AKŞENER’DEN BAHÇELİ’YE: "YORGUN OLDUĞUNU ANLADIM, EVİNE DÖN"

AKŞENER’DEN BAHÇELİ’YE: "YORGUN OLDUĞUNU ANLADIM, EVİNE DÖN"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması yönündeki açıklamasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden...

TAMER ARDA ERŞİN – ÜNAL AYDIN

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması yönündeki açıklamasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi için bir “salvo” olduğunu söyleyerek, Bahçeli’ye “Son hadiselere baktığımız zaman, ben kendisinin bir yakın arkadaşının kız kardeşi olarak kendisini evine dönmeye davet ediyorum. Çok yorgun olduğunu anladım. Dolayısıyla evine dönmeye, biraz tefekküre, evinde dinlenmeye davet ediyorum” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnafın ve yurttaşların sorunlarını dinlemek için Konya'ya geldi. Akşener, Konya programına Tuzlukçu Belediyesi'ni ziyaret ederek başladı. Burada Akşener'i CHP’li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa karşıladı. Akbuğa, “Konya’da Millet İttifakı’nın tek belediye başkanı olarak sizi ağırlamaktan gurur duyuyorum” dedi.

Akbuğa, belediyenin tarım alanında yaptığı yeniliklerden bahsederek, “Vatandaşa karşılıksız bağ evleri veriyoruz. Bağ evlerini yeniden hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Akbuğa lavanta üretimi yaptıklarını da kaydederek, “400 dekar lavanta üretimi yapılıyor” diye ekledi.

Akşener Türkiye’nin nefes almaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Akbuğa ise “üretmeyen bir devlet yapısı” olduğunu belirterek, “Bacaların tütmediği yerde bu işler olmuyor” dedi. Akbuğa kadın cinayetlerinde ölen kadınlar için yapacakları projeden bahsetti.

DEVA Partisi Tuzlukçu İlçe Başkanı Ali Manav, AKP’nin de kurucu başkanı olduğunu kaydederek, kurucu başkanı olduğu partiden dert yandı. Akşener, “Seçmen maalesef özne olmaktan çıktı” diye yanıt verdi.

ÇİFTÇİ DERT YANDI

Akşener de çiftçi de dert yandı. Çiftçi gübrenin 4 bin 500 liraya çıktığını, havza bazında destek beklediklerini vurguladı. Çiftçi, “400’e yakın kuyu var, neredeyse hepsinin elektrikleri kapalı” diyerek, elektrik şirketi MEDAŞ’tan dert yandı. Çiftçi, Tarım ve Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası'na borçları olduğunu söyledi. Çiftçi, Akşener’den esnaf gibi çiftçinin sorunlarıyla da ilgilenmesini istedi.

“PANDEMİDE GIDANIN ÖNEMİNİÖĞRENDİK”

Akşener ise çiftçiye şöyle yanıt verdi:

“Dinledim ben sizi grupta şehir ismi vererek, dertlerinizi anlattım. İktidara da böylece bilgi vermiş oldum... Bizim yapmaya çalıştığımız şey nasıl ki müşteri velinimetse seçmeni velinimet haline getirmek. Ben bu elektrik işini Urfa’da öğrendim. Birinci önceliğimiz sizin bu yanınız. Doğrudan destek verilmesi. 24 Haziran seçimlerinde her yerinde tarımı anlattım. Ben tarımcı ailenin bir kızıyım. Hububat ve tütün ekerdi. Ya kardeşim şimdi benim köyümde artık ekilmiyor, niye ürettiğinin karşılığını almıyor. Pandemide gıdanın önemini öğrendik.”

Çiftçi, Akşener’den somut vaatlerin dile getirilmesini istedi.

Akşener belediye ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Anayasa Mahkemesi'nin HDP'nin kapatılmasına dönük iddianameyi eksik bularak iadesi ve Bahçeli'nin tepkisinin sorulmasıüzerine şunları söyledi:

“Ben hukukçu değilim. Yargıtay Başsavcılığı’nın iddianamesindeki eksikliklere yönelik Anayasa Mahkemesi raportörünün bu eksikliklerin düzeltilmesi amacıyla geriye gönderdiğine dair bir bilgim var. Buradan baktığınız zaman normal bir prosedür gibi görünüyor. Birincisi bu. Sayın Bahçeli, sürekli olarak ‘Hadi hadi, hadi kapatın’ dediği ve baskı yaptığı için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısıçok hızlı hazırlamış ve eksiklikler olmuş. Bunlar yeniden gözden geçirilecektir.

"ÜZÜLMESİNİİSTEMEDİĞİİÇİN"

Burada dikkatimi çeken şu, bu geri gönderilmenin üzerine Sayın Bahçeli ikinci kez Anayasa Mahkemesi’nin kapatılmasına dair bir hızlı salvoda bulundu, tehditler savurdu. İki şey var. Birincisi Sayın Bahçeli çok mübarek bir isim olarak tanımladığı ve 2023’te Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan ettiği Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin ikinci defa seçilip seçilmeyeceği konusunda Türkiye’de hukukçular ikiye bölünmüş durumda. Böylesine bir pozisyonda, çok muhterem ve çok mübarek kabul ettiği Cumhurbaşkanı adayının üzülmesini istemediği için ne olur ne olmaz diye bugünden Anayasa Mahkemesi’ni haşlamaya başladı. Bunu bir kenara koyarsak, bu tür üst perdeden, racon kesen davranış biçimlerinin hukuka, demokrasiye, insan haklarına, 150 yıllık demokrasi tarihimize uymadığını söyleyebilirim.

BAHÇELİ’YE “EVİNE DÖN” ÇAĞRISI

Son hadiselere baktığımız zaman, ben kendisinin bir yakın arkadaşının kız kardeşi olarak kendisini evine dönmeye davet ediyorum. Çok yorgun olduğunu anladım. Dolayısıyla evine dönmeye, biraz tefekküre, evinde dinlenmeye davet ediyorum.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.