BAŞKAN BATUR 2 YILINI ANLATTI: KONAK'TA 3 ÖNCELİĞİMİZ VAR, YOLUMUZ UZUN

BAŞKAN BATUR 2 YILINI ANLATTI: KONAK'TA 3 ÖNCELİĞİMİZ VAR, YOLUMUZ UZUN

İzmir Konak'ta 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde yüzde 63.4 ile başkanlığa seçilen Abdül Batur, 2 yıllık görev süresindeki çalışmaları anlattı. Başkan Batur, "Yeni dünya, yeni normal,...

İzmir Konak'ta 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde yüzde 63.4 ile başkanlığa seçilen Abdül Batur, 2 yıllık görev süresindeki çalışmaları anlattı. Başkan Batur, "Yeni dünya, yeni normal, yeni bir Konak" sloganıyla düzenlenen değerlendirme toplantısında İzmir'de yaşanan tüm felaketlere rağmen önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Kentsel dönüşüm, Konak'ın tarihi misyonunun ortaya çıkarılması ve dezavantajlı bölgelere hizmet götürülmesi gibi üç önceliklerinin olduğunu belirten Batur, "Konak'ta yolumuz uzun. Heyecanımız ve motivasyonumuz yüksek, asla yorulmayız" dedi.

Konak Belediye Başkanı CHP'li Abdül Batur 2 yılık görevi süresinde hayata geçirdikleri projeler ve çalışmalarla ilgili bilgi verdi. "Yeni dünya, yeni normal, yeni bir Konak" sloganıyla Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde düzenlenen değerlendirme toplantısına İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, CHP Konak İlçe BaşkanıÇağrı Gruşçu, CHP ve Saadet Partisi İzmir il başkanlığı yöneticileri de katıldı.

20 yıllık Narlıdere Belediye başkanlığı sonrası 2 yıllık Konak serüvenini geride bıraktıklarını belirten Başkan Batur, İzmir'de yaşanan tüm felaketlere rağmen önemli hizmetler ürettiklerini söyledi.

KILIÇDAROĞLU VE YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR

İzmir'in kalbi olarak nitelendirilen Konak'ta görev almanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirten Başkan Abdül Batur şunları söyledi:

"Bizi bu göreve layık gören CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve yönetimine teşekkür ediyorum. İlçe başkanımız Çağrı Gruşçu kardeşime, yönetimine, ittifak bileşenlerine, destek olan her kesime bir kez daha teşekkürlerimi arz etmek istiyorum. "Birlikte Konak" sloganı ile yola çıktık. Herkese eşit mesafede duran bir anlaşıyla 2 yıldır yola devam ediyoruz. Herkesin belediye başkanı olmaya çalıştım. Başkanlığı hep hizmet makamı olarak gördüm. Bazılarıçok fazla başkanlık yaptığımız konusunda eleştiriyor. Ancak en güzelini yapma heyecanını hiç kaybetmedik. Çiçeği burnunda bir belediye başkanı sayılırım. Motivasyonumuz tam. Konak'ta çok daha güzel işler yapacağız."

"KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ANAYASASI BİTTİ"

Başkan Batur sözlerine şöyle devam etti:

"Yola çıkarken 3 konuya öncelik verdik. İlk olarak kentin kentsel dönüşümü ve değişimini hayata geçirmek için çalışma başlattık. Gültepe'de 14 mahalleyi ilgilendiren kentsel dönüşüm planlamısını 8 aylık süreçte gerçekleştirdik. Planlar, Konak ve Büyükşehir meclisinden oybirliği ile geçti. Parselasyon çalışmaları da tamamlandı. Böylelikle Gültepe bölgesinde yapacağımız kentsel dönüşümün anayasasını bitirmiş olduk. Beştepeler bölgesinde 200 hektarlık alanın da planlamasını tamamladık ve meclisten oy birliği ile geçirdik. İnsanların yaşam kaderleri değişecek. Bir metrekare yeşil alan ve sosyal tesis yok. Yaşam biçimleri bina içerisinde kalmış. Kişi başına 0.86 metrekare yeşil alan düşüyor. Bu planların uygulamaya geçmesiyle kentin çehresi değişecek. Vatandaşlarımız sosyal donatı alanlarına sahip insanca yaşamanın onurunu yaşayacak. Gürçeşme 1. ve 2. etap, ile Yeşildere'den Mersinli'ye kadar alanı kapsayacak arazi için de kentsel dönüşüm çalışmasını başlattık. Konak değişmeli ve dönüşmeli demiştik. Verdiğimiz en önemli sözlerden birini yerine getiriyoruz."

