Başkan Özer Basın Emekçileriyle Buluştu

Başkan Özer Basın Emekçileriyle Buluştu

Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. AhmetÖzer, bölgedeki basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya geldi.Programda yaptığı konuşmada gazetecilik mesleğinin önemine değinerek basınla ortakçalışmanın gerekliliğine vurgu yapan Başkan Özer, “Demokrasinin işleyebilmesiiçin gece gündüz demeden halkın bilgi alma hakkını karşılayan basınemekçilerine gereken saygıyı ve ilgiyi göstereceğiz” dedi.

Göreve başladığı günden bu yana kentin tümbileşenleriyle bir araya gelerek görüşmeler gerçekleştiren Esenyurt BelediyeBaşkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, İstanbul 3. bölgede görev yapan yerel basınmensupları ile kahvaltı programında buluştu. Esenyurt Belediyesi Havana ParkSosyal Tesisi’nde düzenlenen programda konuşan Prof. Özer, kendisinin de hakimolduğu gazetecilik mesleğinin önemine değinerek basın emekçileriyle ortakçalışmanın gerekliliğine vurgu yaptı. Basın mensuplarına nasıl bir belediyedevraldığını ve ilk 100 gün içerisinde yapacağı çalışmaları anlatan BaşkanÖzer, gazetecilerin yönelttiği soruları da yanıtladı. Özer, ayrıca basınmensuplarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü de kutladı.

“Biz, Sözümüzü Hizmet Yoluyla Söyleyeceğiz”

Yeni dönemde basınla ilişkilerini sıkıtutacağını ve sık sık bir araya geleceğini söyleyen Başkan Özer, işini doğru yapanherkese kapısının açık olduğunu da belirtti. Başkan Özer sözlerine şöyle devametti: “Değerli basın mensupları yerel ve ulusal basını önemsediğim için ilktoplantımı sizinle yapıyorum. Çünkü basın, bir toplumun bilgi alma hakkıaçısından en kutsal görevi yapan birimdir. Hatta demokratik ülkelerde basındördüncü kuvvet olarak kabul edilir. Bana göre de basın, dördüncü kuvvet olarakkabul edilmelidir. Ulusal basın gibi yerel basın da son derece mnelidir. Çünkübirlikte çalışacağımız öncelikli basın, Esenyurt basınıdır, sonra İstanbul veTürkiye basını gelir. Dolayısıyla bu çerçeve içerisinde sizinle fikiralışverişi ve bir aylık süreyle ilgili olarak da bir paylaşım yapmak istedim. Bubir aylık süreçte her gün seçim sürecindeki tempoyla çalıştım. Tabii ki halkımızsözünü söyleyerek teveccühünü bizden yana kullandı. Şimdi söz sırası bizde. Bizimüslubumuz, iş yapma biçimimiz yeni olacak. Biz sözümüzü hizmet yoluyla söyleyeceğiz.Bu şevkle, bu heyecanla ve bu ruhla doluyuz.”

“Otuz Güne Doksan Günü Sığdırmak Zorunda Kaldım”

Otuz günlük adaylık sürecinde yoğun birçalışma yürüterek seçimi kazandığını belirten Başkan Özer, “Ben Türkiye'de engeç adaylığı ilan edilen belediye başkan adayı oldum. O nedenle otuz günedoksan günü sığdırmak zorunda kaldım. Türkiye'de benim kadar yoğun çalışan birbaşka belediye başkan adayı olduğunu düşünmüyorum. Bizimle ilgili ulusalbasında bazı kara propagandalar yapıldı. İktidar basını özellikle Esenyurt'ukazanamamamız için büyük bir çaba sarf etti. Buraya iktidarın bakanları, milletvekillerigeldi. Devlet bakanının sadece iktidar partisinin değil hepimizin bakanı olmasılazım. Bir parti için, bir partinin kazanması için gelip çalışmamaları gerekiyordu.Benimsemediğimiz iş ve işlemler oldu ama biz hedefe kilitlendik. Halkımız bizisevdi, bağrına bastı ve gereken cevabı sandıkta verdi” diye konuştu.

Yakınan Değil İş Yapan Bir Belediye Başkanı!

