AYDIN BELEDİYE BAŞKANI ÇERÇİOĞLU’NUN DAVETİYLE BAKKALLARIN BORÇ DEFTERİ KAPATILDI

AYDIN BELEDİYE BAŞKANI ÇERÇİOĞLU’NUN DAVETİYLE BAKKALLARIN BORÇ DEFTERİ KAPATILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına, "Yoksullukla mücadelede sizin göstereceğiniz çabalar çok önemli" diyerek çözüm odaklı projeler üretmeleri yönünde...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına, "Yoksullukla mücadelede sizin göstereceğiniz çabalar çok önemli" diyerek çözüm odaklı projeler üretmeleri yönünde yaptığıçağrı, Aydın’da karşılık buldu. Aydın Büyükşehir Belediye BaşkanıÖzlem Çerçioğlu’nun daveti ile bakkalların borç defterleri, hayırseverler tarafından kapatıldı. 

Başkan Çerçioğlu, pandemi ve işsizlikle birlikle dar gelirli vatandaşların ödeme güçlüğü çektiği bakkal borçlarının ödenmesi için hayırseverleri harekete geçirdi. 

Kentin farklı mahallelerindeki mahalle bakkallarına giden hayırseverler, veresiye defterindeki tüm borçları sıfırlayarak hem işletmeciye hem de vatandaşa can suyu oldu.

“İKİNCİ BİR BAYRAM GİBİ"

Veresiye defteri kapatılan market işletmecilerinden biri olan Cengiz Özcanlı, pandemi döneminin sıkıntılı geçtiğini, artan işsizlikle birlikte vatandaşların ödeme imkanlarının kalmadığını belirterek şunları söyledi:

“Vatandaşta şu durumda imkan yok. Kimse çalışmıyor, çoğu insan işsiz. İşsiz olunmasından dolayı bize gelip veresiye teklif eden çok oluyor. İdare etmeye çalışıyoruz ama biz de zor durumda kalıyoruz. Yok dememeye, müşterimizi kırmamaya çalışıyoruz. Hele ki şu dönemde borcun ödenmesi, bizim açımızdan da iyi oldu, vatandaşın sıkıntı da olması da bu defterin borçlarının ödenmesi çok iyi oldu açıkçası. Özlem Çerçioğlu’na çok teşekkür ediyoruz bu konuyla ilgili. Böyle bir şeye vesile olduğu için, Allah razı olsun kendisinden. Diğer yöneticilerden de bekliyoruz. Borçlu olduğumuz toptancılarımız vardı. Ödememiz gereken banka kredilerimiz var. Bu açıkçası ilaç gibi geldi diye bilirim. İkinci bir bayram gibi.” 

“KEMAL KILIÇDAROĞLU, SESİMİZİ DUYDU"

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun seslerini duyduğunu belirten Cengiz Özcanlı, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu söylemine herkesin kulak vermesini talep ediyorum. Bununla ilgili onlar daha iyi bilirler. Gözlemliyorlardır açıkçası, biz kapalı ortamda duymuyor sanıyoruz ama hâlbuki onlar aslında duyuyorlar. Duymuyorlar dersek yalan söylemiş oluruz. Takip ediyorlardır, etmeseler şuan bu durumda olmazdık, gelip de şu borcu kapatma durumunda olmazdık. Bu defterlerde artık borç yok. Hem vatandaşımız hem benim açımdan da çok iyi oldu. Allah razı olsun diyorum Sayın Özlem Çerçioğlu’ndan” diye konuştu.

“HERKESİN BU ŞEKİLDE HAYIRLAR YAPMASINI TAVSİYE EDERİM”  

Veresiye defterinde 2 yıldır ödenemeyen borçların bile olduğunun altınıçizen market işletmecisi Hatice Çırpan, “Hayırseverin birisi geldi. Borçlarımızı, ödemeyenleri, ödeyemeyenleri, hesabı olanların hepsini, para verip defteri satın aldı. Yani bitti, borcumuz kalmadı Allah razı olsun. Çok memnunuz, inşallah tüm hayırseverlerin, maddi durumu iyi olan herkesin bu şekilde hayırlar yapmasını tavsiye ederim.  Güzel bir duygu. Pandemi döneminde piyasa zaten durgun, çok iyi geldi. Topladıklarımızın içinde 2 yıldır ödeyemeyenler vardı. Mutlu olacaklar mutlaka. Artık sıfır, veresiye borç sıfır” dedi.

“55 YILLIK ÖMRÜMDE HİÇ BÖYLE BİR ŞEYE RASTLAMADIM”

Vatandaşların bu yardım sevinçle karşılayacaklarını belirten market işletmecisi İsmail Keskin ise şu değerlendirmede bulundu:

“55 yıllık ömrümde hiç böyle bir şeye rastlamadım. Bugün Özlem Çerçioğlu hanımefendinin bu güzel jesti bizi bir daha sevindirdi. Pandeminin zorluk günlerinde biz bu tuz biber oldu kendilerine teşekkür ederim. Allah kendilerine uzun ömürler versin, evlatlarının acısını göstermesin. Defterin içerisinde 5 yıllık borç olanda var, 3 yıllık borcu olanda var, 3 günlük borcu olanda var ama şuan da defterimizi tamamen temizledik. Bazılarıçok memnun kalacak, bazıları sürekli ödeyen insan hepsi de tebessümler karşılayacaklardır, teşekkür edeceklerdir, dua edeceklerdir. Bu defteri hep zekat olarak değerlendirirdim. Çoğu bayramlarda da sıfırlardım. Ama bu sene pandemiden dolayı baya zorladığımızdan bunu yapamadık.” 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.