ANKARA BÜYÜKŞEHİR’DEN SİNEMASEVERLERE ARŞİVLİK BİR ESER

ANKARA BÜYÜKŞEHİR’DEN SİNEMASEVERLERE ARŞİVLİK BİR ESER

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı, “Ankara’dan Sahneler ve Kaderin Mahkumları” adlı rehber kitabın genişletilmiş ikinci baskısını...

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı, “Ankara’dan Sahneler ve Kaderin Mahkumları” adlı rehber kitabın genişletilmiş ikinci baskısını sinemaseverlerle buluşturuyor. Tamamı ya da bir bölümü Ankara’da geçen veya adını Ankara’dan almış filmlerin yer aldığı araştırma kitabı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden temin edilebilecek.  

“Ankara’dan Sahneler ve Kaderin Mahkumları” adlı rehber kitabın genişletilmiş ikinci baskısının hazırlanmasına katkıda bulunan Büyükşehir Belediyesi, sinemaseverler için önemli bir kaynak kitap oluşturdu.

ZENGİN İÇERİĞİYLE İLK GÜNDEN ARAŞTIRMACILARIN BEĞENİSİNİ KAZANDI

Ankara araştırmacısı ve emekli Foto Muhabiri Uğur Kavas’ın 2019 yılında FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) desteğiyle sınırlı sayıda basılarak sektör ve üniversitelerin sinema bölümlerine dağıtımı yapılan “Ankara’dan Sahneler ve Kaderin Mahkumları” adlı rehber kitap şimdi daha çok okuyucuya ulaşacak.

Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle 2 bin adet basılarak ücretsiz olarak dağıtılacak kitabın içerisinde adını Ankara’dan alan 52 film başta olmak üzere TRT ve diğer TV kanallarında yayınlanan belgeseller ve diziler de yer alıyor.

KİTAP, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN TEMİN EDİLEBİLECEK

Tamamı ya da bir bölümü Ankara’da geçen veya adını Ankara’dan almış filmlerin yer aldığı araştırma kitabını vatandaşlar, 22 Mart 2021 Pazartesi gününden itibaren Halkla İlişkiler Bankosu’na gelerek ücretsiz alabilecek.  

Film tarihine ışık tutan 254 sayfalık kitabın yazarı ve Ankara araştırmacısı emekli foto muhabiri Uğur Kavas, kitapla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yıllardır Ankara fotoğraflarıyla ilgileniyorum. Bu fotoğraflar, ilgimin Ankara’da çevrilen filmlere kaymasını sağladı. Merakımı gidermek için kaynakları araştırdım, bu konuda toplu olarak yapılan bir çalışmanın olmadığını gördüm ve bunun üzerine odaklandım. Bu özel çalışma, bu alanda çalışanlara bir rehber olabilir düşüncesi ile hazırlandı. Eksikleri tamamlamak ise genç araştırmacıların ve meraklıların işi. Genişletilmiş ikinci baskı için destek veren Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne sonsuz teşekkür ediyorum.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.