ATAKUM BELEDİYESİ'NDEN PAZAR YERLERİNDE SIKI DENETİM

ATAKUM BELEDİYESİ'NDEN PAZAR YERLERİNDE SIKI DENETİM

Atakum Belediyesi, Samsun’da koronavirüs vakalarının yoğunlaşmasıyla birlikte pazar yerlerindeki denetimlerini sıklaştırdı. Ekipler denetimlerde pazar yeri girişlerinde HES kodu sorguladı,...

Atakum Belediyesi, Samsun’da koronavirüs vakalarının yoğunlaşmasıyla birlikte pazar yerlerindeki denetimlerini sıklaştırdı. Ekipler denetimlerde pazar yeri girişlerinde HES kodu sorguladı, ateşölçümü gerçekleştirdi ve yurttaşlara maske ile dezenfektandan oluşan hijyen kiti hediye etti. Denetimlerde taviz vermediklerini söyleyen Başkan Deveci, “AVM’ye nasıl giriliyorsa pazar yerine de öyle giriliyor” dedi.

Koronavirüs vakalarının Samsun’da artış göstermesiyle tedbirleri sıklaştıran ekipler, pazar yeri girişlerinde önce pazar esnafına sonra pazar ziyaretçilerine HES kodu sorguladı, ateşölçümü gerçekleştirdi ve yurttaşlara maske ile dezenfektan oluşan hijyen kiti hediye etti. Pazar alanı içerisinde de kontrolü elden bırakmayan zabıta ekipleri, pazar esnafına ve yurttaşlara sık sık sosyal mesafe ile maskelerin doğru kullanımı uyarıları yaptı.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile Başkan Yardımcısı Okan Saral, yoğun kontrolün uygulandığı pazar yerindeki denetimleri ziyaret ederek esnaf ile yurttaşlara tek tek uyarılarda bulundu. Başkan Deveci, “Koronavirüslü hasta sayısı arttı. O nedenle biz pazar yerlerindeki denetimi daha da artırdık. Daha da fazla kontrol ediyoruz. Bir AVM’ye nasıl giriliyorsa, pazar yerine de öyle giriliyor. Bundan taviz vermiyoruz” diye konuştu. Yurttaşlar ise denetimlerin sıkı olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek Atakum Belediyesi ekiplerine teşekkür etti.

PAZARCILARIN VE YURTTAŞIN SAĞLIĞI KORUNUYOR

Atakumluların kültüründe pazardan alışveriş yapma kültürü olduğunu söyleyen Başkan Deveci, “Atakumlular da pazarı seviyorlar, geliyorlar, geziyorlar, komşularını burada görüyorlar bu alışkanlıklarını biraz ertelemelerini istedik. Daha kontrollü girmelerini sağlıyoruz. Her gün anons yapıyoruz. Pazarcı sayısını yarı yarıya azalttık daha seyrek olması için. Giriş ve çıkış alanlarını sınırlandırdık. Girişlerde HES kodu kontrolü, ateşölçümü yapıyoruz. Komşularımıza dezenfektan desteği sağlıyoruz. Pazarcıya ve komşularımıza maske desteği veriyoruz. Pazarcıların hem kendi sağlıklarını hem de alışverişe gelen vatandaşların sağlığını korumaya çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

DENETİMLE DİSİPLİNLE GERÇEKLEŞİYOR

Pazar esnafının denetiminde Atakum Kaymakamlığı ve Pazarcılar Odası’yla da iş birliği yaptıklarını belirten Başkan Deveci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim pazar yerlerimiz, hem bu disipline edilmiş yönüyle hem de sağlık açısından uygulanan denetimler yönüyle Atakumlu ve Samsunlu yurttaşlarımız tarafından Karadeniz’in en disiplinli, en uyumlu, sağlık kurallarını en iyi uygulayan pazar yerleri olarak konuşuluyor. Biz de hem zabıta ekiplerimizle hem de diğer görevlilerimizle bu disiplinden kopmamaya çalışıyoruz. Samsun’da son günlerde pandemi ile ilgili rakamlar yükseldi. Koronavirüs sayıları arttı. O nedenle biz bu pazar yerindeki denetimi daha da artırdık. Daha da fazla kontrol ediyoruz. HES kodu denetiminden geçmeden hiç kimseyi pazar yerine almıyoruz. Pazarcılara da HES kodu denetimi yapıyoruz. Bu yönüyle sıkı bir denetim uyguluyoruz. Bir AVM’ye nasıl giriliyorsa, pazar yerine de öyle giriliyor. Bundan taviz vermiyoruz. Çünkü biz hemşerilerimizin sağlığını düşünüyoruz. Ve bunu onlara da sürekli anlatıyoruz."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.