BAKAN AKAR'DAN YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ AÇIKLAMASI: "YÖNETMELİĞİ ETKİN HALE GETİRME GAYRETİ"

BAKAN AKAR'DAN YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ AÇIKLAMASI: "YÖNETMELİĞİ ETKİN HALE GETİRME GAYRETİ"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na girişşartlarındaki “irticai ve bölücü görüşleri benimsememiş veya bu faaliyetlere karışmamış olmak”...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na girişşartlarındaki “irticai ve bölücü görüşleri benimsememiş veya bu faaliyetlere karışmamış olmak” hükmünün kaldırılması için “Geçtiğimiz dönemde aldığımız dersler ile yönetmeliği daha etkin hale getirme gayretidir bu, herkesin daha iyi okuması gerekir, orada bir sorun yok” dedi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de parlamento muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

“YÖNETMELİĞİ DAHA ETKİN HALE GETİRME GAYRETİ”

Kara Harp Okulu Yönetmeliği’nin değişmesiyle “teröre yeşil ışık yakıldığı” yorumlarının anımsatılmasıüzerine Akar, “Bunu teferruatlı bir şekilde görüştük, arkadaşlarımız ilgili makamlarla paylaşacak, kesinlikle doğru bir şey değil, bugüne olduğu kadar bundan sonra da yasalarla ne yapılacaksa yaptık, geçtiğimiz dönemde aldığımız dersler ile yönetmeliği daha etkin hale getirme gayretidir bu, herkesin daha iyi okuması gerekir, orada bir sorun yok” dedi.

“YAPILAN HER TÜRLÜ TACİZE GEREKLİ KARŞILIĞI VERİYORUZ”

Rusya’nın hava saldırıları olduğu iddiaları hakkında Hulusi Akar, şu yanıtı verdi:

“Bildiğiniz gibi Suriye’nin Kuzey’ine çeşitli faaliyetlerimiz çeşitli operasyonlarımız hâlâ devam etmekte, bunların çerçevesinde yine bildiğiniz gibi daha önce Amerika ve Rusya ile yapılan mutabakatlar çerçevesinde tarafların da buna uyması sureti ile faaliyetler sürdürülüyor. Orada bir ateşkes söz konusu, ateşkesin ilanı ve bunun sağlanması söz konusu. Buna bağlı olarak istikrarın sağlanması barışa giden yolu açılması gerekiyor. Bu konuda taraflar üzerine düşen görevleri yapıyorlar. Her ne kadar zaman zaman bir takım ateşkes ihlalleri olsa da kontrol dışında olduğu söyleniyor bunlara karşı TSK hiçbir şekilde taviz vermek durumunda değil, yapılan her türlü tacize gerekli karşılığı veriyoruz. 1 Mart’tan bugüne kadar 200’den fazla terörist etkisiz hale getirildi. Mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu konuda taraflarla konuşmak suretiyle askeri ve sivil kanallarla temaslar sürüyor. Muhataplarımıza bu mutabakat muhtırasındaki kurallara prensipleri ilkelere uyulmasını söylüyoruz. Cumhurbaşkanımızın Putin’le en üst düzeye yaptığı görüşmenin sonunda mutabakat muhtırasından bahsediyoruz. Biraz önce Rus Milli Savunma Bakanı Sayın Sergey Şoygu ile telefon görüşmemiz oldu, gayet yapıcı bir görüşmeydi. Karşılıklı bütün bu farklılıkları mutabakat ihlalini dile getirdik, karşılıklı tedbirler alınması konusunda mutabık kaldık ve çalışmalarımızı bu şekilde sürdürüyoruz. Bizim amacımız dileğimiz bölgedeki bir an önce ateşkesin kalıcı hale gelmesi barışın gelmesi. Katkılarımızı yaptık, yapacağız. Terörist grupların kontrol altına alınması lazım, bazı tedbirlerin alınması lazım, mutabık kaldık.”

"KIBRIS'TA İKİ BAĞIMSIZ DEVLETTEN BAHSETMENİN ZAMANI GELDİ"

Akar, AB Liderler Zirvesi için de şu değerlendirmeyi yaptı:

“AB bizim için bir stratejik hedef, bu konuda kimsenin şüphesi olmasın biz Avrupa Birliği ile olan münasebetlerimizi yapıcı bir şekilde ve somut adımlarla götürmeye çalışıyoruz, bu konuda çeşitli görüşmeler yapılıyor. Türkiye Yunanistan münasebetleri üzerinde AB ile bazı sorunlar ortaya çıkıyor ve biz her zaman muhataplarımıza söylediğimiz husus, Yunanistan Türkiye’ye olan münasebetlerini sorun haline dönüştürülmemeli. AB de buna müsaade etmemeli. AB dayanışması içinde konulara yaklaşmamalı, tarafsız olmalı, soruların çözümüne bu arada tarafsız katılmasını bekliyoruz. Burada bizim en önemli konumuz AB ile yapılan çalışma süresi ortaya çıkan Kıbrıs konusu görüşmeler burada bir sonuca varılamadı, artık geldiğimiz noktada bağımsız iki devletten bahsetmenin zamanı geldi, herkesin bu manada çözüme giden yolda katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

ABD’nin “Ermeni Soykırımı” çağrısı yapması için Akar, “Ne zaman mart nisan olsa gündeme geliyor, birçok kez anlattık, ABD’li siyasi ve akademisyenlerin zahmet edip milli arşivi araştırması gerekir, burada ‘katliam yok’ denildi, 1603 sayfalık rapor, bu konu ile ilgilenenler ABD’li arşivleri incelemesi gerekir, o raporda Türkiye ile Ermenilerin 500 yıl beraber yaşadığı ve dış etki olmadığı takdirde yaşayacakları orada görülür” diye konuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.