelerine rehberlik etti. Kutudan yararlanıp gruba katılan babalarla yaklaşık 9 hafta boyunca 50 dakikalık 11 internet aracılığı ile görüntülü buluşma gerçekleştirildi.

İDUĞ’DAN AÇEV’E TEŞEKKÜR

 

Bornova Belediyesi olarak rutin belediyelik hizmetleri dışında da Bornovalılar'ın yanında olduklarını belirten Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Eğitim bu alanların başında geliyor. Sivil toplum kuruluşları ile işbirliği geleceğimiz olan çocukların eğitimine yönelik önemli çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye genelinde yürüttüğü çalışmalarla büyük takdir toplayan AÇEV de bu kuruluşlardan biri. Çocukların eğitiminde annelere olduğu kadar babalara da önemli görevler düştüğünün bilinciyle Bornova’da hayata geçiren bu proje için kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

AYNI PROGRAM ANNELER İÇİN DE UYGULANMIŞTI

Programın etkisi değerlendirildiğinde araştırmalar, katılımcı babalara çocuğun bakım ve sorumluluğuyla ilgili farkındalıklarında artış , ev içi fiziksel ve duygusal şiddette azalma, çocuğun bakım ve gelişiminin yanında ev içi sorumluluk üstlenme oranında artış olduğunu gösteriyor. AÇEV – Bornova Belediyesi işbirliğiyle Babalara yönelik eğitimlerden önce 144 Bornovalı anneye de çevrimiçi buluşmalarla destek sağlanmıştı.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.