AYDIN BELEDİYE BAŞKANI ÇERÇİOĞLU: "OTİZMLİÇOCUKLARIMIZA EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLAMALIYIZ"

AYDIN BELEDİYE BAŞKANI ÇERÇİOĞLU: "OTİZMLİÇOCUKLARIMIZA EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLAMALIYIZ"

Aydın Büyükşehir Belediye BaşkanıÖzlem Çerçioğlu, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, geçen ay içerisinde "Otizm Destek Merkezi"ni açtıklarını...

Aydın Büyükşehir Belediye BaşkanıÖzlem Çerçioğlu, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, geçen ay içerisinde "Otizm Destek Merkezi"ni açtıklarını hatırlatarak, "Her Aydınlının olduğu gibi otizmli çocuklarımızın da yanlarındayız. Otizmin eğitimle büyük oranda geri döndürülebildiğinden hareketle açtığımız merkezimizde otizmli bireylere ve ailelerine yıl boyu eğitimler vereceğiz. Eğitimde fırsat eşitliği kabulüyle insanı merkeze alan politikalarımız devam edecek" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi ile otizm konusunda en köklü kurumlardan olan Tohum Otizm Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen ve 0-12 yaş aralığındaki çocuklarla ailelerinin eğitim alacağı "Otizm Destek Merkezi" geçen ay açıldı. Merkezde her çocuk için hazırlanacak bireyselleştirilmiş eğitim programlarıyla, otizmin belirtilerinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Merkezde 6 bireysel eğitim sınıfı, 1 spor salonu, 1 duyu terapi odası ve 1 konuşma terapisi odası yer alırken, çocuklara eğitim verecek olan eğitmenlerin atölye çalışmaları ve eğitimleri de sürüyor.

Başkan Çerçioğlu 2 Nisan'ın Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Otizmin doğuştan gelen ve çoğunlukla yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olduğunun bilincindeyiz. Bunun yanında birçok otizmli bireyin eğitimlerle çok büyük ilerleme sağladıklarını ve çok başarılı olduklarını da biliyoruz. Bu sebeple otizmli bireylerin toplumdaki yerlerini sağlamlaştırmak için açtığımız merkezimizde çocuklarımıza bilişsel, sosyal, duyusal ve fiziksel gelişim ve etkileşim temelli eğitimler vereceğiz. Aynı zamanda bir anne olarak otizmli çocuklarımızın da fırsat eşitliği temelinde eğitim almalarınıönemsiyorum, onlara da fırsat eşitliği sağlamalıyız" dedi.  

Başkan Çerçioğlu ayrıcayapılacak taramalar ve gelişim takipleriyle otizmin erken çocuklukla fark edilmesi için il genelinde farkındalık yaratılacağının da altınıçizdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.