BOĞAZİÇİ'NDEN YIKIM KARARI VERİLEN UÇAKSAVAR LOJMANLARI AÇIKLAMASI: HERHANGİ BİR MÜLKİYET DEVRİ SÖZ KONUSU DEĞİL

BOĞAZİÇİ'NDEN YIKIM KARARI VERİLEN UÇAKSAVAR LOJMANLARI AÇIKLAMASI: HERHANGİ BİR MÜLKİYET DEVRİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Uçaksavar Kampüsü’ndeki lojmanların yıkılarak yenisinin yapılması için TOKİ'ye bir kısım arazinin kalıcı olarak devredileceği yönündeki haberlere...

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Uçaksavar Kampüsü’ndeki lojmanların yıkılarak yenisinin yapılması için TOKİ'ye bir kısım arazinin kalıcı olarak devredileceği yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Haberlerin spekülatif olduğu belirtilen Açıklamada, "İnşa edilmesi planlanan depreme dayanıklı, modern ve kapasitesi artırılmış yeni lojmanların hem arazi hem de bina bakımından tüm mülkiyeti üniversitemize ait olacaktır ve herhangi bir mülkiyet devri söz konusu değildir" denildi. 

Rektörlüğün açıklamasında, lojmanlara 2012 yılında "depreme dayanıksız yapı” raporu verildiğine dikkat çekilerek, buralarda ikamet etmekte olan üniversite personelinin can ve mal güvenliğinin risk altında olduğu belirtildi. 

Açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın geçen günlerde Uçaksavar lojmanlarına yaptıkları ziyarete değinilerek, deprem riski yüksek olan eski binaların yıkılarak yenilerinin inşası için prensipte anlaşmaya varıldığı, üniversite yönetim kurulu ile görüşüldükten sonra sürecin planlanacağı ifade edildi. 

"MİLADINI DOLDURMUŞ BİNALAR VAKİT KAYBEDİLMEDEN TAHLİYE EDİLMELİ"

Boğaziçi Üniversitesi'nin resmi Twitter hesabından paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitemiz Uçaksavar Kampüsü'ndeki lojmanlarımızla ilgili bazı basın organlarında yer bulan ve kesinlikle gerçeği yansıtmayan spekülatif haberler söz konusudur. Bahsi geçen lojmanlara, bağımsız denetleme kuruluşu tarafından 2012 yılında "depreme dayanıksız yapı” raporu verilmiş ancak bugüne kadar kalıcı bir çözüm üretilememiştir. Bu durum, muhtemel bir deprem yaşanması halinde, ilgili lojmanlarda halen ikamet etmekte olan Boğaziçi Üniversitesi personelinin can ve mal güvenliğini riske atmaktadır. Riskli yapı raporu ve lojmanların mevcut fiziki koşulları gözetildiğinde, çoktan miladını doldurmuş binaların vakit kaybedilmeden tahliye edilerek yerine depreme dayanıklı yeni ve modern lojmanların inşası hayati önem taşımaktadır.

Bu kapsamda üniversite yönetimimizin girişimleriyle Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ve İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya 27 Mart 2021 Cumartesi günü Uçaksavar lojmanlarımızı ziyaret etmiş ve incelemelerde bulunmuşlardır. Konunun aciliyet ve önemini gözeten hem Sayın Bakanımız hem de Sayın Valimiz gereken adımların hızla atılması hususunda üniversite yönetimimize her konuda destek vereceklerini ifade etmiş: deprem riski yüksek olan eski binaların yıkılarak mümkün olan en kısa sürede yenilerinin inşası için prensipte mutabık kalınmıştır. Konu, Üniversite Yönetim Kurulumuzda görüşüldükten sonra kesin bir karara bağlanacak ve Yönetim Kurulumuz tarafından yönetilecek sürecin planlanması ve yönetimi için akademik birimlerden temsilcilerin yer alacağı bir komisyon kurulacaktır. Ancak söz konusunun insan hayatı olduğu ve ivedilikle bir çözüme kavuşturulması gerektiği de unutulmamalıdır.

"MEVCUT LOJMAN ENVANTERİ PERSONELİMİZİN İHTİYAÇ VE TALEPLERİNİ KARŞILAYAMIYOR"

Bir diğer husus da üniversitemizin mevcut lojman envanterinin personelimizin ihtiyaç ve taleplerini karşılayamıyor olması ve kapasite artısına gereksinim duyulması gerçeğidir. Yeni inşa sürecinde lojmanların mevcut kapasitesinin imar planına, fiziki ve estetik beklentilere uygun şekilde artırılması da öncelikli hedeflerimizdendir. Bilinmelidir ki tüm bu çalışmalar üniversitemiz Yapıİşleri ve Teknik Daire Başkanlığımızın sürece aktif katılımıyla ilerlemekte olup ilgili bakanlık yetkilileriyle projelendirme kapsamında görüşmeler devam etmektedir.

Şunu da açıkça belirtmek gerekir ki inşa edilmesi planlanan depreme dayanıklı, modern ve kapasitesi artırılmış yeni lojmanların hem arazi hem de bina bakımından tüm mülkiyeti üniversitemize ait olacaktır ve herhangi bir mülkiyet devri söz konusu değildir. Bir kamu üniversitesi olan üniversitemizin ve bu çatı altında emek veren tüm çalışma arkadaşlarımızın sağlam, modern ve konforlu lojmanlarda yaşayabilmesini sağlamak Boğaziçi Üniversitesi Yönetimi olarak öncelikli hedeflerimizdendir." 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.