ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’İN ÇİFTÇİYE ENERJİ DESTEĞİ SÜRÜYOR

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’İN ÇİFTÇİYE ENERJİ DESTEĞİ SÜRÜYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi çiftçilere yönelik enerji desteğini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Döşemealtıİlçesi’ne bağlı Dağbeli Mahallesi’nde bulunan Güneş Enerji Santrali'nden...

Antalya Büyükşehir Belediyesi çiftçilere yönelik enerji desteğini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Döşemealtıİlçesi’ne bağlı Dağbeli Mahallesi’nde bulunan Güneş Enerji Santrali'nden 2020 yılı içerisinde 9 bin 445 çiftçiye enerji desteği sağladı. Desteğin, 2021 yılında 9 bin 746 çiftçiye ulaştırılması planlanıyor. 2022 yılında ise 10 binden fazla çiftçiye destek verilmesi hedefleniyor. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Başkan Muhittin Böcek’in talimatlarıyla çiftçiye desteklerini sürdürüyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, bu kapsamda çiftçiler için en önemli desteklerden bir tanesi olan enerji desteğine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi daha fazla çiftçinin sisteme dahil olarak enerji desteğinden yararlanması için çalışıyor. 

2020 YILINDA 9 BİN 445 ÇİFTÇİYE DESTEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Döşemealtıİlçesi’ne bağlı Dağbeli Mahallesi’nde 77 bin metrekare alanda kurulu olan güneş enerji santrallerinde, 2020 yılında 8 milyon 429 bin kWh enerji üretimi gerçekleşti.

Enerji desteklerinden daha fazla üreticinin yararlanması için binden fazla çiftçi sisteme dahil edildi. Bu sayede 2020 yılında 9 bin 445 çiftçi ailesine enerji desteği sağlandı. Yapılan bu desteklemeyle çiftçilerin elektrik maliyetleri yüzde 50 oranında düşürüldü. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında toplam 13 milyon 500 bin TL ve elektrik enerjisi desteği sağlandı.

DESTEKLEMELER SÜRECEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığıönümüzdeki yıllarda Güneş Enerji Sistemlerini geliştirerek daha fazla çiftçiye bu konuda destekleri sağlamayı hedefliyor. Bu konuda saha ve etüt projeleri sürerken, çiftçin girdi maliyetlerini düşürmeye yönelik çalışmalar da sürüyor. 2021 yılında 9 bin 746 çiftçi ailesine 15.138.000 TL enerji desteği ödemesi yapılması planlanıyor. 2022 yılında ise enerji desteği sağlanan çiftçi sayısının 10 binden fazla olması için çalışmalar sürüyor. 

ARAZİLER SULANAMIYORDU

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne çiftçiye yönelik enerji desteğinden dolayı teşekkür eden Kovanlık Mahallesi Kooperatif Başkanı Süleyman Akbaba, “Enerji pahalı olduğundan dolayı arazilerimizi önceden sulayamıyorduk. Vatandaş işlerini yapamıyordu. Ancak destek olunca ovanın hepsi sulanır hale geldi. 7/24 kesintisiz bir şekilde motorlarım çalıştı. Köyüm ve Kooperatifim adına Başkan Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum” dedi.

EKİLEBİLİR ARAZİ 5 BİN DÖNÜME ÇIKTI 

2016’dan bu yana Karataş Mahallesi Kooperatif Başkanı olduğunu söyleyen Kazım Tunç ise “Belediyemizin vermiş olduğu enerji desteğinden önce kooperatifimizde 2 bin 800 dönümlük bir ekili alan varken belediyemizin vermiş olduğu enerji desteği sonrasında bu ekili arazi 5000 dönüm civarına çıktı. Vatandaş ekilen alanını neredeyse 2 katına çıkardı. Çiftçilerimize ve ortaklarımıza verilmiş olan bu destekten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.