BAKAN AKAR: "KANDİL’İN IŞIKLARI SÖNDÜ, KARARDI, SONLARI GELDİ"

BAKAN AKAR: "KANDİL’İN IŞIKLARI SÖNDÜ, KARARDI, SONLARI GELDİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hedefimiz Kandil” açıklamasının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, olası bir Kandil operasyonu konusunda, "Teröristler neredeyse biz orada...

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hedefimiz Kandil” açıklamasının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, olası bir Kandil operasyonu konusunda, "Teröristler neredeyse biz orada olacağız ve bu terör belasından asil milletimizi kurtaracağız. Kandil’in artık ışıklarının söndüğünü, karardığını, sonlarının geldiğini gördüklerini hepimiz görüyoruz” dedi.

Bakan Akar Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve sınır ötesinde ülkesinin ve milletinin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak için teröristle mücadelesini "ölürsem şehit kalırsam gazi" anlayışı içinde aralıksız sürdürdüğünü söyleyen Akar, bu mücadelenin başarıyla devam ettiğini, Mehmetçiğin verilen görevleri büyük bir başarıyla yerine getirdiğini ve getirmeye devam ettiğini anlattı.

Akar şöyle konuştu:

“Bu kapsamda son olarak başlattığımız Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım harekatı da planlandığışekilde bölgedeki zor arazi ve hava koşullarına rağmen büyük bir başarıyla devam ediyor. Mehmetçik, teröristlerin inlerini başlarına yıktılar, yıkmaya devam ediyorlar. Yapılan mücadele kapsamında şu ana kadar 121 terörist etkisiz hale getirildi. O bölgedeki mağaralar, inler, barınakların hepsi tek tek kontrol ediliyor ve teröristlerin başlarına yıkılıyor. Bizim mücadelemizde bugüne olduğu gibi bir farklılık yok. Biz teröristle mücadele ediyoruz. PKK/YPG teröristtir, DEAŞ teröristtir ve bunların, ülkemize, milletimize, sınırlarımıza verdikleri zararın önlenmesi için yapılması gereken neyse birliklerimiz, komandolarımız, hava kuvvetlerimiz, personelimiz yapılması gereken neyse bugüne kadar yaptı, yapmaya devam ediyor."

"İSRAİL ASKERİNİN YAPTIĞI GİBİ FAALİYETİMİZ ASLA SÖZKONUSU DEĞİL"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin faaliyetlerinin uluslararası hukuk çerçevesinde, insan haklarına saygılı, çevreye, masum insanlara zarar vermeden gerçekleştirdiğini söyleyen Akar, "İsrail yönetiminin, askerlerinin yaptığı gibi uluslararası hukuku, insan haklarını hiçe sayarak herhangi bir faaliyetimiz asla söz konusu değil. Çok açık ve net bir şekilde, bizim yaptığımız şeffaf bir mücadeledir, teröristle yapılan mücadeledir. Biz bunu sürdürürken başta Irak  olmak üzere tüm komşularımızın sınırlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. İyi komşuluk ilişkilerine çok önem veriyoruz. Bu çerçevede mücadelemizi ve faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Yunanistan'da 19 Mayıs'ın sözde Pontus soykırımı olarak anılmasına, "provokasyon" diye tepki gösteren Bakan Akar Yunahistan ile temaslar konusunda şu bilgileri verdi:

"ÇALIŞMALARIMIZI TAHRİP İÇİN GAYRET GÖSTERİYORLAR"

"İstişari görüşmeler, ayrıştırma görüşmeleri başlamış ve devam ederken, önümüzdeki hafta uzaktan da olsa güven artırıcıönlemler çerçevesinde Yunan muhataplarımızla görüşmemiz olacak. Kendilerini dördüncü toplantının yapılması için Ankara’ya beklediğimizi bir kez daha ifade edeceğiz. Bu çalışmalar sürerken 19 Mayıs’ta Yunan bazı siyasilerin, askerlerin gerçekten mesnetsiz, yakışıksız, tarihi gerçeklerle örtüşmeyen, tarihi tersinden okuyan bir takım ifadelerle ortaya çıkmış olmaları gerçekten provokatif değil de nedir? Bunlar tam anlamıyla provokasyondur. İyi niyetli çalışmalarımızı tahrip etmek için adeta ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar.”

"GÖRÜŞMELERDEN KAÇMA GAYRETİ"

Türk tarihinin çok açık olduğunu söyleyen Akar, “Bugün olduğu gibi dün atalarımız da insan haklarına, insan haklarına saygılı davranmışlardır, biz de aynışekilde davranmaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra özellikle 1919-1921 yılları arasındaki Yunan mezaliminin ne olduğunu bütün dünya biliyor. Hal böyleyken Türkiye’yi, asil milletimizi pervasız, sorumsuz şekilde, bu görüşmelerin başladığı bir dönemde suçlamak, gerçekten görüşmelerden kaçmak, karşılıklı siyasi sözlerin ertelenmesi, tahribi için yapılan gayrettir” ifadelerini kullandı.

İSRAİL'E "HUKUK" ÇAĞRISI

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da tepki gösteren Akar, “İsrailli yöneticilerin insan haklarını göz önünde bulundurmaları, uluslararası hukuka saygı göstermeleri, Filistinli kardeşlerimizin haklarına saygı göstermeleri lazım. Bütün bu zulmü, mezalimi izleyen ve her zaman dillerinden düşürmedikleri ‘insan hakları ve uluslararası hukuku’ unutan dünya kamuoyunun da ülkelerin yöneticilerinin de bu hususa bu şekilde yakından bakmalarını bekliyoruz” dedi.

"KANDİL'İN IŞIKLARI ARTIK SÖNDÜ, SONLARI GELDİ"

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hedefimiz Kandil’ açıklamasını anımsatan gazetecilerin, "Bunu bir operasyon sinyali olarak algılayabilir miyiz’?" sorusu üzerine Akar, "En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söylerken, şöyle konuştu:

"Takriben 40 yıldan beri asil milletimizin başına musallat olan bu beladan milletimizi kurtarmak için ölürsek şehit kalırsak gazi anlayışıyla mücadelemizi sürdürüyoruz. Teröristler neredeyse biz orada olacağız ve bu terör belasından asil milletimizi kurtaracağız. Kandil’in artık ışıklarının söndüğünü, karardığını, sonlarının geldiğini gördüklerini hepimiz görüyoruz. Bunun bir an önce anlaşılmasını ve adalete teslim olmalarını bekliyoruz.”

 

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.