AVUKATLAR'DAN 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI: SALDIRILARA, BASKILARA, TEHDİTLERE RAĞMEN MESLEĞİMİZİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

AVUKATLAR'DAN 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI: SALDIRILARA, BASKILARA, TEHDİTLERE RAĞMEN MESLEĞİMİZİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

"5 Nisan Avukatlar Günü" dolayısıyla, Çağlayan Adliyesi önünde toplanan avukatlar, “5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlama değil, mücadele günü olarak görüyor ve saldırılara, baskılara,...

"5 Nisan Avukatlar Günü" dolayısıyla, Çağlayan Adliyesi önünde toplanan avukatlar, “5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlama değil, mücadele günü olarak görüyor ve saldırılara, baskılara, tehditlere rağmen mesleğimizi savunmaya devam edeceğimizi tekrar ilan ediyoruz” dediler.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde toplanan, Avukat Dayanışması, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, ÇHD İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukukta Sol Tavır Derneği, Kartal Hukukçular Derneği, ÖHD İstanbul Şubesi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, "5 Nisan Avukatlar Günü" dolayısıyla ortak bir açıklama yaptı.

Basın açıklamasını Avukat Ezgi Önalan okudu. 5 Nisan’ın kendileri için mücadele günü olduğunu söyleyen Önalan, “Her 5 Nisan Avukatlar Günü, bir tarafıyla hukuk dışılıklar için muhasebe, bir tarafıyla özgürlük, eşitlik, insan onuru adına ve savunma mesleğinin kurumsal kazanımları adına yeni hukuksal gelişmeler için mücadele günümüzdür. Ne yazık ki, uzun yıllardır hukuksuzlukların muhasebesi tarafında birikenler artmaktadır” dedi.

“ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU HEDEF HALİNE GETİRİLDİ”

HDP milletvekilliği düşürülerek tutuklanan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da hak ihlallerini dile getirdiği için hedef haline getirildiğini vurgulayan Avukat Önalan, şunları söyledi:

“Saray rejiminin saldırısı sadece avukatlıkla sınırlı değil tüm topluma yöneliktir. İstisnai olarak yazılı hukuku uygulayan hakimler hakkında usulsüz soruşturma ve açığa almalarla yıldırma politikası izlenmekte, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu işlenmektedir. Yıllardır HDP’ye ve Kürt halkına karşı uygulanan düşman ceza hukuku devam etmekte, HDP kapatılmaya çalışılmaktadır. Yaşanan hak ihlallerini dile getirdiği için Ömer Faruk Gergerlioğlu hedef haline getirilmiş, Anayasaya aykırı olarak milletvekili statüsüne rağmen yargılama durdurulmadan ceza verilmiş ve yine AYM'nin Enis Berberoğlu kararına rağmen hukuksuzca Meclis'te karar okunarak vekilliği düşürülmüştür. Toplumsal mücadelenin geliştiği her direniş alanına pervasızca saldırılmakta, karşıçıkan kim varsa saldırılardan nasibini almaktadır.” 

“İKTİDARIN İSTEDİĞİ MAKBUL AVUKATLAR OLMAMAYA DAVET EDİYORUZ”

Önalan açıklamayı, baskılara boyun eğmeyeceklerini ve iktidarın istediği ‘makbul avukatlar’ olmayacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ancak bütün bunlara rağmen direniş büyümekte, gelişmektedir. ‘İstanbul Sözleşmesini uygulatacağız’ diyerek meydanları dolduran kadın ve LGBTİ+’lar, ‘Üniversiteleri bileşenleri yönetsin’ şiarıyla aşağı bakmayan öğrenciler, seçim hakkından vazgeçmeyen akademisyenler ‘Kod-29 Kaldırılsın’ diye yollara dökülen işçiler, Newroz’u yüz binlerle mücadele alanına çeviren Kürt halkı, tüm baskılara rağmen haklarını kullanmakta ısrar etmektedir. Bizler, hak ve özgürlükler mücadelesi yürüten her kesimin avukatlığını yapan hukuk kurumları olarak; hiç bir baskıya ve bölme girişimine boyun eğmeyeceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Tüm meslektaşlarımızı 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle mücadeleyi büyütmeye, iktidarın istediği "makbul avukat" olmamaya ve kendinden başlayarak bütün toplum için sözünü üretmeye davet ediyoruz. 5 Nisan Avukatlar Günü tüm meslektaşlarımız için kutlu olsun.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.