ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN 3 BİN 500 DEKAR ARAZİYİ KAPSAYACAK SULAMA PROJESİ

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN 3 BİN 500 DEKAR ARAZİYİ KAPSAYACAK SULAMA PROJESİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Kovanlık Mahallesi’nde su israfınıönleyerek, çiftçilerin daha fazla araziyi sulayabilecekleri modern sulama sistemi projesini...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Kovanlık Mahallesi’nde su israfınıönleyerek, çiftçilerin daha fazla araziyi sulayabilecekleri modern sulama sistemi projesini hayata geçiriyor. İlk etapta 3 bin 500 dekar tarım arazisini kapsayacak proje,  Dünya Su Günü kapsamında üreticilerle paylaşıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarım sektörüne verdiği destekle çiftçinin yüzünü güldürüyor. Büyükşehir Belediyesi, Başkan Muhittin Böcek’in talimatıyla, Döşemealtı Kovanlık Mahallesi’nde ekonomik ömrünü tamamlayan ve su israfına neden olan açık sulama kanalı yerine kapalı devre modern damla sulama sistemi kurmak için düğmeye bastı. Kurulacak yeni sistemle ilk etapta 3 bin 500 dekar tarım arazisi suyla buluşturacak. Çiftçiler arazilerini daha kolay ve modern bir yöntemle sulama imkânına sahip olacak, verim artacak.

DAMLAMA SULAMA SİSTEMİYLE MAHALLENİN BÜTÜN ARAZİLERİ SULANACAK

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü ekipleri 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında Döşemealtı Kovanlık Mahallesi’nde çiftçilerle buluştu. Kovanlık Sulama Kooperatifi üyeleriyle bir araya gelen yetkililer, Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği proje ve gelecekte yapılacak çalışmalar hakkında çiftçilere bilgi verdi. 

Yetkililer, geçmiş yıllarda bölgede uygulanan açık kanal sulama siteminin ekonomik ömrünü tamamladığını ve kullanılamaz halde olduğunu belirterek, hazırlanan projeyle bölgenin modern sulama sistemine kavuşacağını söyledi. Proje ile bölgede yer alan 5 kuyu damlama sulama sistemine çevrilecek ve mahallenin bütün arazileri sulanabilecek. 

VERİM ARTACAK 

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Atila Ünal, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma hedefiyle üreticiye destek olmaya devam ettiklerini belirtti. Ünal: “Yerel kalkınmanın en önemli ayaklarından biri olan tarımda modern sulama sistemlerinin kullanılması; üretimde verimin artmasına ve su israfının önlenmesine katkı sağlayacak. Bölgede hali hazırda kullanılamayan ve çok iyi yönetilemeyen sulama sistemi en kısa sürede modern hale getirilecek. Damlama sulama ile ilk etapta 3 bin 500 dekarlık bir alan suyla buluşacak. Daha sonra da Kovanlık’ın tüm arazilerini suya kavuşturmayı hedefliyoruz. Çiftçilerin damlama sulama yöntemini kullanmaları verimi de arttıracak” diye konuştu. 

ÇİFTÇİLER PROJEYİ BEKLİYOR

Kovanlık Sulama Kooperatifi Başkanı Süleyman Akbaba da kapalı devre sulama sistemini dört gözle beklediklerini söyleyerek, “Tarımda sulama çok önemli ama yanlış yöntemlerle yapınca su israfımız çok oluyor. Büyükşehrin bu yapacağı yeni sulama sistemini tüm çiftçiler dört gözle bekliyor, arazilerimiz suya kavuşacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye verdiği elektrik desteğinden de çok memnunuz. Büyükşehrin bize elektrik desteği olmazsa inanın ovada tarlamızı ekemeyiz çünkü enerji çok pahalı” dedi.

ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİ SÜRECEK

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı yetkilileri, küresel su tüketiminin en yoğun olduğu sektörün tarım olduğunu belirterek, ülkemizde tarımsal sulamada gereğinden fazla su kullanıldığı ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin kapalı sistem sulama projelerinin tarımda su tasarrufu sağladığına dikkat çeken yetkililer, Dünya Su Günü farkındalığı oluşturmak için Döşemealtı ilçesi Kovanlık Mahallesi Sulama Kooperatifi ile başlayan eğitim çalışmalarının Finike, Elmalı, Korkuteli ilçelerinde devam edeceğini kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.