BEYAZ YÜRÜYÜŞ KOCAELİ’DE: "BU EMEĞİN KARŞILIĞINI VERMİYORLAR"

BEYAZ YÜRÜYÜŞ KOCAELİ’DE: "BU EMEĞİN KARŞILIĞINI VERMİYORLAR"

TTB'nin İstanbul'dan Ankara'ya yaptığı 'Beyaz Yürüyüş'ün ilk durağı Kocaeli'de açıklama yapan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, "Biz o beyaz önlüğü...

Haber: SANCAR KIZILKAYA - Kamera: SEFA GARDİYANOĞLU

TTB'nin İstanbul'dan Ankara'ya yaptığı "Beyaz Yürüyüş'ün ilk durağı Kocaeli'de açıklama yapan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, "Biz o beyaz önlüğü giydiğimiz ilk günün heyecanını taşıyoruz. Hiç o heyecanı yitirmedik. Ama heyecanımızı yitirmemiz için ellerinden geleni yapıyorlar. Emeğimizin karşılığını vermiyorlar. Bu emeğin bir karşılığı yok. Taleplerimiz sadece hekimlerin değil toplumun talepleridir" dedi.

TTB sağlık çalşıanlarının özlük hakları, çalışma koşulları ve halkın sağlık hakkı için İstanbul Kadıköy'den Ankara'ya "Beyaz Yürüyüş" başlattı. Dün akşam İstanbul’un Kadıköy ilçesinden başlayan yürüyüşe hekimler bugün öğle saatlerinde Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan Derince Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne geldi. Heyeti Kocaeli Tabib Odası Başkanı Ömer Ardaman, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan ve sağlık emekçileri karşıladı.

“HEKİMLİK DEĞERLERİNİ DERİNDEN SARSTI”

Derince Araştırma ve Eğitim Hastanesi önünde gerçekleşen basın açıklamasında ilk olarak söz alan Kocaeli Tabib Odası Başkanı Ömer Ardaman şunları söyledi:

“Neoliberal politikaların sağlıkta çöküşü getiren Sağlıkta Sönüşüm Projesi hekimler ve tüm sağlık çalışanlarını olanca acımasızlığı ile tüketerek olumsuzluklarını toplumun kılcal damarlarına dek yadu. Koruyucu sağlık hizmetlerinin terk edildiği, sağlık hizmetlerinde basamaklandırmanın kaldırıldığı, kışkırtılmış sağlık talebi üzerine kurulan sistem toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini derinden sarstı.

“YIKICI SONUÇLARIN ÖNÜNE GEÇİLEMEDİ”

Covid-19 pandemisi ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada koruyucu sağlık hizmetleri olmadan hastalık ve salgınların önlenemeyeceğini göstermiş, tüm dünyada ekonomik öncelikler temelinde yönetilen salgının bedeli ağır olmuştur. Ülkemizde de iktidarın tercihini toplumdan yana kullanmadığı, salgının bilimin gereklerine göre değil ekonominin ihtiyaçlarına göre yönetildiği bir sürece hepimizi tanıklık ettik. Toplumu, yerel yönetimleri, emek-meslek örgütlerini, bilim insanlarını, demokratik kitle örgütlerini salgınla mücadele sürecine sahil etmeyen iktidar, güvenlikçi anlayışın ötesine ve pandeminin yıkıcı sonuçlarının önüne geçememiştir.

“EN ÇOK ÖLÜMÜN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELERDEN OLDUK”

Bu yangın söndürülemediği gibi yurttaşlarımızın, sağlık çalışanlarının ölümleri durdurulamamış ve Türkiye, tüm pandemi dönemi boyunca COVİD-19’a bağlı en çok vaka ve ölümün görüldüğü ülkelerden birisi olmuştur. Pandeminin gerektiği gibi yönetilmemesi, sağlık sisteminin iflası ile ertelenmiş sağlık hizmetlerine bağlı pek çok hastalık sonucu çok sayıda insanımızı fazladan ölümlerine acısı da buna eklenmiştir.”

“EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI VERMİYORLAR”

Ardaman’ın ardından konuşan TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fidancı; “Türk Tabibler Birliği olarak hekimler olarak biz o beyaz önlüğü giydiğimiz ilk günün heyecanını taşıyoruz. Hiç o heyecanı yitirmedik. Ama heyecanımızı yitirmemiz için bizi bu alandan sürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Sağlıkta çöküş projeleri başlamadan önce sağlık projesinin yüzde 70’inden fazlası sağlık emekçilerine ayrılırken 2022 yılı bütçesinden bu oran yüzde 30’lara düştü. Emeğimizin karşılığını vermiyorlar. Bu emeğin bir karşılığı yok. Bu emek insandan yana, yaşamdan yana ve biz yaşamdan yana bir mücadelde; salgında her gün yüzlerce insanımızı yitirmek istemiyoruz. Bir yılda aynı hastanın 252 kez hastaneye başvurmasını engellemek için mücadele ediyoruz. O nedenle bütün taleplerimiz sadece hekimlerin değil toplumun talepleridir” diye konuştu.ç

“KORKUTULMAYA ÇALIŞILDIK”

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan ise, “Gazetelerde ve televizyonlarda sağlıkta çağ atladığımız haberleri dönerken, Kasım ayının bu soğuk günlerinde sadece temel haklarımız için yine meydanlardayız. Her çıkan yeni sistem değişikliğini duyduğumuzda, lehimize bir şey olmadığını düşünmekten yorulduk. Sistematik ve planlı bir şekilde elimizden alınmaya çalışılan haklarımız yerine, yapanların dahi ne olduğu konusunda  bir  fikirlerinin olmadığı dengesiz iş yükleriyle karşı karşıya bırakıldık. Özgür düşünmenin; gelişime sebep olacağından bihaber olanların yaptıkları ve  bir sonraki aşamasının ayaklara pranga vurmak olan, Aile Hekimliği  yeni Ceza Yönetmeliği ile korkutulmaya çalışıldık.Bizler bütün trajedilere rağmen umudun daha fazla olduğu topraklardayız. Umudumuz ise afaki hayaller yerine, kendimize ve mesleki onuruna sahip çıkan arkadaşlarımıza dayanmaktadır” ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Kocaeli Tabib Odası Başkanı Ömer Ardaman konuşması

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı konuşması

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan konuşması

Atılan Sloganlar

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.