BATMAN'DA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN EŞ BAŞKAN DEMİR: "İHALELER AKP'YE VERİLİYOR"

BATMAN'DA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN EŞ BAŞKAN DEMİR: "İHALELER AKP'YE VERİLİYOR"

Batman Belediyesi’nin görevden uzaklaştırılan Belediye Eş Başkanı Mehmet Demir, kayyum yönetimindeki belediyenin özellikle yapım ihalelerini pazarlık usulüyle...

METİN YOKSU

Batman Belediyesi’nin görevden uzaklaştırılan Belediye Eş Başkanı Mehmet Demir, kayyum yönetimindeki belediyenin özellikle yapım ihalelerini pazarlık usulüyle yapmasını eleştirerek "Davetiye kime yaparsınız? Tanıdıklarına, bildiklerine, ortak çalışabileceklerine. Var olan o rantı paylaşabileceğin insanlara davetiye çıkarırsın doğal olarak yani kendilerine yakın ya da AKP'ye yakın şahıslara verdiğini kesin olarak biliyoruz." dedi.

31 Mart Yerel Seçimlerinde; HDP adayları Mehmet Demir ile Songül Korkmaz yüzde 66 oy alarak Batman Belediyesi Eş Başkanları oldu. Eş başkanlar ise 11 ay görevde kalmasının ardından 23 Mart 2020 tarihinde görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyum olarak Batman Valisi Hulusi Şahin atandı. Görevden alınan eş başkanlar, bu sabah da Kent Kafe'de basın mensupları ile bir araya geldi. 

Basın toplantısının ardından ANKA Haber Ajansı'na açıklama yapan Demir, belediye kaynaklarının AKP için kullanıldığını savundu. Görevde kaldıkları sürede 84 ihale yaptıklarını belirten Demir, bunların da sadece dört tanesinin 21 B usulü 15 tanesinin de 21 F usulü ile yapıldığını belirtti ve şunları söyledi:

“İHALELER PAZARLIK İLE YAPILIYOR”

“Yaptığımız ihalelerin hemen hemen tümü ya ihale yapıp istediğimiz fiyatları alamadığımız, yeteri rekabet koşulları oluşmadığından dolayı tekrar başlatmak için iptal edip bir iki aylık süreli ihalelerdir. Ve bunların oranı toplamda yüzde 22'dir. Kayyum döneminde 14 ayda yapılan ihale sayısı 170. Kayyum atandığı zamandan, mart ayından Ocak 2021 ayına kadar 9 aylık süreçte 77 ihale yapılmıştı. 2021 yılında da ilk dört ayda yapılan ihale sayısı 93.

Dört aylık süreç içerisinde dikkat ederseniz bizim çalışma yöntemimiz ile onların çalışma yöntemleri birbirinden nasıl ayrışmaktadır. Bizim esas şeyleri mümkün olduğunca belediye imkanları ile yapıp kaynaklarımızı halkın hizmetine sunma, müteahhitlere değil. Onların ise esas aldıkları, daha çok müttehitlere vermedir. Yaptıkları ihalelerin yüzde 52'si pazarlık usulü yani davetiye usulü ile yapılmış ihalelerdir. İhalelerin yaklaşık olarak davetiye usulü ile yapılanların da yarısına yakını 21 B ile yapılmıştır. Gerek 21 B olsun 21 F, 21 C olsun bunlar istisnai durumlarda başvurulması gerekir yani acil durumlarda yani idarenin ön göremediği bazı olağanüstü durumların da ortaya çıkmasında yapılması gereken başvurulması gereken bir durumdur. Ama kendileri ne yazık ki davetiye usulünü daha çok esas almışlar. Ve bu çerçevede ihalelerini yapmışlar. Hele hele yapım ihaleleri 21 B ile yapılmaz. Ama kendileri 21 B ile yapmaktadırlar.”

Yapım ihale örneklerine de değinen Demir, Batman girişinde yapılan ay yıldız totemi, su kanalı dahi olmayan su deposu ve sanat sokağı yapımı olduğunu örnekler ile dile getirdi. 

“ÖZEL KALEM AKP'YE ÇALIŞIYOR”

Yapılan ihalelerin AKP'ye yakın şahıslara verildiğini öne süren Demir şöyle devam etti:

“Burada neden 21 B ve 21 F başvurduklarının en iyi görüntülerinden bir tanesidir diyebilirim. Davetiye kime yaparsınız? Tanıdıklarına, bildiklerine, ortak çalışabileceklerine. Var olan o rantı paylaşabileceğin insanlara davetiye çıkarırsın doğal olarak yani kendilerine yakın ya da AKP'ye yakın şahıslara verdiğini kesin olarak biliyoruz.

Özel Kalem Müdürlüğünün özel bir kanunu vardır. Doğal olarak siyasi partiler orayı kendileri için istihdam alanına dönüştürme personel alma yasasına taktırılmamak adına özel kalem üzerinden almaktadırlar. Batman dördüncü sıra milletvekili adayı Adile Gürbüz'ün eşi alındığını biliyoruz. AKP Siirt Gençlik Kolları başkanı burada özel kalem üzerinden alınıp bir gün çalıştırılıp ondan sonra gönderildiğini biliyoruz. Şu anda özel kalem üzerinden alınanların bilgileri budur.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.