ANKARA'DAKİ KOLOMBİYALILARIN PROTESTOLARINA POLİS ENGELİ

ANKARA'DAKİ KOLOMBİYALILARIN PROTESTOLARINA POLİS ENGELİ

Ankara'da yaşayan Kolombiya vatandaşlarından beş kişi, büyükelçilik önünde Kolombiya hükümetini protesto için basın açıklaması yapmak istedi, ancak polis engeliyle karşılaştılar.

Ankara'da yaşayan Kolombiya vatandaşlarından beş kişi, büyükelçilik önünde Kolombiya hükümetini protesto için basın açıklaması yapmak istedi, ancak polis engeliyle karşılaştılar.

Kolombiya'da 28 Nisan’dan bu yana binlerce kişi hükümet karşıtı gösteriler düzenliyor. Hükümetin vergi reformu yasa tasarısıüzerine başlayan gösteriler, yoksulluk, polis şiddeti ve eşitsizlikle mücadele talepleriyle genişleyerek sürüyor. Ankara'da yaşayan Kolombiyalılar, büyükelçilik önünde Kolombiya hükümetini protesto etmek ve açıklama metni okumak istediler ancak polis engeliyle karşılaştılar. Polis, beş kişilik eylemci grubun açıklama yapmasına izin vermedi ve pankartlarını indirmelerini istedi. Polisin engel olduğu grup temsilcisi ve çevirmeni büyükelçilik yakınında basın mensuplarına konuştu. 

"PROTESTO ETMEK İÇİN BURADALAR"

Eylemcilerin konuşmalarını, grup içinden bir eylemci Türkçe'ye çevirdi ve "28 gündür süren protestolarda, halkın sosyal medya platformlarından protestolarının engellendiğini ve bunun üzerine açıklama yapmak için büyükelçiliğe geldiklerini, böyle bir tepkiyle karşılaşmayı beklemediklerini" söyledi.

"SALGIN SIRASINDA KAMU KAYNAKLARININ YÖNETİLEMEMESİNİ, İNSAN HAKKI İHLALLERİNİ PROTESTO EDİYORUZ"

Grup, Büyükelçilik önünde okuyamadıkları açıklama metnini, gazetecilerle paylaştı. Açıklamada, "Barış Antlaşmalarına uyulmaması, toplum liderlerinin öldürülmesi, kolluk kuvvetleri tarafından işlenen insan hakları ihlalleri, salgın sırasında kamu kaynaklarının kötü yönetilmesi" protesto edildi. Açıklamada önemli noktalar şöyle: 

"Bugün, Ulusal Grev çerçevesindeki gösterilerin 28 günü. Ulusal hükümet, gösterilerin başladığı günden bugüne sivil toplumun meşru taleplerine yalnızca şiddet ile karşılık veriyor. Kolombiya'daki sivil toplum örgütlerinin raporuna göre 28 Nisan'dan bu yana ülkemizde yaşananlar şu şekilde: 2905 şiddet vakası tespit edildi. 855 kişi polis tarafından fiziksel şiddete maruz kaldı. 51 cinayetin 43'ü kolluk kuvvetleri tarafından işlendi. 1.264 protestocu keyfi tutuklamaya maruz bırakıldı. 39 kişi gözünü kaybetti. Polisin 153 kez ateşli silah kullandığı tespit edildi. 21 kişi cinsel şiddet kurbanı. 6 kişi cinsiyete dayalışiddet kurbanı."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.