ANKA HABER AJANSI'NA VE MUHABİRİ TAMER ARDA ERŞİN’E ÖDÜL

ANKA HABER AJANSI'NA VE MUHABİRİ TAMER ARDA ERŞİN’E ÖDÜL

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından bu yıl altıncısı verilen ‘Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Ajans Haberciliği...

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından bu yıl altıncısı verilen ‘Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Ajans Haberciliği dalındaki ödüle, “LİMAK, Atatürk’ün AOÇ'de Kurdurduğu Fabrikanın Arazisinde Lüks Konut Yapmayı Planlıyor” özel haberi ile Saraçoğlu Mahallesi, Ankapark ve Ulus Tarihi Kent Merkezi haberleriyle ANKA Haber Ajansı ve muhabiri Tamer Arda Erşin layık görüldü.

Doğal ve kültürel değerlerin korunması konusunda büyük katkılar sunan mimar Emre Madran’ın anısına her yıl 26 Eylül’de verilen ‘Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu.

“HALKIN HABER ALMA HAKKINI SAVUNAN BASIN EMEKÇİLERİNE TEŞEKKÜR”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu yıl "Kültür Varlıklarında Risk, Güncel Durum ve Müdahale Biçiminde Çözümler" teması ile online yapılan etkinlikte ödül sahiplerini açıkladı. Candan, etkinlikteki konuşmasında, ‘’Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Atatürk Orman Çiftliği, Anıtkabir, Saraçoğlu mahallesi ve Cumhuriyet’in mekansallığı başta olmak üzere, doğal ve kültürel varlıkların korunması yönünde yürüttüğümüz mücadeleyi halkla buluşturan, yazılarıyla mimarlık ve kent kültürünü, kamu yararını gözeterek halkın haber alma hakkını savunan tüm basın emekçilerine teşekkür ediyoruz’’ dedi.

ÖDÜL TÖRENİ 4 EKİM’DE

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“İktidarın ağır baskısı altında gazetecilik yapmanın ve medya alanında çalışmanın ne kadar zor olduğunun farkındayız. Hatta Mimarlar Odası’nın gündem yaratıcı haberlerini yapan gazetecilere soruşturma açıldığını biliyoruz. Ülke gündeminde söz söylemenin zor olduğu, doğru ve tarafsız habere büyük ihtiyaç duyduğumuz bugünler Türkiyesi’nde, gazetecilikte ısrar eden, teslim olmayan, kaleminin, sözünün gücünü her şeye karşı savunan basın emekçilerini selamlıyorum. 2021 Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri, 4 Ekim Pazartesi günü saat 19:00‘da Dünya Mimarlık ve Konut gününde, Ankara Kalesi’nde Erimtan Müzesi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine teslim edilecek.” 

Ödül kategorileri ve sahipleri şu şekilde:

TELEVİZYON HABERCİLİĞİ DALINDA: Saraçoğlu Mahallesi , Muammer Aksoy Evi, Anıtkabir, Kıbrıs Vadisi, Atatürk Orman Çiftliği talanı, Ankapark ve kent gündemi haberleri ile FOX TV Çalar Saat Ekibi ve İsmail Küçükkaya; fakültesine liyakatsiz dekan, AOÇ ve Kaçak Saray haberleri ile KRT Ana Haber Ankara ekibi; Millet Bahçeleri, Saraçoğlu mahallesi haberi ile TELE 1 Ana Haber Evren Özalkuş; Saraçoğlu mahallesi, Atatürk Orman Çiftliği, Ankapark, Cebeci Stadyumu ve ODTÜ yolu haberleriyle  HALK TV Ana Haber ekibi ve  Günün Raporu Program Sunucusu Fatih Ertürk.

İNTERNET TELEVİZYON HABERCİLİĞİ DALINDA: Saraçoğlu mahallesi, TOGO Rant Kuleleri, Cebeci Stadyumu, Ulus Tarihi Kent Merkezi ve 100. Yıl Çarşısı haberleriyle Nokta TV Yayın Sorumlusu Devrim Hacısalihoğlu; Burası Ankara Programı ile Sol TV Erkan Yıldız.

