BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ'NDEN 2021 YILINDA KESİNTİSİZ SAĞLIK HİZMETİ

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ'NDEN 2021 YILINDA KESİNTİSİZ SAĞLIK HİZMETİ

Beylikdüzü Belediyesi, ilçede sürdürdüğü sağlık hizmetlerini 2021 yılında da devam ettirdi. Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçen uygulamalarla...

Beylikdüzü Belediyesi, ilçede sürdürdüğü sağlık hizmetlerini 2021 yılında da devam ettirdi. Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçen uygulamalarla yıl içerisinde toplamda 6 bin 222 kişi ücretsiz ve kesintisiz olarak hizmet aldı. Öte yandan, fırsat eşitliği ilkesiyle Temmuz ayında faaliyete geçen Gezici Hizmet Otobüsleri’nden Mobil Sağlık Aracı da belediye bünyesinde verilen sağlık hizmetlerine çeşitli nedenlerle erişemeyen vatandaşlar için yola çıktı.

Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, ilçede sürdürdüğü sağlık hizmetlerini 2021 yılında da aksatmadan vatandaşla buluşturdu. Müdürlük ekipleri tarafından 2021 yılının başlangıcından bu yana yaşlı ve engelli, nakil, engelsiz yaşam birimi, koruyucu sağlık, terapi, ağız ve diş sağlığı, diyet ve beslenme, hekim ve mobil sağlık hizmetleri düzenli bir şekilde gerçekleştirildi.

Öte yandan, müdürlüğün evde enjeksiyon, pansuman, kan alma, kan şekeri ölçümü ve serum takma gibi hizmetlerini kapsayan Evde Bakım ve Destek Hizmetleri ile de yaş almış ve dezavantajlı bireylere kesintisiz bakım hizmeti sunuldu. Aambulans nakil hizmeti de sağlayan müdürlük tarafından 2021 yılı içerisinde toplamda 6 bin 222 kişiye 31 bin 167 hizmet verildi.

BEYLİKDÜZÜ'NDE ENGEL YOK

Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, ilçede ikamet eden dezavantajlı bireylerin medikal malzeme talebine de karşılık verdi. Vatandaşlardan gelen malzeme talepleri, yaş ve engel durumuna göre sosyal incelemeye tabi tutularak, engel durumlarına uygun malzeme temini sağlandı. 5-25 yaş arası zihinsel engelli bireylerin sosyal yaşamlarını desteklemek üzere kurgulanmış, toplumun dezavantajlı çocuklara bakış açısını değiştirecek farkındalık karması programları dâhilinde hizmet veren Engelsiz Yaşam Birimi’nde ise drama, ritim, masa tenisi, cimnastik ve resim gibi pek çok alanda eğitim verildi. Ayrıca Beylikdüzü Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdiği  “Bir Engel de Diş Olmasın” adlı sosyal sorumluluk projesi ile de ilçede yaşayan dezavantajlı 103 bireye ağız ve diş sağlığı hizmeti sunuldu.

BİRÇOK ALANDA NİTELİKLİ SAĞLIK HİZMETİ

Beylikdüzü Belediyesi, yıl içerisinde düzenlediği etkinlik ve farkındalık seminerleriyle de toplum sağlığı konusunda vatandaşları bilinçlendirdi. Bu kapsamda farkındalık yaratmak amacıyla kanser hastaları ziyaret edilirken, meme kanseri farkındalığı için Nisan ve Mayıs ayları boyunca özel hastanelerle anlaşma sağlanarak ilçede yaşayan 200 kadına mamografi ve smear testleri yapıldı. Bununla birlikte ilçede yaşayan 217 çocuk ise düzenlenen etkinlikle sünnet ettirildi. Aynı zamanda yıl boyunca Kızılay ile birlikte kan bağışı organizasyonları düzenlenirken, yaklaşık 750 bağış toplandı. Müdürlük tarafından ilçede bulunan kurumlardan gelen talepler üzerine sağlıklı beslenme seminerleri düzenlendi. Kasım ayında ise organ bağışı farkındalığı için seminer yapılarak organ bağışı etkinliği gerçekleştirildi.

MOBİL SAĞLIK ARACI HİZMET İÇİN YOLA ÇIKTI

2021 yılının Temmuz ayında Beylikdüzü Belediyesi’nin hizmette fırsat eşitliği ilkesiyle projelendirdiği Gezici Hizmet Otobüsleri’nden Mobil Sağlık Aracı da faaliyete girdi. Belediye bünyesinde verilen sağlık hizmetlerine çeşitli nedenlerle erişemeyen vatandaşlara hizmet götürmek amacıyla yola çıkan Mobil Sağlı Aracı ile toplamda 420 kişiye ağız diş muayenesi yapılırken, 600 kişiye de göz sağlığı bilgilendirmesi yapıldı. Mobil Sağlık Aracı içinde verilmesi mümkün olmayan hizmetler ise gerekli yönlendirmeler ve vatandaşlardan alınan talepler doğrultusunda Sağlık İşleri Müdürlüğü hizmet binasında yerine getirildi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.