ANADOLU AJANSI, BAKANLARA SÜLEYMAN SOYLU'YU SORAN GAZETECİYİİŞTEN ATTI

ANADOLU AJANSI, BAKANLARA SÜLEYMAN SOYLU'YU SORAN GAZETECİYİİŞTEN ATTI

Anadolu Ajansı, bakanlar Mustafa Varank ile Bekir Pakdemirli'ye Sedat Peker'in Süleyman Soylu hakkındaki iddialarını soran muhabir Musab Turan'ın iş akdini feshettiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı, bakanlar Mustafa Varank ile Bekir Pakdemirli'ye Sedat Peker'in Süleyman Soylu hakkındaki iddialarını soran muhabir Musab Turan'ın iş akdini feshettiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı (AA), Bilim ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katıldığı bir basın toplantısında suç örgüütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında arama kararı bulunan Sedat Peker'in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki iddialarını soran muhabirin iş akdinin feshedildiğini duyurdu.

AA'dan yapılan açıklamada, soruyu soran Muhabir Musab Turan'ın iş sözleşmesinin AA'nin yayıncılık ilkeleri ve iş sözleşmesini ihlal ettiği belirtilerek, "Şahıs hakkında herhangi bir terör örgütüne üye olup olmadığının araştırılması amacıyla da nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı'na ihbarda bulunulmuştur. Ayrıca "Gri Pasaport" ve "Basın Kartı'nın iptali konusunda ilgili kurumlara Turan hakkında bildirim yapılmıştır" denildi.

FAHRETTİN ALTUN: HÜKÜMETİMİZİ KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ EYLEMLERE GİRİŞENLER AA'DA BARINAMAZ

Cumhurbaşkanlığıİletişşim Başkanı Fahrettin Altun da, kişisel sosyal medya hesabından AA açıklamasını alıntılayarak, "Türkiye Cumhuriyeti ciddi bir devlettir. Her kim devletimizin ciddiyetine halel getirmeyi amaçlarsa bedelini öder. Terörün, suç örgütlerinin diliyle milli iradenin temsilcisi olan hükümetimizi küçük düşürücü eylemlere girişenler Anadolu Ajansıçatısı altında barınamaz" yorumunu yaptı.

BAKANLIK DANIŞMANI:AA GENEL MÜDÜRÜ İSTİFA ETMELİ

İçişleri Bakanlığı Danışmanı Mazhar Yıldırımhan ise AA'nın duyurusundan kısa süre önce kişisel Twitter hesabından AA yönetimini hedef alarak "AA Genel müdürü acilen istifa etmelidir. Bu ne kahpeliktir. Bu ne şerefsizliktir. AA muhabiri üzerinden Süleyman Soylu'ya ve hükümete suikast düzenlenmişritir" mesajını paylaşmıştı. 

AA: MUHABİR HAKKINDA SAVCILIĞA İHBARDA BULUNULDU

AA'dan yapılan açıklama şöyle:

"Bir basın toplantısında muhabir kriterleri ile basın-meslek ilke ve ahlakıyla uyuşmayacak şekilde soru soran ve bu sırada kendi sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak bu siyasal propaganda eylemini icra eden Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan'ın iş akdi fesh edilmiştir.

Basın toplantısını kendi sosyal medya hesabından canlı yayınlayarak, "Haber temelli her türlü bilgi veya istihbarat., kaynağı ne olursa olsun, Ajansla paylaşmadan ve yayınlanmadan, kişisel hesaplarından duyurmazlar." ilkesini çiğnemiştir.

Adı geçen şahıs, bu eylemiyle, Anadolu Ajansı'nın iş sözleşmesindeki "Çalışanlarımız tarafsızlık, doğruluk ve güvenilirlik ilkelerini zedeleyecek veya kurumsal bütünlüğüne gölge düşürecek ya da maddi veya manevi kayba uğratacak nitelikteki haber, fotoğraf, görüntü, görüş ve yorumlardan uzak dururlar." maddesini de ihlal etmiştir.

Şahıs hakkında herhangi bir terör örgütüne üye olup olmadığının araştırılması amacıyla da nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı'na ihbarda bulunulmuştur. Ayrıca "Gri Pasaport" ve "Basın Kartı'nın iptali konusunda ilgili kurumlara Turan hakkında bildirim yapılmıştır."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.