ROMAN KÜLTÜR MERKEZİ GELİYOR

İkinci ve üçüncü önceliklerinin Konak'ın tarihi misyonunu harekete geçirecek restorasyon ve çalışmalar ile dezavantajlı bölgelere hizmet götürmek olduğunu dile getiren Batur şöyle devam etti:

"Altın üçgen dediğimiz Agora, Kemeraltı ve Bamane bölgesinde 3 bin 500'e yakın tescilli binamız var. Tamamının aynı anda restorasyon görmesi mümkün değil. Kamulaştırdığımız ve vatandaşın bize bağışladığı, her türlü binanın restorasyonunu yapıyoruz. Anafartalar Kıllıoğlu Hamamı, Silahhane Binası ve caddeye ismini veren İkiçeşmelik için restorasyon çalışmamız sürüyor. Çakaloğlu Han, Yaşar Üniversitesi'nin müze olarak kullandığı binanın da restorasyonunu tamamlıyoruz. Tarihi misyonu ayağa kaldırmak için elimizden geleni yapacağız. Üçüncü önceliğimiz de pozitif ayrıcalık gereken kesimlere hizmet götürmek. Konak'ta 50 binin üzerinde Roman vatandaşı yaşıyor. Gençlerin ve çocukların eğitim noktasında sıkıntıların aşılması, madde bağımlılığı gibi sıkıntıların aşılması için birçok proje yapıyoruz. 8 Nisan Dünya Roman Günü'nde Roman Kültür Merkezi'ni yapıyoruz. Oradaki gençler müzik ve kadınların meslek edinmesi için önemli çalışma olacak.

PANDEMİ KÖTÜ ETKİLEDİ

Pandeminin ve İzmir'deki felaketlerin olumsuz etkilerinden bahseden Başkan Batur şunları söyledi:

"Pandeminin başladığı 11 Mart'tan itibaren felaketi bertaraf etmek, halkın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için önemli çalışmalar yaptık. Kriz belediyeciliği ortaya çıktı. Krizlerle başa çıkabilecek tecrübeyi de kazandık. Büyükşehir başta olmak üzere tüm ilçelerde sıkıntıları aşma noktasında çalıştık. Bugünlerde yine çok dikkat etmemiz lazım. Yüz binde görülen vaka sayılarında 115'lerden 156'lara geldik. Başımıza gelmeyen hiçbir şey kalmadı. Deprem, sel, tsunami, hortum. Bir göktaşı düşmedi demiştik, geçenlerde o da oldu. Bu süreçte hizmet üretirken felaketlerle de başa çıkmaya çılıştık. Deprem sadece Bayraklı'yı değil çevre ilçeleri de vurdu. Basmane'deki cam binamız hasar gördü. Yıkımına karar verdik. Çevresindeki iki arsayı kamulaştırarak 538 metrekaresi bina alanı olmak üzere 1200 metrekareye yeni binamızı yapacağız. Konak Belediyesi'ne yakışır bir hizmet binası olacak. 2023 yılına yetiştirerek hizmet binası hatırası bırakmak istiyoruz. Konak'ta yolumuz uzun. Zorluk çıkıyor önümüze ama tüm dünyaya emsal olmuş bir lider olan Gazi Mustafa Kemaml Atatürk'ün evlatlarıyız. Asla yorulmayız. 3. hizmet yılımıza da bu heyecanla başlıyoruz. Konak Belediyesi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken yeni bir Konak için yeni bir süreci başlatıyoruz. Hemşehrilerimizle daha fazla buluşarak meslek odaları ile omuz omuza yola devam edeceğiz."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.