BIST, AÇIĞA SATIŞTA YUKARI ADIM KURALINI UYGULAMA KARARI ALDI

BIST, AÇIĞA SATIŞTA YUKARI ADIM KURALINI UYGULAMA KARARI ALDI

Borsa İstanbul, BIST-50 Endeksi'nde yer alan paylarda açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanmasına karar verdi.

Borsa İstanbul Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) BİST-50'de işlem gören hisselerle ilgili yaptığı yeni düzenlemeyi açıkladı. Borsa İstanbul, BIST-50 Endeksi'nde yer alan paylarda açığa satış işlemlerinde ‘yukarı adım kuralının’ uygulanmasına karar verdi. 

Borsa İstanbul'un alınan karara ilişkin yazılı açıklamasışöyle: 

"Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST-50 Endeksi'nde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabilmektedir. Söz konusu paylarda 23/03/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.

Buna göre, açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YUKARI ADIM KURALI (UPTİCK) NEDİR? 

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kurallardan biri olan yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. Uptick kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Ancak, hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.