ATATÜRK VAGONU YENİDEN ZİYARETE AÇILDI

ATATÜRK VAGONU YENİDEN ZİYARETE AÇILDI

İzmir'de sadece birkaç ay ziyarete açık kaldıktan sonra sergilendiği alanın girişine kilit vurulan Atatürk Vagonu yeniden kapılarını açtı. ANKA'nın gündeme getirdiği haber sonrası TCDD...

ABDULLAH ÇELEBİ

İzmir'de sadece birkaç ay ziyarete açık kaldıktan sonra sergilendiği alanın girişine kilit vurulan Atatürk Vagonu yeniden kapılarını açtı. ANKA'nın gündeme getirdiği haber sonrası TCDD 3. Bölge Müdürlüğü, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1926 - 1937 yılları arasındaki yurt içi gezilerinde kullandığı Beyaz Vagon için bir personel görevlendirerek yeniden yurttaşların ziyaretine açıldı.

İzmir Alsancak Gar önünden "hava koşullarından kötü etkileneceği" gerekçesiyle geçen yaz 20 Ağustos'ta tepkilere rağmen apar topar kaldırılarak kapalı kısma taşınan Atatürk Vagonu (Beyaz Vagon) yaklaşık bir buçuk ay sergilendikten sonra ziyarete kapatılmıştı.

Atatürk'ün 1926-1937 yılları arasında yurt içi gezilerinde kullandığı, yaklaşık 100 bin TL harcanarak müze niteliğindeki kapalı kısıma taşınan Beyaz Vagon'un sergilendiği alanın giriş kapısına kilit vurulmuştu.

PERSONEL GÖREVLENDİRİLDİ

ANKA Haber Ajansı'nın gündeme taşıdığı haber sonrası oluşan tepkiler üzerine TCDD 3. Bölge Müdürlüğü kaderine terk edilen Ata'nın yadigarını yeniden ziyarete açtı. Giriş kapısındaki kilit kaldırılırken, Beyaz Vagon görevli bir demiryolu personelinin gözetiminde yurttaşlara açıldı.

Sıhhiye Vagonu ve Yaver Vagonu ile birlikte Alsancak Garı'nda ziyaretçilerini bekleyen Beyaz Vagon'da Atatürk'ün çok özel fotoğrafları da yer alıyor. Bir salon, bir toplantı odası, mutfak, banyo ve tuvaletten oluşan Atatürk Vagonu Atatürk'ün gerektiğinde dışarıçıkıp halka hitap edebilmesi için balkon şeklinde tasarlanmış.

AÇIK ALANDAN KALDIRILMASI TEPKİÇEKMİŞTİ

Beyaz Vagon'un birkaç metre gerisindeki TCDD Alsancak Gar Mescidi'nin önünü açmak için açık alandan kaldırıldığı iddiaları büyük tepki çekmişti. Vagonun, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Mekanik Bakım Servisi'ndeki raylarda yürüyebilir hale getirilip daha sonra kapalı alana taşınmasıyla açılan alan artık mescide gelen yurttaşlar tarafından kullanılıyor. Bazı yurttaşlar özellikle cuma günleri daha önce Beyaz Vagon'un olduğu alanda karton serip namaz kılıyor.

Vagonun taşınması ve ziyaretlere kapatılma talimatlarının TCDD 3. Bölge Müdürü Murat Bakır ve "emlaktan sorumlu" TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Ergün Yurtçu tarafından verildiği öne sürülmüştü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ...

Ziyarete açılan Atatürk Vagonu'ndan görüntüler...

Atatürk Vagonu'nun ziyarete kapalı olduğu görüntüler (ARSİV)

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.