BAKAN KOCA: "İNGİLTERE VARYANTI ÜLKEMİZDEKİ VAKALARIN DA YÜZDE 75'İNİ OLUŞTURUYOR"

BAKAN KOCA: "İNGİLTERE VARYANTI ÜLKEMİZDEKİ VAKALARIN DA YÜZDE 75'İNİ OLUŞTURUYOR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de tespit edilen varyantların verilerini paylaşırken, "Tablonun bütünü, İngiltere varyantının ülkemizdeki vakaların yüzde 75'ini oluşturduğunu ve...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de tespit edilen varyantların verilerini paylaşırken, "Tablonun bütünü, İngiltere varyantının ülkemizdeki vakaların yüzde 75'ini oluşturduğunu ve klasik tip koronavirüs yerini aldığını göstermektedir" dedi.

Bakan Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Toplantıya ilişkin yazılı açıklama yapan Koca, Türkiye'de tespit edilen varyantlara dikkat çekti. İngiltere varyantının 81 ile 180 bin 448 örneğinin tespit edildiğini bildiren Koca, "Güney Afriya varyantı, 11 ilde 169 örnekte, Brezilya varyantı 2 ilde 4 örnekte, California-New York varyantı 1 ilde 2 örnekte tespit edilmiştir. Tablonun bütünü, İngiltere varyantının ülkemizdeki vakaların yüzde 75'ini oluşturduğunu ve klasik tip koronavirüs yerini aldığını göstermektedir" dedi. 

Aşılamayı hızlandırmak için Sinovac ve Biontech gibi aşıların yanı sıra yeni bir tedarik kaynağının olduğunu ifade eden Koca, "Farklıüreticilerle görüşmelerimiz sonucunda, yakında daha büyük alım potansiyeline sahip olacağız. 2 milyon 800 bin doz Biontech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4,5 milyon doza ulaşacak. Bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak. Mevcut aşılardan hangisini tercih edeceği kişiye bağlıdır. Aşı sırası gelenler, söz konusu hastanelerden randevu alırken aşı tercihini belirterek randevu almalıdır. Şu anda 2 Nisan Cuma günü için randevu verilmeye başlanmıştır" diyerek aşılamadaki son gelişmeleri aktardı. 

Bakan Koca'nın Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle: 

ÇOK YÜKSEK RİSKLİİLLER: Kısıtlamaların azaltıldığı 1 ayı geride bıraktık. Maalesef bu 1 ayda, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, nüfusumuzun yüzde 80'inin yaşadığı 58 il, kısa sürede, riskin çok yüksek olduğu iller arasına girdi. Buna rağmen başarıya inancımızı korumalıyız. Bize ve bilim insanlarımıza şimdi eskisinden daha fazla görev düştüğü bilinmeli ve bu bilgiyle de her birey direncini artırmalıdır. Kısa bir süre içinde aşı ile yaygın bağışıklık hedefinde başarılı olacağız. Bu hedef topluma bir güç kaynağıdır.

MUTASYON: Bilim insanlarımızın kamuoyuna aktarmak zorunda olduğum bir mesajı var: Mutasyona uğrayan virüslerin yayılım hızını artırdığı büyük bir ciddiyetle ele alınmaktadır. Covid testi pozitif kişilerde bizim yaptığımız araştırmalarda da bu varyantlara çok sık rastlanmaktadır.

VARYANT:Ülkemizde tespit edilen varyantlar dikkat çekicidir. İngiltere varyantı, 81 ilde 180 bin 448 örnekte tespit edilmiştir. Güney Afrika varyantı, 11 ilde 169 örnekte tespit edilmiştir. Brezilya varyantı, 2 ilde 4 örnekte tespit edilmiştir. California-New York varyantı 1 ilde 2 örnekte tespit edilmiştir. Tablonun bütünü, İngiltere varyantının ülkemizdeki vakaların yüzde 75'ini oluşturduğunu ve klasik tip koronavirüsün yerini aldığınını göstermektedir. 

AŞI TEDARİKİ: Aşı tedariki sürecini toplum yakından izliyor. Aşılamayı hızlandırmak için Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var. Farklıüreticilerle görüşmelerimiz sonucunda, yakında daha büyük alım potansiyeline sahip olacağız. 2 milyon 800 bin doz Biontech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4,5 milyon doza ulaşacak. Bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak. Mevcut aşılardan hangisini tercih edeceği kişiye bağlıdır. Aşı sırası gelenler, söz konusu hastanelerden randevu alırken aşı tercihini belirterek randevu almalıdır. Şu anda 2 Nisan Cuma günü için randevu verilmeye başlanmıştır.

AŞILAMADA HEDEF: Hedefimiz en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamaktır. Bu hedefe ulaşmak için gereken gayreti ve kararlılığı kesinlikle göstereceğiz.

YERLİ AŞI: Türkiye, yakın bir zamanda aşı ihtiyacını kendi üretimiyle karşılayacak. Faz 2 aşaması tamamlanmak üzere olan, uygulamaya en yakın inaktif aşımızın yanı sıra, başka inaktif aşıların da gönüllüler üzerinde çalışmaları sürmektedir. İnovatif aşı adaylarından, VLP dediğimiz virüs benzeri parçacık aşısının Faz 1 çalışmaları da başlamıştır.

İLK DENEYLER OLUMLU SONUÇLAR VERDİ: Bakanlığımıza bağlı bir kurum olan TÜSEB'in desteklediği İntranazal yani burun spreyi şeklinde uygulanacak aşının Faz 1 çalışmalarına başlamak üzereyiz. Özel girişim tarafından başlatılan, Ankara Üniversitesi başta olmak üzere, dört üniversitenin katkılarıyla yürütülen çalışmanın ilk deneyleri olumlu sonuçlar verdi. İntranazal aşının gönüllüler üzerindeki sonuçları beklediğimiz gibi olursa, bu aşı, dünyada örneği bulunmayan bir COVID aşısı olacaktır.

TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI: Hedefimiz, aşıyla Toplum Bağışıklığıdır. Bu aşamada yükün çok büyük kısmı, bizim, bilim insanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın üzerindedir. Bu sorumluluk duygusu, salgınla mücadelede dayanıklılığını, tedbirlere uyma isteğini ve yaşama sevincini artırmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.