ATATÜRK’ÜN TARSUS’A GELİŞİNİN 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

ATATÜRK’ÜN TARSUS’A GELİŞİNİN 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Tarsus Belediyesi, Atatürk’ün Tarsus’a gelişinin 98. yıl dönümünü kutlamak için bir dizi etkinlik düzenledi.

Tarsus Belediyesi, Atatürk’ün Tarsus’a gelişinin 98. Yıl dönümünü kutlamak için bir dizi etkinlik düzenledi.

Kutlama programıçerçevesinde ilk olarak Atatürk anıtına çelenklerin sunumu yapıldı ardından, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Törene, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Osman Tezcan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşıİnanç Marım, Emniyet Müdür Vekili Deniz Ünsal,  Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, Siyasi partilerin temsilcileri, Gaziler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Hava muhalefeti nedeniyle bazı etkinliklerin iptal edildiği kutlama programı, Mehmet Bal Sanat Galerisinde açılan Atatürk’ün Tarsus’a Gelişi ile ilgili resim sergisi ve belediye bando ekibinin şehrin çeşitli yerlerinde verdiği mini konserler ile devam etti. Daha sonra Tarsus Belediyesi tarafından “Atatürk’ün Tarsus Ziyareti” üzerine hazırlanan program, araştırmacı yazar Hikmet Öz’ün anlatımıyla sosyal medya hesaplarıüzerinden canlı olarak yayınlandı.

“TARSUSLULAR SİZİNLE GURUR DUYUYORUM”

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün iki önemli sözüne mazhar olan Tarsus’un bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan,sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yol göstericimiz, izinden hiç ayrılmadığımız Atatürk’ümüz "Tarsuslular sizinle gurur duyuyorum" ve "Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" sözlerini burada söylemiştir. Tarsuslular vatan savunmasının en zor dönemlerinde birlik olmakla, mücadele etmekle tarihe isimlerini yazdırıp Atamızın gönlünde taht kurmuştur. Atamız, o zor dönemlerde taviz vermeden işgal güçlerine karşı kıt imkânlarla mücadele ederek düşmanı topraklarımızdan kovan vatan sevdalısı hemşerilerimi "Tarsuslular sizinle gurur duyuyorum" diyerek en güzel şekilde onurlandırmıştır. Bu gurur hepimizindir ben de bir Tarsuslu olarak, Tarsus Belediye Başkanı olarak tüm hemşerilerimle gurur duyuyorum. Bugün Atamızın Tarsus’a gelişinin 98. yıldönümünü kutladık. Milli Mücadele döneminde Fransız işgal kuvvetlerine karşı büyük bir direnişle karşı koyan kahraman Çukurovalıları görebilmek için güney illerine geziye çıkmaya karar veren Atamız Tarsus’a ilk defa 17 Mart 1923’te gelerek bizleri şereflendirmiştir. 12 Mart 1923 gecesi trenle Ankara'dan hareket eden Gazi Mustafa Kemal ve beraberindekiler önce Adana, Mersin sonra da Tarsus'u şereflendirmişlerdir. Atamız istasyondan şehre yürürken Kara Fatma lakaplı Adile Hala ayaklarına kapanarak sevgisini "Bastığın toprağa kurban olayım paşam" sözleriyle dile getirmiş, Aziz Atatürk’te onu yerden kaldırırken "Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" ifadesi ile Türk kadınına ne kadar değer verdiğini şehrimizde tüm dünyaya göstermiştir. 19 Mart sabahı ayrılırken de "Tarsuslular, sizleri ve Tarsus’u hayatım boyunca gönlümde taşıyacağım" sözü de bizim için ayrı bir onurdur. İşte bu vesile ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize gelişini bir kez daha kutluyor, O’nun bizlere bıraktığı emanetlere sonsuza kadar sahip çıkacağımızı bir kez daha yineliyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.