Sorunları olan bir belediyeyi devraldığınıbelirten Başkan Özer, yakınan bir belediye başkanı olmayacağını söyleyerekşunları ekledi: “Halkımızın bunları bilmesi gerekiyor. Bu belediye kimseninbabasının malı değil, halkın malıdır. Belediye başkanı da halkın parasıylahalka hizmet eden insandır. O nedenle şeffaf, dürüst, katılımcı ve vesayettenuzak bir anlayışın hayata geçirilmesi lazım. Bazı tasarruflarda bulunduğumda, kimiarkadaşlar; ‘Senden önceki de CHP belediyesiydi.’ diyor. Ben de onları şuşekilde cevapladım, ‘Eğer bir kişi kişisel olarak yanlış yapıyorsa bu partiyibağlamaz. O partinin mensubu da olsa yanlış yanlıştır. O yanlışın teşhirigerekiyorsa ben yaparım.’ Bununla ilgili Sayın Genel Başkan’a ve BüyükşehirBelediye Başkanımıza bilgi verdim; kimin tarafından yapılırsa yapılsın yapılanyanlışların üzerine gideceğimizi söyledim. Personele de kimsenin ekmeğiyleoynamayacağımı sözünü verdim. Hâlâ da o sözümün arkasındayım.”

“Çalışan İnsanı Başıma Taç Edeceğim”

Esenyurt halkına beklediği hizmeti kısasürede sunacağını vurgulayan Başkan Özer, “Memurlarımla, işçilerimle birlikteçalışacağım. Çalışan insanı da başıma taç edeceğim. Bunun için de liyakat veehliyet, uyum içinde çalışma, halka saygılı olma, disiplinli bir biçimdeçalışma ve iş üretme benim hiçbir koşulda vazgeçmediğim ilkelerimdir.Belediyemizin içinde bu şekilde çalışan çok sayıda arkadaşımız var. İnşallah onlarlaberaber Esenyurt halkının beklediği hizmetleri en kısa sürede kendilerinesunacağım” ifadelerini kullandı.

“Kimse Bu Halkın Sağlığıyla Oynayamaz”

Adaylık sürecinde Esenyurt’ta çok büyük birtemizlik sorunuyla karşılaştığını belirten Prof. Özer, sorunun çözümü için osüreçte ilgililerle iletişime geçtiğini ve sorunun giderilmesini talep ettiğinisöyledi. Özer şöyle devam etti: “Göreve geldikten sonra ilgilileri çağırdım. Çalışanlarile yapılan sözleşmenin gerekleri yerine getirilmemiş. Kendilerine kenti düzgüntemizlemedikleri takdirde sözleşmelerini iptal edeceğimi söyledim. Bir kaç araçgetirdiler. Belediye meclis üyesi arkadaşlarımızı görevlendirdim. Şimditemizlikle ilgili belli bir noktaya gelindi ama yeterli değil. Çünkü enönemsediğim konulardan bir tanesi halkın sağlığı. Kimse bu halkın sağlığıylaoynayamaz. Belediyenin de en temel görevlerinden birisi budur. Bunun içinelimizden geleni yapıyoruz.”

“Yarım Kalan Projeler Kısa Sürede Tamamlanacak”

Yarım kalan projelerin en kısa süredetamamlanması için talimat verdiğini ifade eden Prof. Özer, “Öncelikli olaraküzerinde durduğum iki konu var. Esenyurt’un barış ve kardeşlik şehri olması.Bununla ilgili adımlar atacağım. Bir de kentimizde çok fazla yoksul insanımızvar. Bu sorunu çözmek için sosyal belediyecilik anlayışını hayata geçireceğiz. Biran önce yarım kalan aşevi projesini hayata geçirerek hem kent lokantası gibiçalışmaları devreye sokacağız hem de halkımıza sıcak yemek dağıtımıgerçekleştireceğiz. Başka yarım kalan projelerimiz de var. Bu projeleri bitirmekiçin bir irade ortaya koyarak Esenyurt halkının hizmetine sunacağız” dedi.

“Kentin Olanaklarını Da Değerlendireceğiz”

Sadece belediyenin olanaklarını değil kentinolanaklarını da halka hizmet noktasında kullanacaklarına dikkat çeken BaşkanÖzer, “İş insanlarıyla görüşmeler yaparak belediyeyle iş birliği içerisindeolmalarını istedim. Onlardan kreş talebinde bulundum. Onlar bugüne kadarkimsenin böyle bir şey istemediğini, hatta başkanla irtibat kuramadıklarınısöyleyerek seve seve kreş yapacaklarını belirttiler. Bu işleri yapacakinsanların var olması da beni ayrıca memnun etti” diye konuştu.

