Beşiktaş'da, Art ConnectiON Projesi Başladı!

Beşiktaş'da, Art ConnectiON Projesi Başladı!

Dijital ve sanatsal becerileri geliştirmeyi amaçlayan Art ConnectiON projesi başladı…

Avrupa Birliği Erasmus+ Projeleri kapsamında fonlanan dezavantajlı ve engelli gençlere yönelik "Art ConnectiON" projesinin başlangıç toplantısı 9-12 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın Malaga şehrinde gerçekleşti. Belediyemizin de stratejik ortakları arasında yer aldığı projenin başlangıç toplantısına İspanya, İtalya, Polonya ve Türkiye’den proje koordinatörleri katılım sağladı.

IMAGINA Derneği (Asociación de Desarrollo Social Participativo IMAGINA) önderliğinde gerçekleşen toplantıda proje adımları ve hedefleri, projenin yaygınlaştırması, ortakların rol ve sorumlulukları ve projenin tüm detayları üzerine bir yol haritası çizildi. İyi uygulama örneği olarak ise İspanya Alora’daki engelli merkezi ile engellilerin çalışma alanı olan çiftlik katılımcılar tarafından ziyaret edildi.

Art ConnectiON Projesi Hakkında
2021 yılı Eylül ayında başlayan Art ConnectiON Projesi, COVID-19 süresince izole edilen ve bu nedenle sosyal hayattan dışlanan, dijital ortamlardaki hareketliliğe yetişemeyen dezavantajlı ve engelli gençleri, kültürel ve sanatsal aktivitelerle destekleyerek hem bedensel hem de zihinsel sağlıklarını korumayı hedefliyor. Proje aynı zamanda pandeminin ardından yaşadığımız bu yeni dünya düzeninde, engellilere ve engellilerin özel ihtiyaçlarına dikkat çekerek bu alanda dijital araçların geliştirilmesini, kriz ve sosyal izolasyon koşullarında zihinsel sağlığın yaratıcılık ve kültür ile desteklenmesini içeriyor. Öncelikli hedefler arasında ise sosyal, dijital ve sanatsal becerilerin geliştirilmesi, engelli gençler için daha kapsayıcı gençlik hareketliliği fırsatlarının yaratılması ve alternatif modelleri teşvik ederek engelli gençlerin sosyal medyada görünürlüğünün artırılması yer alıyor. Gençleri dijital çağada yenilikçi uygulamalarla bir araya getirerek güçlendirmeyi amaçlayan projenin 20 ay sürmesi planlanıyor.

Bu süreçte proje ortağı ülkeler, 2022 yılı Haziran ve Kasım ayları arasında 30 dezavantajlı ve engelli katılımcıya yerel düzeyde eğitim verecek. Proje sonucunda eğitim materyali olarak engellilere Youtube videosu çekmelerinde yol gösterecek bir el kitabı üretilecek ve bu el kitabı proje ortaklarının dillerinde yayımlanacak. Projeye özel bir Youtube kanalı da oluşturularak üretilecek olan tüm dijital içerikler bu mecrada paylaşılacak. Projenin final toplantısı ise 2023 yılı Mart ayında belediyemizin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.