YAZILI BASIN DALINDA: Anıtkabir, Millet bahçeleri, Atatürk Orman Çiftliği, Ankapark, Kıbrıs Vadisi, Cebeci Stadı, Ermeni Katolik mezarlığına TOKİ inşaatı, Muammer Aksoy Evi, TOGO kuleleri haberleriyle Sözcü Gazetesi Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül ve gazeteci Yavuz Alatan; ODTÜ yolu, Millet Bahçesi, Beypazarı Taş ocağı, Kıbrıs Vadisi, TCDD haberleriyle Evrensel Gazetesi Ankara Temsilcisi Birkan Bulut; Yol Ayrımı ve Kent Gündemi yazıları ile Birgün Gazetesi Köşe Yazarı Tarık Şengül; kent gündemine ufuk açıcı yazıları ile Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Deniz Yıldırım.

AJANS HABERCİLİĞİ DALINDA: “LİMAK, Atatürk’ün AOÇ'de Kurdurduğu Fabrikanın Arazisinde Lüks Konut Yapmayı Planlıyor” özel haberi ile Saraçoğlu mahallesi, Ankapark ve Ulus Tarihi Kent Merkezi haberleriyle ANKA Haber Ajansı ve Tamer Arda Erşin.

RADYO DALINDA: Togo İkiz kuleleri haberiyle RS FM’den Atilla Güner.

ULUSLARARASI BASIN DALINDA: Ankapark haberiyle Agence France-Press (AFP) ve Raziye Akkoç; Saraçoğlu’ndaki kentsel dönüşüme telif davası” haberiyle Deutsche Welle ve Alican Uludağ.

ULUSLARARASI TELEVİZYON HABERCİLİĞİ DALINDA: Doğa tahribatları, HES ve Maden Ocakları haberleri ile Hollanda’dan yayın yapan Jin TV Yeşil Pencere Ekoloji Programı Yapımcısı Güler Yıldız.

İNTERNET HABERCİLİĞİ DALINDA: Ankara konut piyasası, barınma ve yüksek kira sorunu üzerine hazırlanan yazı dizisiyle Gazete Duvar Ankara Temsilciliği ve Mühdan Sağlam; Atatürk Orman Çiftliği, Saraçoğlu, Ankapark, Cebeci Stadı, ODTÜ yolu, Kıbrıs Vadisi haberleriyle Medya Port ve Sultan Özer; “Yanan ormanlık alanlar yapılaşmaya açılabilir. Meslektaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz, bu işin bir parçası olmayın” haberi ve ODTÜ yolu haberleriyle Medyascope ve Zelal Direkçi.

YEREL BASIN DALINDA: Saraçoğlu mahallesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi, Atatürk Orman Çiftliği, Cebeci Stadyumu haberleriyle Anayurt Gazetesi Sorumlu Yazıİşleri Müdürü  Ferda Karababa; Kırşehir Hükmet Konağı haberleri ile Kırşehir Çiğdem Gazetesi; Karaburç Köyü maden haberiyle Nevşehir Kent Haber; Bartın ve Zonguldak’ta Hema Termik Santrali, Zonguldak Kız Meslek Lisesi, MAKZON, Bartın Endüstri Meslek Lisesi haberleriyle Pusula Gazetesi; Gökpınar Gölü koruma haberiyle Tekin Haber; Munzur Gözeleri haberiyle Özgür Dersim Gazetesi.

DAYANIŞMA ÖDÜLÜ: İktidar baskısına karşı gazetecilikte ısrar eden basın emekçileri adına Özlem Akarsu Çelik.

2021 KORUMA ALANINDA EMRE MADRAN ÖZEL ÖDÜLÜ: Saraçoğlu mahallesi telif hakkı hukuk mücadelesine Almanya’dan verdiği destekle Mimarlar Odası Ankara Şubesi Almanya Koordinatörü Mimar Betül Kesici.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.