“İBB İle Ortak Çalışmalar Yürüteceğiz”

Esenyurtluların hizmet noktasında hakettikleri değeri alabilmeleri için İBB ile ortak çalışmalar yapacaklarınıvurgulayan Başkan Özer şu ifadeleri kullandı: “İBB Başkanı ile EsenyurtBelediye Başkanı arasında bugüne kadar iyi bir diyalog kurulamamış. Ama biz budiyaloğu en verimli şekilde kuracağız. Bu doğrultuda İBB Başkanımız Ekremİmamoğlu ile üç tane toplantı yaptık. Büyükşehirden bir takım katkılaralacağız. Kentimizin yeşile ihtiyacı var. Özellikle parklar konusunda buradaortaklaşa çalışmalar yürüteceğiz. Hem Esenyurt halkı bir parka kavuşmuş olacakhem de biz hizmete kavuşmuş olacağız. Ayrıca Esenyurt’ta metro hattı projesivar. Bu projenin de hızlandırılması için elimizden gelen bütün çabayı sarfederek büyükşehirle uyumlu çalışacağız. Sayın İmamoğlu da Esenyurt'a önemveriyor. Bundan dolayı da huzurunuzda kendisine teşekkür ediyorum.”

“100 Günde Acil Sorunlarımızı Çözeceğiz”

İlk 100 gün içerisinde acilen çözülmesigereken sorunları çözeceklerini belirten Başkan Özer, “Fen işleri, temizlikişleri, park ve bahçeler benim asla tolerans göstermeyeceğim birimler. Bubirimlerle yoğun çalışmalarımız olacak. Şu anda yasaklı olan imar bölgelerimizvar. Onları açmaya çalışacağız. Konut mağdurları var. Onlarla komisyonlarkurarak toplantılar ve ardından çalışmalar yapacağız. Halkımız bize birsorumluluk verdi, olanaklarımız çerçevesi içerisinde bu sorumluluk bilinciyleçalışacağız. Sizlerle beraber el birliği ve gönül birliğiyle birbirimize katkısağlayacağız” şeklinde konuştu.

“Adil, Kapsayıcı Ve Ulaşılabilir Bir Yönetim Anlayışı Tesis Edeceğiz”

Uygulayacağı yönetim anlayışından bahseden BaşkanÖzer şunları ekledi: “Bizim niyetimiz halisane. Biz adil, eşit, kapsayıcı veulaşılabilir bir yerel yönetim anlayışı tesis edeceğiz. Demokratik, katılımcı,vesayetten uzak, şeffaf bir belediyecilik uygulayacağız. Kardeşlik ve barışıntesis edildiği, daha güvenilir, daha huzurlu bir Esenyurt idealimiz var. Bununiçin bütün mülki amirleri dolaştım, kamu kurumlarıyla da görüşüyorum. Onlarlada uyum içinde çalışıyoruz.”

“Bağımlılıkla Mücadele Edeceğiz”

Bağımlılıkla mücadele konusundaki çalışmalaraönem verdiğinin altını çizen Prof. Dr. Ahmet Özer, “Uyuşturucuyla ilgiliproblemimiz var. Biz bu sorunun rehabilitasyonla ilgili kısmını hemen devreyesokacağız. Emniyet Müdürümüzle de görüştüm, o da önleyici tedbirleri alacak.Ama yeterli bulmayarak Kaymakam Bey'le de görüştüm, birlikte farkındalıkyaratacak çalışmalar yapacağız, konferanslar düzenleyeceğiz, liselere,ortaokullara gideceğiz, velilerimizle görüşmeler yapacağız. Ayrıca toplumsalfarkındalık yaratmak için ünlüleri kentimizde ağırlayacağız” ifadelerine yerverdi.

lmoyzfvbd0hgzwgx9lcrc5ht.jpg

rkxsa0uwg3vickfvjl1nenyh.jpg

fm8xl6dxnthezqvmvplwpgoa.jpg

tbeeyo469jsu3qrf8wxrghvi.jpg

j6osslej5hd9fvb2ebmkt1gI.jpg

9nawm6xn7lgeju0eaxsc8hqo.jpg

90hy6jkv1rtfpf8w7ax4ubtd.jpg

ltqcbuyhielw5nkxfadz0oIb.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.